موج گرانی به مسکن مهر رسید!

۰
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
افزایش قیمت آپارتمان در شهرهای مرکزی، منجر به افزایش مسکن مهر نیز شده است؛ به طوری که می‌توان گفت مسکن ارزان دیگر وجود ندارد.
افزایش قیمت مسکن مهر

افزایش قیمت مسکن مهر

افزایش قیمت مسکن مهر در شرایطی اتفاق می‌افتد که قرار بود این طرح با تولید سالانه یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحد مشکل گرانی مسکن را برطرف سازد. اما با روند سکون قیمتی در این پروژه در شهرهای پرند، پردیس و هشتگرد و رشد فزاینده قیمت مسکن در مرکز شهرها، مسکن مهر نیز با رشد باور نکردنی قیمت مواجه شد.

به گزارش مجله دلتا هم‌اکنون واحدهای طرح مسکن مهر به قیمت‌های میلیاردی رسیده و به نظر می‌رسد با ادامه این طرح و کاهش ساخت مسکن و افزایش تقاضا و همچنین طرح‌های مسکوت مانده پیشنهادی ساخت مسکن، قیمت‌ها از این هم فراتر برود که این موضوع عملا شکست اهداف اجرای پروژه مسکن مهر را رقم خواهد زد.

رشد ۱۰ درصدی قیمت مسکن

با روند افزایش قیمت مسکن در چهار ماهه ابتدای امسال و مشکلات عدیده‌ای که مردم به‌ویژه مستاجران برای تامین مسکن با آن برخورد داشتند باز هم بحث مسکن مهر و تحویل واحدهای نیمه‌تمام مورد توجه قرار گرفت. این در حالیست که موج رشد قیمت، به مسکن مهر نیز رسید و باعث شد تا این پروژه‌ها هم شاهد قیمت‌های فزاینده باشند. براساس آخرین آمار منتشر شده از سوی وزارت راه‌وشهرسازی در تیرماه امسال قیمت مسکن در مقایسه با آخرین ماه بهار ۹۹ حدود ۱۰ درصد افزایش یافته است.

میانگین قیمت هر متر مربع در ماهی که گذشت نیز به مرز ۲۱ میلیون تومان نزدیک شد. روند تصاعدی قیمت مسکن تهران طی امسال تداوم داشته و باعث شده تا تقاضا برای مسکن شهرهای جدید اطراف پایتخت به‌ویژه شهر پردیس افزایش یابد. از سوی دیگر عدم ساخت مسکن به میزان مورد نیاز در کشور شرایطی را به‌وجود آورده تا به‌عنوان مثال در شهر پردیس عرضه واحدها متناسب با تقاضا نباشد. این وضعیت نیز باعث افزایش قیمت مسکن مهر شده است.

قیمت-مسکن-مهر

مسکن ارزان دیگر وجود ندارد

براساس اطلاعاتی که از قیمت خانه در پروژه‌های مسکن مهر در تهران و شهر پردیس به گوش می‌رسد یک واحد مسکن ۱۲۱ متری در امیر ساوالان (فاز ۸) کلید تحویل با قیمت حدود یک میلیارد در سایر پروژه‌های مسکن مهر این شهر نیز قیمت‌ها افزایشی بوده و در فاز ۱۱ (کوزو) یک واحد مسکن مهر با قیمت ۷۵۰ میلیون تومان برای فروش عرضه شده‌است. این اتفاق دور از همه اهدافی است که برای ساخت و توسعه مسکن مهر در نظر گرفته شده بود. کارشناسان بازار مسکن معتقدند که رشد قیمت این کالای مصرفی هنوز متوقف نشده و تا زمانی که عرضه بر تقاضا پیشی بگیرد و طرح‌های قابل اجرایی هم برای توسعه مسکن در کشور تبیین و اجرا نشود نمی‌توان منتظر گشایشی در این بازار بود. با رشد روزافزون تقاضا برای مسکن که هم‌اکنون حدود یک میلیون و ۸۰۰ هزار واحد در سال است و مشکلات عدیده‌ای که پیش روی صنعت ساختمان وجود دارد، متعادل‌سازی عرضه و تقاضا به‌شدت احساس می‌شود.

خروج از نقشه

رشد قیمت مسکن اصلی‌ترین دلیل برای حاشیه‌نشینی گسترده در حواشی شهرها به‌ویژه شهرهای بزرگ است. مسکن مهر می‌توانست با نقایصی که داشته و دارد به جمع شدن حاشیه‌نشینی کمک کند، اما امروز با موج افزایش قیمت در این پروژه شاید در آینده نه چندان دور باید شاهد حاشیه‌نشینی در اطراف شهرهای جدید میزبان این پروژه باشیم. با توجه به نیاز بازار به عرضه مسکن، به‌نظر می‌رسد اگر دولت بتواند واحدهای مانده در طرح مسکن مهر را تکمیل و عرضه کند بخشی از التهابات این بازار برطرف شود یا به حداقل برسد. نیاز به ساخت و هزینه‌های تهیه مسکن هرسال افزایش می‌یابد و با روند حاضر ممکن است وضعیت از حد بحران هم عبور کند و شاهد بی‌خانمانی قشرهایی باشیم که نه تنها در شهرها بلکه در مسکن مهر هم توانایی تهیه مسکن ندارند و باید از نقشه خارج شوند.

پیشنهاد مطالعه: برای آگاهی از گزارش های ملکی بیشتر مطلب “۳ منطقه قیمت ‌مناسب جنوب تهران” را مطالعه کنید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در گزارش های ملکی

همچنین بخوانید

کاهش معاملات در بازار مسکن

دو افت ماهیانه تعداد معاملات در بازار مسکن از کاهش توان خرید و افزایش ریسک فروش آینده نشأت…