خانه نکات حقوقی فسخ قرارداد اجاره زودتر از موعد

فسخ قرارداد اجاره زودتر از موعد

۱
3
زمان مطالعه: 2 دقیقه
بر اساس عقد اجاره، مستاجر مالک منافع مال مورد اجاره می‌شود؛ یعنی سند ملک به نام مستاجر نیست، اما این مستاجر است که از مال مورد اجاره تا مدت معینی استفاده می‌کند.
فسخ قرارداد اجاره

یکی از موضوعات مهم در بحث اجاره، پایان یافتن قرارداد اجاره یا فسخ آن است. به طور کلی این قرارداد از جمله قراردادهای رایج ولی در عین حال پیچیده‌ای است که هم برای موجر و هم برای مستاجر مشکلاتی را ایجاد می‌کند. اجاره یک عقد لازم است، یعنی هیچ یک از دو طرف قرارداد، حق برهم زدن آن را ندارند و باید به آن پایبند باشند بنابراین فسخ قرارداد اجاره قبل از پایان یافتن مدت قرارداد به سختی امکان پذیر است. حال سوال این است که چگونه و در چه شرایطی می‌توان این عقد لازم را بر هم زد؟ از این رو در این مقاله به بررسی اینکه شرایط فسخ این قرارداد، قبل از پایان یافتن مدت آن می‌پردازیم. با بخش حقوقی مجله دلتا همراه باشید.

قرارداد

عدم تعادل بین عوضین

فرض کنید که شما خانه‌‌‌ای را از کسی اجاره کرده‌اید، بعد از اینکه قرارداد اجاره منعقد شد، متوجه می‌شوید که خانه به چند برابر قیمت اصلی آن به شما اجاره داده شده است. به این وضعیت در حقوق “غبن” می‌گویند . غبن یعنی زیان ناشی از عدم تعادل بین عوضین یک معامله. طبق قانون در این حالت به زیان دیده اختیار داده شده تا قراردادش را فسخ کند؛ به این صورت که باید ضمن ارائه دادخواست به دادگاه حقوقی، تقاضای فسخ آن را داشته باشد.

وجود شرط فسخ

علاوه بر آنچه گفته شد گاهی موجر (اجاره دهنده) و مستاجر، در قرارداد اجاره شرط خاصی را می‌گنجانند که برای مثال اگر مالک تا فلان تاریخ به آن عمل نکرد، مستاجر حق فسخ قرارداد را دارد؛ مثلا در قرارداد شرط کنند، در صورتی که مالک تا دو ماه بعد از انعقاد قرارداد، تعمیرات لازم را در خانه انجام نداد، مستاجر می‌تواند قرارداد را فسخ کند. این دسته از شروط باید به طور صریح حق فسخ را به مستاجر بدهند زیرا اگر در اینکه آیا مستاجر بابت یک شرط حق فسخ دارد یا نه تردید باشد، اصل بر این است که حق فسخ ندارد.

اجاره

بر هم زدن توافقی قرارداد

در این مقاله موارد انحلال یافتن قرارداد گفتیم که یکی از مواردی که به واسطه آن می‌توان قراردادی را منحل کرد، اقاله یا تفاسخ است. بر این اساس موجر و مستاجر هر دو با هم به توافق می‌رسند که قرارداد بینشان را برهم بزنند. برهم زدن توافقی قرارداد یکی از مواردی است که به واسطه آن می توان قرارداد اجاره را قبل از پایان یافتن مدت آن فسخ کرد.

پیشنهاد مطالعه : برای آشنایی بیشتر با نکات حقوقی “نحوه شکایت از کارفرما بابت دستمزد” را مطالعه کنید.

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

مطالبه نفقه و مهریه از ارث شوهر فوت شده

مطالبه مهریه از ارث شوهر فوت شده امکان پذیر است. …