دشت دریاسر مازندران

۰
5
زمان مطالعه: 3 دقیقه
در این مقاله شما را با دشت دریاسر آشنا خواهیم کرد.
دشت دریاسر

دشت دریاسر

تنکابن پنجمین شهر بزرگ مازندران است که در غرب این استان قرار گرفته و باغ‌های پرتقال آن در ایران معروف است. طبیعت گردان، این شهر را به طبیعتی زیبا و چشم‌نوار می‌شناسند که در آن هر لحظه می‌توان با چشم اندازی رویایی روبرو شد. بدون شک دشت دریاسر یکی از دیدنی ترین نقاط این شهر است. با بخش گردشگری مجله دلتا همراه باشید.

دشت

  • جاهای دیدنی تنکابن ، مازندران | Tonekabon

دشت دریاسر تنکابن (Daryasar Plain) یکی از زیباترین مناطق شمال ایران است که در قسمت جنوبی شهر تنکابن و در منطقه دو هزار قرار دارد. این دشت که در ارتفاع بیش از ۲۰۰۰ متری از سطح دریا واقع شده، بین ۴ کوه محصور است. از سمت جنوب غربی کوه الموت، بلندترین کوهی است که دشت دریاسر را احاطه کرده و در حقیقت این دشت مرزی‌ست که پوشش سبز و جنگلی شمال ایران را به پوشش برفی و یخچالی کوه الموت متصل می‌کند.

سطح این دشت زیبا در فصل بهار پر از گل‌های زرد رنگی می‌شود که در میان چمن‌های سبز رنگ رخ می‌نمایاند و چشم هر بیننده‌ای را به خود خیره می‌کند. از جالب‌ترین ویژگی‌های این دشت آن است که در کف آن ده‌ها چشمه وجود دارد و آب از میان سبزه‌ها به بیرون می‌جوشد به طوری که در فصل بهار که آب زیاد است به سختی مکان خشکی را می‌توان در دشت پیدا کرد و همچنین رودخانه پر آبی نیز از وسط این دشت جاری‌ست که از ارتفاعات سیالان سرچشمه می‌گیرد و بر زیبایی دشت به طور خیره کننده‌ای می‌افزاید.

همه ساله در اواسط اردیبهشت ماه و هم‌زمان با روییدن میلیون‌ها گل زرد رنگ زیبا، همایش‌های کوهپیمایی زیادی با حضور گروه‌های کوهنوردی از سراسر ایران در این منطقه برگزار می‌شود. از این رو این منطقه بی نظیر را “بهشت اردیبهشت ایران” می‌نامند.

تنکابن

بهترین فصل سفر

این دشت زیبا جزو معدود مناطقی است که در تمام فصل‌های سال دیدنی و زیباست. اما بهترین زمان برای سفر به «بهشت اردیبهشت» مطمئنا فصل بهار و مخصوصا ماه اردیبهشت است. در این فصل، چشمه‌ها در کف دشت جاری می‌شوند، چمن‌های سبز سطح آن را می‌پوشانند و سراسر آن پر می‌شود از گل‌های زرد رنگ. هوای دشت در روزهای فصل تابستان گرم و در شب‌ها سرد است اما پوشش گیاهی آن همچنان جلوه زیبایی دارد. اگر در فصل پاییز به این منطقه سفر کنید، میلیون‌ها برگ رنگارنگ را روی زمین خواهید دید و هوای بارانی را تجربه خواهید کرد. در فصل زمستان منظره برفی منطقه بسیار تماشایی است اما ارتفاع از سطح دریا باعث می‌شود هوای آن بسیار سرد باشد.

دیدنی‌ها و تفریحات دشت دریاسر

  • مسیر دشت دریاسر
  • گل‌های بهاری
  • چشمه‌سارها
  • رودخانه خروشان
  • جنگل‌های انبوه
  • کوه‌نوردی
  • کمپینگ
  • عکاسی

مازندران

اقامت در دشت دریاسر

اگر در بازدید از دشت دریاسر به اقامت نیاز پیدا کردید، گزینه‌هایی چون کمپینگ در دشت، خانه‌ها و اقامتگاه‌های محلی در نزدیکی دشت و هتل در شهرهای نزدیک مثل تنکابن در فاصله ۳۶ کیلومتری پیش روی شماست. در دشت دریاسر امکاناتی برای گردشگران وجود ندارد پس آمادگی لازم را در این خصوص داشته باشید!

دو هزار

چطور به دشت دریاسر تنکابن برویم؟

برای رفتن به دشت دریاسر، به شهر تنکابن بروید و مسیر جاده دو هزار را در پیش بگیرید تا به یک دوراهی به نام امامزاده قاسم برسید. در سمت چپ، مسیری وجود دارد که سمت دره می‌رود و به روستای عسل محله ختم می‌شود. حالا وسیله نقلیه خود را پارک کرده و به دل جنگل بزنید و پس از یک تا یک و نیم ساعت کوه‌پیمایی و پیاده‌روی در شیب و لذت بردن از تماشای تپه‌ها و چشمه‌های بین راه، به دشت دریاسر برسید.

بیشتر بدانید: برای آشنایی بیشتر با مطالب گردشگری “دیدنی‌های تهران؛ دشت هویج” را مطالعه کنید.

بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

قلعه اسرارآمیز خون‌خوارترین پادشاه ایران

در بیست کیلومتری جنوب شرقی شهرستان هشترود در استان آذربایجان شرقی، قلعه‌ای خونین و وحشتناک…