ماجرای رهن دلاری خانه در شمال تهران

۱
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
فرایند رهن، اجاره و خرید مسکن به دلار در مناطق شمالی تهران و برخی از شهرستان‌های کشور شائبه‌هایی را به وجود آورده است.
معاملات مسکن به دلار

از سال گذشته تاکنون زمزمه‌هایی مبنی بر معاملات مسکن به دلار در مناطق شمالی تهران به گوش می‌رسد. بررسی‌های میدانی صورت‌گرفته نیز از افزایش معاملات مسکن به دلار طی یک سال اخیر حکایت دارد. در سال گذشته رهن و اجاره مسکن به دلار فقط توسط اتباع خارجی در کشور صورت می‌گرفت، اما امسال این شیوه از رهن و اجاره به شهروندان ایرانی نیز سرایت کرده است و در برخی از مناطق شمالی تهران مانند نیاوران، آجودانیه و فرمانیه چنین معاملاتی به وفور دیده می‌شود.

به گزارش مجله دلتا یک فعال حوزه املاک در شمال تهران می‌گوید: املاکی که به این شیوه مورد معامله قرار می‌گیرند املاک لوکسی‌اند که معمولا متراژی بالای ۱۰۰ متر داشته و در مناطق شمالی تهران قرار دارند. از نمونه املاکی که به این شیوه معامله شده‌اند می‌توان به منزل سرکنسولگر یکی از کشورهای آسیای میانه در آجودانیه اشاره کرد که با متراژ ۱۸۰ متر ماهانه ۸۰۰ دلار اجاره داده شده است. ملکی ۱۰۰ متری در خیابان باهنر تهران با عمر بنای ۸ سال نیز از دسته این املاک بوده که به قیمت ماهانه ۴ هزار دلار اجاره شده است.

مظنه-خرید-آپارتمان-در-تهران

تقاضا در بازار مسکن

گزارش‌های میدانی حکایت از کاهش تعداد متقاضیان رهن کامل مسکن در بازار تهران دارد و بنا به گفته مشاوران املاک رشد بازارهای موازی سرمایه را از بازار رهن مسکن خارج کرده است. متقاضیانی که تاکنون مایل به رهن مسکن بوده‌اند اکنون به بازار اجاره روی آورده‌اند و مابقی سرمایه خود را در بازار بورس، طلا و ارز سرمایه گذاری کرده‌اند؛ این اتفاق درحالی افتاده که طی چند ماه اخیر تعداد متقاضیان خرید مسکن به شدت افزایش یافته است.

میانگین نرخ اجاره و رهن مسکن

طی چند ماه اخیر با توجه به روی آوردن متقاضیان به بازار اجاره مسکن، قیمت‌ها در این بازار رشد چشمگیری داشته و متعاقبا نرخ رهن را نیز تحت تاثیر قرار داده است؛ به گونه‌ای که رهن یک واحد لوکس نوساز در منطقه ازگل تهران با متراژ ۱۵۰ متر به قیمت یک میلیارد تومان می‌رسد. رشد قیمت مسکن در مناطق شمالی تهران طی چند ماه اخیر به حدی بوده که میانگین قیمت مسکن نوساز در نیاوران تهران به متری ۸۳ میلیون تومان رسیده و برای رهن یک واحد ۱۵۰ متری نوساز در این منطقه باید یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان هزینه کرد.

علاوه بر شمال تهران، جهش قیمت مسکن در مناطق شرق و شمال شرق تهران نیز اتفاق افتاده است؛ به گونه‌ای که نرخ رهن یک واحد ۱۰۰ متری ۳ ساله در پاسداران تهران ۶۰۰ میلیون تومان و نرخ رهن یک واحد ۷۰ متری در دولت با عمر بنای ۲۰ سال، ۳۵۰ میلیون تومان اعلام شده است.

پیشنهاد مطالعه: برای آگاهی از گزارش های ملکی بیشتر مطلب “این چهار منطقه قلب تپنده بازار مسکن تهران هستند!” را مطالعه کنید.

یک نظر

  1. ناشناس

    ۱۵ مرداد ۱۳۹۹ در ۸:۰۳ ق٫ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر ببینید در دسته بندی نشده

همچنین بخوانید

آموزش سوهان کشیدن ناخن در خانه

آیا سوهان کشیدن ناخن برای شما هم به یک دغدغه تبدیل شده است؟ حفظ سلامت ناخن‌ها یکی از مهم‌ت…