دانلود اپلیکیشن مجله دلتا
اپلیکیشن مجله دلتا نصب رایگان اپلیکیشن مجله دلتا

شناسایی خانه‌های خالی چگونه انجام می‌شود؟

۲
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
با ارسال پیامک‌ به مالکان خانه‌های خالی قرار است قانون اخذ مالیات بر این خانه‌ها بر اساس مصوبه سال ۹۴ که فعلا مبنای عمل قرار دارد، در دستور کار قرار گیرد.
شناسایی خانه ‌های خالی
وزارت راه و شهرسازی به منظور تکمیل فرآیند شناسایی خانه ‌های خالی نسبت به ارسال پیامک به مالکانی که گمان می‌کند واحدهای مسکونی خود را خالی نگه داشته‌اند، اقدام کرده است و طی آن از این افراد خواسته که اظهار کنند خانه خالی دارند یا خیر. به عبارت دیگر خالی بودن یا نبودن واحدهای شناسایی شده از طریق این پیامک‌ها توسط مالک تایید یا رد خواهد شد.

به گزارش مجله دلتا اواسط مردادماه وزارت راه و شهرسازی از آغاز ارسال پیامک به صاحبان واحدهای مسکونی خالی از سکنه خبر داد. بر اساس اعلام متولی دولتی بخش مسکن، ارسال پیامک به مالکان بیش از یک واحد مسکونی در دستور کار قرار گرفته است اما نکته مهم این است که در نهایت این مالکان هستند که در پاسخ به پیامک مذکور باید به این سوال پاسخ دهند که خانه شناسایی شده متعلق به آنها خالی است یا خیر.

محمود محمودزاده، معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی ارسال پیامک را اقدام نهایی به منظور خوداظهاری مالکان خانه‌های خالی برشمرد و توضیح داد: شناسایی خانه ‌های خالی بر اساس اطلاعات موجود در سامانه‌های مرتبط با حوزه املاک انجام می‌گیرد و در مرحله آخر چون ممکن است بعد از ثبت اطلاعات، نقل و انتقال یا واگذاری انجام گرفته باشد، پیامکی برای مالک ارسال می‌شود تا خالی بودن یا خالی نبودن واحد تایید شود. به گفته وی با ارسال پیامک به مالکان واحدهای خالی، شناسایی نهایی این خانه‌ها انجام می‌شود و پس از قطعی شدن آنها، لیست مربوطه در پایان تابستان به سازمان امور مالیاتی ارائه خواهد شد.

طرح مالیات خانه های خالی

میزان مالیات بر خانه‌های خالی تقریبا معادل یک ماه اجاره‌بهای این خانه‌ها به ازای هر سالی است که ملک خالی مانده باشد که با توجه به عایدی بازار اجاره هم‌اکنون، رقمی حدود ۳/ ۰ درصد قیمت روز خانه خواهد شد. این در حالی است که مجلس در هفته گذشته مصوبه جدیدی برای اخذ مالیات از خانه‌های خالی گذراند که اگر مراحل تایید شورای نگهبان و ابلاغ را ظرف هفته‌های آتی طی کند، بر اساس آن میزان مالیات در سال اول خالی ماندن خانه ۵/۴ درصد ارزش روز ملک خواهد بود. به این ترتیب با توجه به میانگین ۲۰ میلیون تومانی قیمت هر مترمربع آپارتمان مسکونی در تهران، میزان این مالیات به ازای هر مترمربع از واحد خالی مانده به‌طور میانگین حدود یک میلیون و ۱۰۰ هزار تومان خواهد بود.

در عین حال ممکن است در فاصله نهایی شدن لیست وزارت راه و شهرسازی از خانه‌های خالی مبتنی بر خوداظهاری، مصوبه تازه مجلس نیز تایید شود و سازمان امور مالیاتی در شروع فصل پاییز، رقم مالیاتی جدید را که به مراتب بیشتر از رقم مصوبه سال ۹۴ است، مبنای عمل قرار دهد.

پیشنهاد مطالعه: برای آگاهی از گزارش های ملکی بیشتر مطلب “قیمت روز آپارتمان‌های نوساز نقلی” را مطالعه کنید.

بیشتر ببینید در دسته بندی نشده

همچنین بخوانید

این آینه دکوری شیک را خودتان بسازید +ویدیو

آینه دکوری یکی از وسایلی است که زیبایی چیدمان منزل شما را دوچندان می‌کند. برای اینکه یه آی…

پیشنهاد سردبیر

تبلیغات

جدیدترین مطالب

مشاهده موارد بیشتر