دانلود اپلیکیشن مجله دلتا
اپلیکیشن مجله دلتا نصب رایگان اپلیکیشن مجله دلتا

آپارتمان‌های تا یک میلیارد برای وام‌دارها

۱
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
در شرایط کنونی بازار مسکن، کمبود نقدینگی خانه اولی‌ها برای خرید آپارتمان مسکونی در پایتخت اکنون از سه محل قابل جبران است.
آپارتمان‌های تا یک میلیارد تومان

فرمول کمکی برای خانه‌دار شدن وام‌دارها

تحقیقات میدانی حاکی است در گروه آپارتمان‌های تا یک میلیارد تومان تعداد واحدهای زیر ۲۰ سال ساخت که امکان اخذ وام خانه اولی‌ها برای آنها وجود دارد، کم نیستند.
به گزارش مجله دلتا افزایش تدریجی حضور خانه اولی‌های وام‌دار در بازار مسکن به دنبال انتشار خبر افزایش سن بنای مجاز در معاملات مسکن برای دارندگان وام خانه اولی‌ از ۱۵ به ۲۰ سال، رخداد حتمی بازار مسکن در هفته‌های پیش رو است؛ با این حال واقعیت این است که حل مشکل شرط سنی بنا برای این گروه از متقاضیان مسکن وام‌دار کافی نبوده و خرید خانه‌های قدیمی‌تر نمی‌تواند تمام فاصله بودجه آنها با سطوح فعلی قیمت مسکن را پر کند.

 توسل به فرمول بهینه خانه‌دار شدن برای متقاضیان مسکن خانه اولی که اکنون با تغییر شرط سنی بنا انگیزه ورود به بازار و خروج از صندوق پس‌انداز مسکن یکم را پیدا کرده‌اند، اهمیت زیادی دارد. طبعا خانه اولی‌ها آورده محدودتری در مقایسه با دیگر گروه‌های متقاضی خرید مسکن دارند و در نتیجه باید به نحوی بودجه خود را ترمیم کنند.

کمبود نقدینگی خانه اولی‌ها برای خرید آپارتمان مسکونی در پایتخت اکنون از سه محل قابل جبران است. محل اول روی آوردن به خرید آپارتمان‌های قدیمی با سن بنای بیش از ۱۵ و حداکثر ۲۰ ساله است. این املاک حداقل ۲۰ درصد ارزان‌تر از آپارتمان‌های با سن بنای یک رقمی معامله می‌شوند و در نتیجه حتی به رغم نداشتن امکاناتی نظیر پارکینگ، انباری و آسانسور، می‌توانند گزینه مطلوبی برای سوار شدن خانه اولی‌ها بر موج تورم ملکی باشند. محل دوم جبران این فاصله به رهن سپردن آپارتمان به مستاجر برای مدت یکی، دو سال پیش رو است. هم‌اکنون عمده آپارتمان‌های اجاره ای در شهر تهران به بهای مترمربعی حداقل ۲ میلیون تومان برای رهن عرضه می‌شوند و این یعنی از محل رهن یک واحد آپارتمان ۵۰ مترمربعی می‌توان ۱۰۰ میلیون تومان ودیعه دریافت و به مالک قبلی بابت بخشی از قیمت نهایی معامله پرداخت کرد.

استفاده از تسهیلات ارزان‌قیمت خانه اولی‌ها نیز که برای زوج‌ها ۱۶۰ میلیون تومان بوده و ۴۰ میلیون تومان جعاله نیز به‌عنوان مکمل می‌تواند در صورت تمایل به این رقم اضافه شود، سومین محلی است که به جبران فاصله بودجه متقاضیان مسکن و قیمت‌های فعلی کمک می‌کند. به این ترتیب یک زوج خانه اولی ۳۰۰ میلیون تومان از قیمت مسکن را از طریق رهن و وام تامین خواهند کرد و مابقی این رقم باید با نقدینگی آنها و احتمالا وام‌های مکمل در صورت استطاعت تامین شود.

در جدول زیر جدیدترین آگهی آپارتمان‌های تا یک میلیارد تومان در تهران ارائه شده است. برای اطلاع از قیمت دقیق خرید یا رهن و اجاره آپارتمان در تهران و سایر شهرستان‌ها به سایت املاک دلتا مراجعه کنید.

قیمت-خرید-آپارتمان-در-تهران

پیشنهاد مطالعه: برای آگاهی از گزارش های ملکی بیشتر مطلب “خبر تازه برای مستاجران؛ موجران کوتاه آمدند!” را مطالعه کنید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در گزارش های ملکی

همچنین بخوانید

کاهش معاملات در بازار مسکن

دو افت ماهیانه تعداد معاملات در بازار مسکن از کاهش توان خرید و افزایش ریسک فروش آینده نشأت…

پیشنهاد سردبیر

تبلیغات

جدیدترین مطالب