تقسیم‌بندی فضای اتاق با روش‌های ساده

۰
0
زمان مطالعه: 4 دقیقه
چه در سوییتی کوچک زندگی کنید و چه در خانه‌ای بزرگ با فضای بسیار آزاد، گاهی دل‌تان فضای خصوصی می‌خواهد.
تقسیم‌بندی فضای اتاق

تقسیم‌بندی فضای اتاق 

هرچند اخیرا گرایش به طراحی فضای آزاد بیشتر شده است، اما این مسئله چیزی از ارزش فضاهای اختصاصی خانه کم نمی‌کند. این نوشتار از مجله دلتا را به همین موضوع یعنی تقسیم‌بندی فضای اتاق اختصاص داده‌ایم و می‌خواهیم ببینیم که چطور می‌توانیم بدون بنایی و با زحمت کم، چنین فضاهایی را در خانه ایجاد کنیم.

۱. تغییر چیدمان

اگر در خانه اتاقی بسیار بزرگ و دلباز دارید، به‌‌جای اینکه اثاثیه را دورتادور اتاق بچینید، آنها را به مرکز اتاق منتقل کنید. به این صورت دیگر احساس خالی بودن اتاق توی ذوق نمی‌زند.

• از قرار دادن بوفه در قسمت میانی اتاق واهمه نداشته باشید، چراکه با این کار می‌توانید اتاق را به دو بخش مجزا تقسیم کنید.

• وسایل بزرگ‌ را به‌گونه‌ای انتخاب کنید که از لحاظ رنگ یا شکل هارمونی داشته باشند؛ به این ترتیب اتاق شلوغ به نظر نخواهد رسید.

• همیشه سعی کنید که فضای قابل‌ملاحظه‌ای را در اطراف اثاثیهٔ بزرگ‌ خالی بگذارید تا اتاق بیش‌ازحد شلوغ نشود.

تقسیم‌بندی اتاق

۲. نورپردازی

نورپردازی راهکاری ظریف و نسبتا نامحسوس برای تقسیم‌بندی فضای اتاق به دو فضای جداگانه است. چراغ‌های رومیزی و شمع‌ها، با نور ملایم خود بخش‌های کوچک را روشن می‌کنند. از سوی دیگر چراغ‌های سقفی نقاط کانونی خاصی همچون تابلوها و دیوارکوب‌ها را روشن می‌کنند. اما لوسترها و آویزهای سقفی به‌خودی‌خود از نقاط برجستهٔ خانه اند که علاوه‌بر روشن کردن فضای دلخواه، حجم وسیع‌تری را اشغال می‌کنند و در جداسازی فضاها نقش دارند؛ پس مطمئن شوید که حداکثر استفاده را از آنها خواهید داشت.

۳. استفاده از فرش و قالیچه

استفاده از فرش و قالیچه راهکار دیگری برای تقسیم کردن فضای اتاق به دو قسمت است. فرش یا قالیچه را در قسمت موردنظر پهن و اطراف یا روی آن را با اثاثیه پر کنید. به این صورت فضای موردنظرتان را از دیگر قسمت‌های اتاق جدا می‌کنید. با استفاده از قالیچه‌هایی در اشکال و اندازه‌های مختلف، می‌توانید بخشی از فضا را به سلیقه‌ٔ خود جدا کنید. به‌علاوه، می‌توانید با پهن کردن فرش و قالیچه‌ای نرم از سردی و سختی کف‌‌پوش خانه بکاهید.

تقسیم‌بندی فضا

۴. استفاده از قفسه‌های کتاب

داشتن قفسهٔ کتاب برای هر خانه‌‌ای ضروری است، اما گاهی انتخاب مکان مناسب برای آن چالش بر‌انگیز است. کتاب‌ها اساسا زیبا هستند و باید از آنها در طراحی دکوراسیون داخلی خانه استفاده کرد.

استفاده از قفسه‌های دورو، ازهرجهت انتخاب هوشمندانه‌ای برای تقسیم بندی فضای اتاق است. چراکه نه‌تنها کتا‌ب‌ها را در خود جای می‌دهد، بلکه می‌تواند در نقش نوعی دیوار موقت ظاهر شود. با اضافه کردن وسایل تزیینی هم‌رنگ به قفسه یا تعبیهٔ نردبانی برای ایجاد حس‌وحال کتابخانه، قفسهٔ کتاب‌های خود را به یکی از نقاط عطف خانه بدل کنید.

لازم نیست از این قفسه‌ها تنها برای کتاب‌ استفاده کنید؛ شما می‌توانید با ترکیبی از وسایل تزیینی زیبا و یادداشت‌های موردعلاقه‌تان در کنار کتاب‌ها، نمایی هنرمندانه ایجاد کنید؛ یا می‌توانید با اختصاص دادن یک طرف قفسه به جعبه‌های نظم‌دهنده، آن را به قفسه‌ای دومنظوره تبدیل کنید.

 فضای اتاق

۵. استفاده از پرده

پیش از هر چیز، باید به‌دقت هدف‌تان را از تقسیم‌بندی فضای اتاق مشخص و با توجه به آن، کاربردی‌ترین روش را انتخاب کنید. اگر هدف‌تان این است که اتاق را کاملا به دو فضای جداگانه تقسیم کنید، می‌توانید با نصب پرده این کار را انجام دهید.

کافی است ریل پرده را به مکان موردنظرتان منتقل کنید و پرده را به آن نصب کنید. پارچه و گیره‌هایی که برای پرده انتخاب می‌کنید، باید متناسب با رنگ‌بندی و طراحی سایر قسمت‌های اتاق باشند. به این صورت می‌توانید فضایی مشخص را کاملا مجزا و از آن به‌عناوین ‌مختلفی همچون اتاق‌خواب مهمان استفاده کنید.

تقسیم‌بندی اتاق

۶. استفاده از پارتیشن

اگر می‌خواهید دست‌تان برای تقسیم کردن فضا بازتر باشد و به‌دنبال چیزی هستید که جابه‌جا کردن آن به‌سادگی انجام شود، استفاده از پارتیشن موقت ایده‌ای عالی و کارآمد خواهد بود.

اگر خودتان قادر به درست کردن پارتیشن باشید، می‌توانید دقیقا همان چیزی را که در نظر دارید تهیه کنید. در غیر این‌ صورت می‌توانید از پارتیشن‌های آماده استفاده کنید و با کاغذ دیواری مناسب، رنگ و … آن را با دیگر قسمت‌های اتاق هماهنگ کنید.

تقسیم‌بندی فضای اتاق

پیشنهاد مطالعه : برای مطالعه بیشتر مطلب” خانه  خود را دلبازتر کنید را بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر ببینید در دکوراسیون

همچنین بخوانید

۸ ترفند عالی برای از بین بردن بوی غذا در خانه

بوی غذا پیچیده توی فضا خانه، از مواردی است که بسیاری از خانم‌ها در طول روز با آن درگیر هست…