خانه دکوراسیون خانه خود را دلبازتر کنید

خانه خود را دلبازتر کنید

۰
1
بيشتر ما كودكی مان را در خانه‌های بزرگ گذرانده‌ايم. برای همين در نگاه اول آپارتمان‌ها كوچك و دلگير به نظر می‌رسند. اما هر مسئله‌ای راه‌حلی هم دارد.
خانه دلباز

خانه خود را دلبازتر کنید

در این نوشتار از مجله دلتا می‌خواهیم خیلی کوتاه راهکارهایی را برای چیدمان بهتر خانه‌های کوچک ارائه دهیم و شاید مهم‌تر از آن، بگوییم چه کارهایی را نباید در چیدمان این خانه‌ها انجام داد تا خانه خود را دلبازتر کنید.

چیدمان خانه کوچک

ال شکل بچینید

برای خانه‌های کوچک مبلمان ال شکل مناسب‌ترین مبلمان است، چون تعداد افراد بیشتری می‌توانند از آن استفاده کنند و کنج پرت هم قابل استفاده و خانه دلبازتر می‌شود. میزهای عسلی را کنار بگذارید و از مبلمانی که دسته‌هایش این کار را انجام می‌دهد استفاده کنید. توجه داشته باشید که مبل‌ها را جوری نچینید که یک دایره یا چهارگوش با فضایی بسته ایجاد کند.

تلویزیون را روی دیوار بی خاصیت نصب کنید

دیواری را برای نصب تلویزیون انتخاب کنید که برای نشستن و چیدن مبلمان مناسب نباشد. میز تلویزیون را حذف کنید. می‌توانید با طراحی قفسه‌های افقی روی دیوار تلویزیون جایی برای مجسمه‌ها بسازید؛ این یعنی صرفه‌جویی در فضای اصلی خانه.

چیدمان

فضاهای متنوع داشته باشید

فضای کار، فضای نشیمن، فضای ‌مهمان و ناهارخوری را می‌توانیم از هم جدا کنیم، اما نباید این فضاها را با ایجاد مانع از هم جدا کرد. با تغییری کوچک روی دیوار فضای مورد نظر می توان حس جداسازی را به آن فضا القا کرد؛ مثلا قرار دادن یک میز بسیار کوچک در کنج بی استفاده و ساختن چند قفسه بالای آن برای نگهداری کتاب یا وسایل دیگر می توان فضای کار ایجاد کرد.

کتابخانه دیواری بسازید

اگر کتاب‌های زیادی دارید، می‌توانید روی دیوار بالای مبلمان یا روی یکی از دیوارهای خالی- جایی که مانع نشست و برخاست نمی‌شود – قفسه‌های افقی‌ مانندی برای کتاب‌ها نصب کنید. این کتابخانه می‌تواند همرنگ دسته مبلمان‌تان باشد تا خانه دلبازتر دیده شود.

میز ناهارخوری متناسب انتخاب کنید

وقتی از ناهارخوری در یک خانه کوچک حرف می‌زنیم، منظورمان یک میز کوچک دونفره است. این میز بهتر است مستطیل شکل و ظریف باشد. اگر فضای کافی ندارید می‌توانید دو ضلع میز را به دیوار بچسبانید تا جای کمتری را اشغال کند.

فضای کم نور را رنگ روشن کنید

اگر می‌خواهید خانه‌تان دلبازتر و بزرگتر به نظر برسد از یک رنگ روشن گرم مثل رنگ سفیدی که به میزان کمی با رنگ زرد یا صورتی آمیخته شده، استفاده کنید تا کم‌نوری اتاق جبران شود.

گل درشت نخرید

از کاغذدیواری‌ها‌ی ساده یا با بافت ریز استفاده کنید. بافت‌های درشت‌ اتاق را کوچک‌تر نشان می‌دهد. طرح فرش‌هایی با گل بوته‌ها و نقش‌های ریزتر اتاق کوچک را بزرگ نشان می‌دهد. حتی گلدان‌هایی با برگ‌های ریز برای این اتاق‌ها مناسب‌تر هستند. خلاصه به قول قدیمی‌ها از «گل‌درشت» پرهیز کنید.

از اشیای بزرگ استفاده نکنید

مجسمه‌های بزرگ، گلدان‌های حجیم، میزهایی با بدنه یک‌دست و مبل‌های درشت برای خانه‌های کوچک مناسب نیستند. آنها ممکن است در مغازه زیبا به نظر برسند اما خانه شما را کوچک‌تر کرده و احساس خفقان ایجاد می‌کنند. درواقع هر خانه‌ای اشیای مناسب خودش را می‌خواهد. همین اشیای بزرگ در خانه‌های بزرگ می‌توانند احساس بهتری ایجاد کنند.

خانه را رنگارنگ نکنید

در کل خانه برای مبلمان، پرده‌ها و دیوارها از دو یا سه رنگ استفاده کنید. رنگ‌های متنوع باعث احساس آشفتگی و کلافگی در شما می‌شود. تازه این دو یا سه رنگ هم باید با هم جور باشد؛ مثلا انتخاب یک ترکیب دوتایی یا سه‌تایی از آبی، سفید و قهوه‌ای یا سبز، سفید و قهوه‌ای یا قهوه‌ای، سفید و کرم انتخاب‌ مناسبی می‌تواند باشد.

خانه کوچک

از رنگ‌های تند استفاده نکنید

با اینکه رنگ‌های تند در نگاه اول جذابند اما سریع هم دل شما را می‌زنند. یادتان باشد خانه شما لباسی نیست که فقط در یک ‌مهمانی بپوشید. شما می‌خواهید در این خانه زندگی کنید و احتیاج به احساس آرامش درازمدت دارید، بنابراین از رنگ‌هایی مثل قرمز، نارنجی تند و زرد برای رنگ غالب فضا مثلا دیوارها و سقف استفاده نکنید. می‌توانید از این رنگ‌ها برای وسایل قابل تعویض مثل یک کاناپه یا یک گلیم کوچک کمک بگیرید.

پیشنهاد مطالعه : برای آشنایی بیشتر “افزایش نور خانه را مطالعه کنید.

بیشتر ببینید در دکوراسیون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین بخوانید

رنگ و روحی تازه در خانه با کمترین هزینه

رنگ کردن دیوار‌ها و نقاشی ساختمان کاری پردردسر و پرهزینه است، اما اگر احساس می‌کنید که محی…