فنگ شویی و استفاده از آن در دکوراسیون خانه (بخش دوم)

۰
1
زمان مطالعه: 4 دقیقه
فنگ شویی

در نخستین قسمت ازمطلب معماری به سبک فنگ شویی، تعریف فنگ شویی، چیدمان مبل ها در فضای  نشیمن و بهره گیری از فرم‎های نمادین این سبک را به اتفاق مورد بحث و بررسی قرار دادیم. درقسمت دوم این مطلب بعضی نکته‎های دیگر درباره فنگ شویی را بررسی خواهیم کرد.

فنگ شویی

آیا در فضای نشیمن باید پنجره ها را با پرده پوشاند؟

این موضوع به سلیقه و سبک زندگی شما بستگی دارد، برخی افراد مایلند فضای بیرون از خانه خود را تماشا کنند و جریان روزمره را ببینند. برخی نیز دوست دارند از محیط بیرون دور باشند اما چنانچه در روبروی در ورودی، پنجره ای وسیع داریم توصیه می­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­‎شود آن پنجره به طریقی پوشانده شود چرا که پنجره بزرگ در برابر در ورودی انرژی را از محیط خارج می­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­‎کند و می‎­­­­­­­­­­توان با نصب پرده یا قرار دادن یک گیاه بزرگ در فضای داخل انرژی را هدایت و در محیط حفظ کرد.

آیا قرار دادن تلویزیون در نشمین با اصول فنگ شویی مغایرت دارد؟

در علم فنگ شویی؛ فضاهای خصوصی را در اصطلاح (یین ) و فضاهای عمومی را ( یانگ ) می­­­­­­­­­­­نامیم. اگر تلویزیون درفضای نشمین قرار گیرد ایرادی ندارد و حتی می­­­­­­­­­‎تواند نقطه‎ی کانونی محیط باشد و چیدمان را براساس توجه به تلویزیون انجام داد، اما اگر بنا داریم در فضای نشیمن محیطی برای محیط های خانوادگی و دوستانه داشته باشیم، قراردادن تلویزیون درنقطه کانونی و مورد توجه چندان اصولی نیست و توصیه می‎­­­­­­­­­شود یا فضایی برای تماشای تلویزیون از نشیمن جدا شود و یا چیدمان را بر اساس نقطه کانونی و مورد توجه دراجتماعات دوستانه و خانوادگی چیدمان کنیم.

فنگ شویی و دکوراسیون

نکته دیگر:

نور، انرژی محیط را به جریان می‎­­­اندازد و باعث می­­­­‎شود انرژی در فضا آزاد شود بنابراین اگر گوشه‎هایی از محیط شما تاریک است باید در نورپردازی خود تجدید نظر کنیم و اجازه دهیم سایه‎هایی از نور به فضاهای کم نور بتابد تا مانع از انباشت انرژی در فضا شود.

مهمترین عیوب در فضای نهار خوری کدامند؟

در فضای نهار خوری، یکی از متداول‎ترین ایرادها قراردادن یک ست نهارخوری کوچک در فضای بسیار وسیع و همچنین قرار دادن ست بزرگ در یک فضای بسیار محدود و کوچک است که در ایران مورد دوم بیشتر روی می­­­­­­‎دهد. برای اینکه فضایی به اندازه کافی کارایی داشته باشد می‎­­­­بایست دستکم فضایی برای تردد، جابجایی لوازم و جریان یافتن انرژی درنظر بگیریم. فضای نهار خوری می‎­­­­­­­­­­­تواند یک طراحی محیطی باشد که افراد خانواده پس از صرف غذا دوست داشته باشند ساعتی را در کنار هم به سر برند و با هم گفت و گو کنند یا با چیدمان نادرست هیچ کس مایل نباشد تا در آن محیط  با دیگران به بحث و گفت‎و‎گو بپردازد.

برای دکور کردن محیط‎های فنگ‎شویی به خصوص فضای نهار خوری توصیه می‎­شود از اجسام بی‎روح و کدر پرهیز و وسایل شفاف استفاده شود تا محیط را محدود نکنند و به درخشان‎تر شدن محیط نیز کمک کنند.

آیا استفاده از فرش در فنگ شویی مناسب است؟

فرش در فنگ شویی جایگاهی خاص و ویژه دارد. فرش محیط  را گرم و صمیمی می­­­­­­­­­‎کند و از طرفی در دکوراسیون منزل ما ایرانی‎ها نقشی بسیار پررنگ دارد. درایران همه عاشق فرش هستند و صنعت و تجارت فرش در دنیا به نوعی ازصنعت و هنر فرشبافی ایرانی تاثیر می‎­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­گیرد.

باید اشاره کرد که استفاده از فرش در آشپزخانه و زیر میز نهار خوری انتخابی مناسب و درستی نیست. اما استفاده از فرش در فضاهایی مانند نشیمن، اتاق خواب و اتاق کودک را به شدت توصیه می­­‎کنیم. صمیمیت و گرمی این گونه فضاها همیشه مورد اقبال طراحان و کاربران محیط بوده است.

آینه در فنگ شویی چه نقشی دارد؟

آینه محیط را نورانی‎تر و وسیع‎تر می­‎کند اما استفاده از آن باید  در فنگ شویی با ملاحظاتی باشد. به عنوان مثال، هرگز آینه را در برابر پنجره نصب نکنیم این کار انرژی را از محیط خارج  و روشنایی فضا را آزار دهنده می­‎کند. توصیه می­‎شود آینه، در فضاهای بسته و محدود استفاده شود، فضاهایی مانند اتاق خواب یا نهارخوری که هم نور کمی دارند و هم از سویی تعداد مبلمان در آن فضا زیاد است.

اختصاصی مجله دلتا

ترجمه و تالیف : دکتر ابراهیم یوسفی

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در دکوراسیون

همچنین بخوانید

این پرده‌ها آشپزخانه را شیک و مدرن می‌کنند

انتخاب یک پرده مناسب برای دکور آشپزخانه می‌تواند تاثیر بسیار زیادی در زیبایی فضا و البته ش…