خانه مد و زیبایی چگونه لباس مجلسی تنگ را گشاد کنید

چگونه لباس مجلسی تنگ را گشاد کنید

۱
1
زمان مطالعه: 3 دقیقه
لباس‌های مجلسی بخش دوست داشتنی کمد هر خانمی هستند. لباس‌هایی کمی گران‌تر که شاید کمتر هم مورد استفاده قرار می‌گیرند. گاهی پیش آمده بعد از مدتی نسبتا طولانی در کمد را روی لباس مجلسی‌ قدیمی و محبوب باز کرده‌اید و در کمال تعجب دیده‌اید لباسی که یک روزی اندازه‌تان بوده است و در آن درخشیده‌اید، دیگر اندازه‌تان نیست! 
لباس مجلسی تنگ را گشاد کنید

گشاد کردن لباس مجلسی

مطمئن باشید کمدتان، یک کمد جادویی نیست و خودتان تغییر کرده‌اید. تفاوتی ندارد که کمی چاق‌تر، یا باردار شده باشید. حتی ممکن است بعضی از لباس‌ها با جنس‌های خاص، بعد از شستشو گشاد شوند؛ اما این دلیل موجهی برای خداحافظی با لباس مجلسی محبوبتان نیست! در ادامه، روش‌هایی را معرفی می‌کنیم که بدون دردسرهای لاغر شدن و خیاطی، بتوانید لباس مجلسی تنگ را گشاد کنید . با بخش مد و زیبایی مجله دلتا همراه باشید.

لباس تنگ

استفاده از درزها برای گشاد کردن لباس مجلسی تنگ

اولین و راحت‌ترین راه برای گشاد کردن لباس‌های تنگ، باز کردن درز لباس است. درزها را در ناحیه‌ی تنگ شده باز کنید و چند میلی‌متر دورتر از رد دوخت قبلی- تا جایی که پارچه‌ اضافی وجود دارد و تنگی لباس را برای شما رفع می‌کند- دوباره بدوزید. با این کار چند میلی‌متر به محیط لباس اضافه کرده‌اید و لباس مجلسی دیگر برای شما تنگ نخواهد بود.

باز کردن چین‌ها و پلیسه‌ها برای گشاد کردن لباس مجلسی

شاید پیراهن یا دامنی داشته باشید که چند سال پیش وقتی چین هنوز مد بود، خریده‌اید. شاید هم به تازگی چنین لباسی تهیه کرده‌اید اما ناگهان لباس برای شما تنگ شده است. اگر چین و پلیسه‌ها ریز و زیاد هستند، با باز کردن منظم تعداد خیلی کمی از آن‌ها، می‌توانید لباس مجلسی را به سایز فعلی‌تان تبدیل کنید. چین و پلیسه‌ها درشت هم که باشند، می‌توانید با کوچک کردن آنها و دوختن دوباره، هم چین‌ها را حفظ و هم لباس را اندازه‌ خود کنید.

اندازه کردن لباس

جا به جا کردن دکمه‌ها برای گشاد کردن لباس مجلسی

اگر لباس مجلسی که تنگ شده به جای زیپ یا بند، دکمه داشته باشد، با جا به جا کردن جای دکمه‌ها می‌توانید آن را گشاد کنید. این روش ساده در گشاد کردن مانتوها هم کاربرد دارد. برای این کار به وسیله‌ بشکاف دوخت دکمه‌های سر آستین را بشکافید و آن‌ها را جدا کنید. مواظب باشید که در هنگام کار با بشکاف، به پارچه لباس آسیب نزنید و آن را پاره نکنید. این کار را با حوصله انجام دهید. حالا دکمه‌ها را دوباره و این دفعه در نزدیکی لبه‌ لباس یا آستین بدوزید. این کار باعث می‌شود لباس گشادتر شود و فضای بیشتری در لباس مجلسی داشته باشید.

گشاد کردن لباس مجلسی تنگ در قسمت شکم

اگر لباس مجلسی شما در قسمت شکم تنگ شده است و در قسمت سینه سایز مناسبی دارد، روی لباس از پایین (کمی پایین‌تر از سینه) تا قسمت کمر برش مستقیم ایجاد کنید گزینه‌ دیگر، ایجاد چند برش در اطراف لباس است. فقط دقت کنید که فاصله برش‌ها با یکدیگر برابر باشد. سپس پارچه‌ هماهنگ و مناسبی را که می‌خواهید به این قسمت اضافه کنید، به شکل مثلثی برش بزنید. مانند قبل، پارچه را به برش ایجاد شده در لباس بدوزید. می‌توانید خلاقیت به خرج بدهید و برش‌ها را در قسمت پهلو ایجاد کنید. پارچه مورد نظر را نیز به قسمت پهلو تا قسمت کمر اضافه کنید.

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی بیشتر “ایرادهای اندام و بر طرف کردن آن با لباس” را مطالعه کنید.

 • مانتو بهاره و تابستانه

  انواع مدل مانتو بهاره

  یکی از لباس‌هایی که خانم‌ها در خرید آن توجه بسیاری دارند، مانتو بهاره و تابستانه است. مانت…
 • خرید بلوز زنانه

  ۵ توصیه مهم برای خرید بلوز زنانه

  یکی از روش‌هایی که به شما کمک می‌کند تا در خرید لباس تصمیم درستی بگیرید آن است که از خودتا…
 • حالا چی بپوشم

  در موقعیت‌های مختلف چه لباسی بپوشیم؟

  شلوار پارچه‌ای، پیراهن مردانه آستین بلند (ترجیحا آبی و سفید) بهترین انتخاب برای محیط کار ا…
بیشتر ببینید در مد و زیبایی

همچنین بخوانید

انواع مدل مانتو بهاره

یکی از لباس‌هایی که خانم‌ها در خرید آن توجه بسیاری دارند، مانتو بهاره و تابستانه است. مانت…