بامیه و یک دنیا خواص

۱
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
بامیه از آن گیاهان پرخاصیتی است که شاید آن‌قدرها که حقش بوده مورد توجه قرار نگرفته است! حتی نمی‌توانید فکرش را بکنید که این گیاه کوچک یک دنیا خواص دارد و چقدر برای سلامتی‌ مفید است.
خواص بامیه

بامیه یکی از خوراکی‌های سرشار از فیبر و مواد مغذی است. تقریبا نیمی از فواید و خواص بامیه به‌خاطر وجود فیبر محلول به‌شکل صمغ‌ و پکتین است. در ادامه این بخش از مجله دلتا درباره خواص بامیه صحبت خواهیم کرد.

 سرشار از کلسیم

بامیه یکی از منابع خوب کلسیم و منیزیم است به همین دلیل از کمبود این مواد معدنی جلوگیری می‌کند. کلسیم علاوه‌ بر سلامت استخوان، به تنظیم ضربان قلب، تنظیم فشار خون و کلسترول خون کمک می‌کند. همچنین کلسیم به عملکرد عضلات و دستگاه عصبی کمک می‌کند.

بامیه و دیابت

کمک به سلامت قلب

براساس اعلام مجله‌ تکنولوژی و فراوری مواد غذایی فیبر محلول موجود در بامیه با کاهش طبیعی کلسترول خون، به کاهش خطر بیماری‌های قلبی-عروقی و سلامت قلب کمک می‌کند. بنابراین مصرف بامیه راهی مناسب برای کاهش سطح کلسترول است.

کمک به بینایی

مصرف بامیه به بهبود بینایی کمک می‌کند. غلاف بامیه یکی از منابع بی‌نظیر ویتامین A و بتاکاروتن است که هر دوی آن‌ها در بینایی و داشتن پوستی شاداب مؤثرند. همچنین این مواد مغذی می‌توانند احتمال بروز بیماری‌های چشم را کاهش دهند.

فواید بامیه

منبع خوبی از پروتئین

درواقع تخم بامیه با داشتن پروتئین باکیفیت‌ و اسیدهای آمینه‌ ضروری‌اش باعث شده تا این ماده‌ غذایی یکی از بهترین منابع گیاهی برای تأمین پروتئین‌های موردنیاز بدن باشد.

کمک به تثبیت قند خون

بامیه با تنظیم نرخ جذب قند از دستگاه گوارشی به تثبیت قند خون کمک می‌کند. تخم بامیه با تنظیم طبیعی گلوکز خون و چربی‌ها می‌تواند به درمان طبیعی دیابت کمک کند.

بسیاری از افراد مبتلا به دیابت می‌گویند اگر تکه‌های ریز‌شده‌ بامیه را شب‌ها در آب خیس کنند و صبح روز بعد آب آن را بخورند سطح قند خون‌شان کاهش می‌یابد. البته در این خصوص تحقیقات علمی‌ای صورت نگرفته است. در ترکیه سال‌هاست که از تخم بامیه‌ بوداده به‌عنوان دارویی سنتی برای دیابت استفاده می‌شود.

تاثیر بامیه بر قند خون

کمک به گوارش

یکی دیگر از خواص بامیه کمک به گوارش است. بامیه فیبر نامحلول دارد که با کاهش خطر برخی از سرطان‌ها (مخصوصا سرطان روده بزرگ) به سلامت دستگاه گوارشی کمک می‌کند. جان هانتر در کتاب «فواید غذاها و ادویه‌جات برای سلامتی» توضیح می‌دهد بامیه ملین است و با اثر روان‌کنندگی بر روده‌ بزرگ به‌عنوان یک درمان طبیعی برای یبوست به‌شمار می‌آید.

بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

روش های درمان خانگی عفونت کلیه

درمان عفونت کلیه مستلزم مراجعه به پزشک و دریافت تجویزات مخصوص است. هر چند که با استفاده از…