معماری مطابقت پذیر؛ جدیدترین روش در طراحی ساختمان

۰
1
زمان مطالعه: 2 دقیقه

معماری مطابقت‎پذیر یکی از فناوری‎های جدید است که معماران برای ایجاد و اجرای آن در زمینه‎های گوناگون تحقیقات گسترده‎ای انجام داده‎ و به نتایجی نیز رسیده‎اند.

طراحی یک خانه می‎تواند جزو اولویت‎های افراد در انتخاب محل زندگی خود باشد. این در حالی است که امروزه سلیقه برخی از افراد از سبک‌های کلاسیک به معماری مدرن و حتی عجیب‌وغریب تغییر یافته است. به گونه‌ای که شاهد انواع مدل‎های مختلف طراحی فضای داخلی و بیرونی ساختمان هستیم.

با یک جستجوی ساده در اخبار روز می‎توانیم نمونه‎هایی از این طراحی‌های عجیب را در معماری‎ ساختمان‎های مختلف در سطح جهان مشاهده کنیم. نمونه معماری جدیدی که در گزارش امروز مجله دلتا به آن پرداخته‌‎ایم تکنولوژی جدیدی است که ممکن است عجیب‌تر از حد تصور باشد.

 معماری مطابقت پذیر

 

تغییر معماری ساختمان به شیوه “بارپاپاپا”

شاید تصویر زندگی در برجی که با گرمای هوا یا وزش باد تغییرشکل می‌دهد، تصوری غیرواقعی و انتزاعی باشد و آدم را به یاد شخصیت‎های کارتون “بارپاپاپا” بیندازد. شخصیت‎های انیمیشنی که در شرایط مختلف به راحتی تغییر شکل می‌دادند و به حالت‎های مختلف در‌می‎آمدند، اما در آینده ای نه چندان دور شاهد ساخت خانه‌های با قابلیت انعطاف‌پذیری بالا خواهیم بود.

مدتهاست که معماران از طریق پروژه‎های مفهمومی مشغول بررسی جنبه‎های مختلف “معماری مطابقت‎پذیر” برای ساخت خانه‌های جدید هستند. در این بین گروهی از دانشجویان دانشگاه «کاتالونیای بارسلونا» در حال ساخت کامپوزیتی هستند که در اثر گرما، رطوبت و نور تغییر شکل می‌دهد و سپس به حالت اولیه خود بر می‌گردد.

 

تغییر معماری ساختمان

 

این دانشجویان در پروژه‎ای که “TRANSLATEED GEOMETERIES” نامیده می‌شود درباره اینکه چگونه می‌شود براساس مولفه‎ها و متغیرهای محیطی، فضای فیزیکی خاصی را تعریف کرد، مطالعه و بررسی می‎کنند.

آنها طی تحقیقات گسترده و با الهام از اوریگامی، سازه ای ماژولار ساخته‎اند که نسبت به دمای محیط واکنش نشان می‎دهد و می‌تواند همانند یک کاغذ به سمت فضای درون یا بیرون تا بخورد.

ساختمان معماری اوریگامیاین سازه که از جنس “پلیمر حافظه شکلی یا SMP” است در صورتی که در معرض حرارتی بین ۶۰ تا ۷۰ درجه سلسیوس قرار بگیرد می‎تواند تغییر شکل بدهد.

پس از مرحله تغییر شکل، دما کاهش می‎باید تا کامپوزیت خنک و در شکل جدیدش سفت و سخت شود اما برای آنکه این سازه به شکل قبلی اش برگردد، باید دوباره آن را گرم کرد و سپس به حالت قبلی برگرداند.

محققان امیدوار هستند به زودی به فناوری ساخت خانه‌های قابل انعطاف دست یافته و آن را در سطوح مختلف جهانی اجرا کنند.

مترجم:مریم حسینی

بیشتر بخوانید:

خانه کاغذی

بیشتر ببینید در یادداشت روز

همچنین بخوانید

سکته را فقط با ۵ آجیل دور بزنید!

انتخاب مواد غذایی مفید یکی از بهترین و موثرترین روش‌ها برای پیشگیری از سکته است. در این مط…