یک سوءتفاهم درباره مالیات خانه‌های خالی

۰
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
جریمه واحدهای خالی از سکنه 6 برابر مالیاتی را شامل می‌شود که سالانه به درآمد صاحبخانه ها اختصاص می‌یابد.
مالیات واحدهای مسکونی خالی

براساس اعلام معاونت وزیر راه و شهرسازی، مالیات واحدهای مسکونی خالی ۶ برابر مالیات اجاره خواهد بود، نه ۶ برابر اجاره. از طرف دیگر خانه‌های کمتر از ۱۵۰ متر در تهران و کمتر از ۲۰۰ متر در دیگر شهرها که تا پیش از این معاف از مالیات اجاره بود از این پس مشمول مالیات خانه‌های خالی می‌شود.

به گزارش مجله دلتا مالیات خانه های خالی، برای سال اول ۶ برابر ‌مالیات متعلقه که رقم های بین ۱۵ تا ۳۵ درصد درآمد اجاره را در بر می‌گیرد شامل می‌شود. پیش از این تصور می‌شد که مالیات ۶ برابر درآمد اجاره است.

۲۵ درصد درآمد اجاره معاف از مالیات

طبق ماده ۵۳ قانون مالیات‌های مستقیم، درآمد مشمول مالیات املاکی که به اجاره واگذار می‌شود عبارت است از کل مال‌الاجاره، اعم از نقدی و غیر نقدی، پس از کسر ۲۵ درصد بابت هزینه‌ها و استهلاکات و تعهدات مالک نسبت به مورد اجاره.

به طور مثال خانه‌ای با نرخ ۵۰ میلیون تومان پول پیش و ۲ میلیون تومان اجاره ماهیانه، اجاره داده می‌شود. ابتدا باید اجاره سالانه را حساب کنید. یعنی ۲ میلیون تومان را در ۱۲ ماه سال ضرب کنید که معادل ۲۴ میلیون تومان می‌شود. سپس ۱۸ درصد مبلغ رهن را به اجاره سالانه اضافه کنید.

نحوه محاسبه مالیات خانه خالی

مالیات یک خانه با ودیعه ۵۰ میلیونی

با توجه به ودیعه ۵۰ میلیون تومانی، ۱۸ درصد آن ۹ میلیون تومان خواهد شد. یعنی درآمد سالیانه شما مجموع دو عدد ۲۴ میلیون به علاوه ۹ میلیون تومان است که می‌شود ۳۳ میلیون تومان. ۲۵ درصد از این درآمد که به نگهداری ساختمان مربوط می شود معاف از مالیات است. بنابراین عدد ۳۳ میلیون تومان را در ۰.۷۵ ضرب می‌شود تا درآمد مشمول مالیات محاسبه شود. اگر عدد ۳۳ میلیون را در ۷۵ صدم ضرب کنیم رقم ۲۴ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان به دست می آید.

بر اساس ماده ۵۳ قانون مالیات های مستقیم تا ۳ میلیون تومان درآمد اجاره مشمول ۱۵ درصد، بین ۳ تا ۱۰ میلیون مشمول ۲۰ درصد، بین ۱۰ تا ۲۵ میلیون شامل ۲۵ درصد، بین ۲۵ تا ۱۰۰ میلیون تومان مشمول ۳۰ درصد و بالاتر از ۱۰۰ میلیون تومان شامل ۳۵ درصد مالیات خواهد شد.

بنابراین از رقم به دست آمده مثال فوق یعنی ۲۴ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان، تا ۳ میلیون شامل ۱۵ درصد مالیات، بین ۳ تا ۱۰ میلیون شامل ۲۰ درصد و بین ۱۰ تا ۲۵ میلیون شامل ۲۵ درصد مالیات می‌شود. یعنی مالک باید ۴۵۰ هزار تومان به اضافه یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان، به اضافه سه میلیون و ۷۵۰ هزار تومان مالیات بپردازد که رقم کل مالیات بر اجاره سالیانه آن ۵ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان می‌شود.

حال اگر واحد مذکور خالی بماند در سال اول مشمول شش برابر رقم مذکور یعنی ۳۳ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان جریمه می‌شود. مالک باید سال دوم ۶۷ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان جریمه پرداخت کند. این مبلغ در سال سوم به ۱۰۰ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان می رسد.

آنچه به عنوان اصلاحیه ماده ۵۳ قانون مالیات های مستقیم به تصویب رسیده ضرایب ۶ برابر، ۱۲ برابر و ۱۸ برابر نسبت به مالیات بر اجاره است که هر سال در دفترچه‌های​ سازمان امور مالیاتی مشخص می‌شود. این رقم‌ها صرفا بر اساس نرخ روز بازار نیست بلکه قرارداد موجر و مستاجر ملاک مالیات خواهد بود.

از طرف دیگر بر اساس تبصره ۱۱ ماده ۵۳ قانون مالیات‌های مستقیم، واحدهای کمتر از ۱۵۰ متر در تهران و کمتر از ۲۰۰ متر در دیگر شهرها از پرداخت مالیات بر اجاره معاف بودند که طبق قانون جدید، معافیت‌های قبلی برداشته شده و تمام واحدهای خالی از سکنه در شهرهای بالای ۱۰۰ هزار نفر مشمول مالیات متعلقه بر درآمد اجاره می‌شوند.

اقامتگاه دوم معاف از مالیات است

قانون جدید استثنائاتی را برای مالیات واحدهای مسکونی خالی در نظر گرفته است. به طور مثال هر سرپرست خانوار می‌تواند علاوه بر خانه‌ای که اقامت اصلی او است یک مسکن در شهر دیگر در مالکیت خود داشته باشد که حتی اگر خالی باشد از آنجا که اقامت فرعی خانواده محسوب می‌شود معاف از مالیات بر خانه‌های خالی خواهد بود.  خانه‌های خالی در شهرهای زیر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت و روستاها نیز از تور مالیاتی مذکور خارج است.

پیشنهاد مطالعه: برای آگاهی از گزارش های ملکی بیشتر مطلب “جریمه میلیاردی برای خانه‌های خالی” را مطالعه کنید.

بیشتر ببینید در دسته بندی نشده

همچنین بخوانید

محاسبه مهریه به نرخ روز

قانون‌گذار برای محاسبه‌ کردن مهریه یک فرمولی را تعیین کرده است. این فرمول عبارت‌ است از مت…