هل و فواید شگفت‌انگیز آن

۲۱
0
زمان مطالعه: 4 دقیقه
هل سرشار از ویتامین‌ها و مواد معدنی مانند پتاسیم، کلسیم، منیزیم، فسفر و ویتامین C و حاوی کربوهیدرات، پروتئین و فیبر غذایی بوده و هیچ کلسترولی ندارد.
خواص هل

خواص شگفت انگیز هل

خواص هل برای سلامتی شامل محافظت از معده، کنترل میزان کلسترول، کنترل سرطان، کمک به درمان مشکلات قلبی-عروقی و بهبود گردش خون در بدن است. هم‌چنین هل در درمان مشکلات هضم، دندان و عفونت مجاری ادراری مانند التهاب مثانه، التهاب کلیه و سوزاک موثر است. در ادامه با صفحه سلامت مجله دلتا همراه باشید.

خواص هل برای سلامتی

خواص هل برای سلامتی

هل دارای فواید سلامتی بسیاری است که مهم‌ترین آن‌ها در زیر آورده شده‌اند:

جلوگیری از سرطان روده بزرگ

سرطان به خصوص سرطان روده بزرگ یکی از علل اصلی مرگ و میر در سراسر جهان است. افزایش هزینه درمان سرطان و عوارض جانبی پس از آن محققان را تشویق به جایگزین کردن روش‌های درمان طبیعی و پایدار سرطان کرده است. تحقیقات انجام شده که در مجله‌ آسیا-اقیانوسیه‌ جلوگیری از سرطان در سال ۲۰۰۷ منتشر شد، نشان می‌دهد که هل موجود در رژِیم غذایی، با موفقیت به میزان ۴۸% از سرطان روده‌ بزرگ جلوگیری کرده است.

محافظت از سلامت قلب

استفاده از هل برای مشکلات قلبی و عروقی منجر به کاهش ضربان قلب یا کنترل ضربان و فشار خون می‌شود. عناصر غذایى کم مصرف موجود در هِل با تجمع لیپیدها در بدن مقابله می‌کند. در آزمایشات انجام شده در بخش داروشناسی و سم‌شناسی مرکز آنتی‌بیوتیک هندوستان در پونا، آنزیم‌های آنتی‌اکسیدان کبد و قلب موجود در هِل به موش‌هایی با رژیم غذایی پرچرب تزریق شدند. آنزیم‌های آنتی اکسیدان بر سطح کلسترول تاثیر گذاشته و آن را به میزان قابل توجهی کنترل کردند.

تنظیم قند خون

با توجه به مطالعات آزمایشگاهی و حیوانی، مشخص شد که مصرف هل خواص ضددیابتی دارد و می‌تواند قند خون را تنظیم کند. تحقیقات در انسان نشان داد که هل می‌تواند برخی از آثار منفی مبتلا به پیش دیابت را بهبود بخشد، و همچنین نشان می‌دهد که مصرف هل می‌تواند عوارض ناشی از دیابت را کاهش دهد.

فواید هل

ضد افسردگی

تصور می‌شود هل دارای خواص ضدافسردگی باشد. اسانس هل، بیشترین استفاده را در رایحه درمانی داشته و نه تنها می‌توان از آن برای درمان افسردگی استفاده کرد، بلکه درمانی برای بیماری‌های دیگر، از مشکلات معده گرفته تا بیماری‌های ریوی، به شمار می‌رود.

جلوگیری از بیماری‌های معده و روده

از هل به طور سنتی در طب سنتی چینی و طب یونانی برای مشکلات مربوط به هضم غذا استفاده می‌شده است. متانولیک گرفته شده از هِل در درمان مشکلات معده و روده مانند ترشی معده، نفخ و دل درد موثر است. در تحقیقات انجام شده، نشان می‌دهد که روغن‌های فرار گرفته شده از هِل، در درمان مشکلات مربوط به روده و معده موثر هستند.

خواص ضد میکروبی

هزاران سال است که تصور می‌شود هِل دارای خواص ضدعفونی کنندگی است و همینطور در علوم نوین، ثابت شده که هِل دارای خواص ضدمیکروبی است. بر طبق تحقیقاتی که انجام شده، مشاهده شد که روغن‌های گرفته شده از هِل از رشد و گسترش برخی از میکروب‌های بسیار خطرناکی که باعث مسمومیت غذایی می‌شوند، جلوگیری کردند.

خواص ضد التهابی و ضد اسپاسم

هِل برای دردهای مفصلی و عضلات موثر است. معمولاً اسپاسم عضلات برای افرادی با سن بالاتر رخ می‌دهند. هنگام گرفتگی عضلات، دردی ناگهانی بروز می‌کند. براساس نتایج تحقیقات انجام شده، می‌توان از هِل برای جلوگیری از اسپاسم عضلات استفاده کرد. در تحقیقات مشاهده شده است که هل خواص آنتی‌اکسیدانی، ضد التهابی و ضد سرطانی دارد.

هل

مراقبت از دندان

قرن‌هاست که از هِل در درمان سنتی چینی برای درمان مشکلات دندانی استفاده می‌شود. پس از تولید آنتی بیوتیک‌ها، مشخص شد که این داروها در کنار عوارض، نتایج مختلفی به همراه دارند. عوارض جانبی آن‌ها عبارتند از جلوگیری از فعالیت باکتری‌های مفید در روده. از طرفی برای مراقبت از دندان‌ها، باید از ادویه‌ها نیز استفاده کرد؛ زیرا ادویه‌جات باکتری‌های پروبیوتیک را از میان نمی‌برند، بلکه تنها از فعالیت میکروب‌های عفونی جلوگیری می‌کنند.

براساس تحقیقات انجام شده، خواص ضدمیکروبی هل تایید شده است و از هل می‌توان برای شستشوی دهان استفاده کرد.

خواص ضد آسم

می‌توان از هِل برای درمان آسم و مشکلات تنفسی دیگر استفاده کرد. تحقیقی نشان داده است که عصاره‌های خام هِل در بازکردن مجاری تنفسی در حیوانات آزمایشگاهی موثر بوده هم‌چنین موجب تسکین بافت‌های ریه می‌شوند. این تحقیق ابتدایی، تاثیرات مثبتی داشته و مطالعات آتی را تضمین می‌کند.

فواید هل برای سلامتی

از بین بردن سموم بدن

پس از فرایند سوخت و ساز، سموم و رادیکال‌های آزادی در بدن رها می‌شوند که باید خنثی شده و از میان بروند تا فرد سالم بماند. در غیراینصورت، این سمومِ انباشته شده موجب بیماری‌‌های مختلفی می‌شوند؛ از جمله سرطان و پیری زودرس. هِل سموم را از میان می‌برد. عصاره موجود در هل، خواص سم زدایی دارند. در تحقیقاتی که انجام شد، هِل با موفقیت با سلول‌های سرطان مقابله می‌کند.

 خواص دیگر هل

  • بهبود گردش خون
  • درمان حالت تهوع، گلودرد و استفراغ
  • درمان سکسکه
  • تازه شدن نفس
بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

روش های درمان خانگی عفونت کلیه

درمان عفونت کلیه مستلزم مراجعه به پزشک و دریافت تجویزات مخصوص است. هر چند که با استفاده از…