خرید و فروش آپارتمان نوساز در تیر ماه چه وضعی داشت؟

۰
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه

خرید و فروش آپارتمان‌های نوساز تا پنج سال ساخت در تیرماه امسال ۴۸ و سه دهم درصد از مجموع ۱۳ هزار و ۵۱۴ خرید و فروش آپارتمان انجام شده در بنگاه‌های املاک پایتخت، بوده است.

به گزارش مجله دلتا به نقل ازدنیای اقتصاد، گزارش بانک مرکزی از تحولات بازار مسکن در تیرماه ۹۷ نشان می‌دهد: در این ماه میزان خرید و فروش آپارتمانهای مسکونی به بیش از ۱۳ هزار و ۵۰۰ واحد رسیده است که درمقایسه با ماه قبل و همین زمان در سال گذشته به ترتیب معادل ۲/ ۹ و۷ درصد کاهش داشته است.

خرید و فروش آپارتمان

کارشناسان بازار مسکن می گویند: یکی از دلایل مهم کاهش میزان معاملات در نخستین ماه از فصل تابستان امسال، افزایش قیمت آپارتمان در چند ماه اخیر بوده است. افزایش قیمت آپارتمان ناشی از عوامل بیرونی و درونی بخش مسکن همچون انتظارات تورمی در چندماه اخیر، سبب شده است تا قیمت هر متر مربع آپارتمان مسکونی در تهران به مرز ۷ میلیون تومان برسد.

بنا برگزارش بانک مرکزی، متوسط قیمت هرمترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده دربنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران معادل ۶ میلیون و ۹۷۰ هزار تومان بود که در مقایسه با ماه پیش از آن و همین ماه در تیر ماه ۹۶؛ به ترتیب معادل ۱/ ۷  و ۲/ ۵۴ در صد افزایش نشان می‌دهد. در این میان، آپارتمان‎های نوساز تا ۵ سال ساخت با ۸/ ۴۳ درصد بیشترین تعداد خرید و فروش را از آن خود کرده‎اند.

بررسی‌های بانک مرکزی نشان می‌دهد: سهم این گروه از آپارتمان‌های مسکونی در مقایسه با تیرماه پارسال ۲ و ۴ دهم درصد کاهش و در مقابل سهم آپارتمان‌های با عمر بیش از ۱۵ سال افزایش یافته است.

در عین حال در نخستین ماه از فصل جابه جایی‎ها؛ توزیع تعداد معاملات انجام شده برحسب مناطق مختلف شهر تهران به گونه‌ای بوده که از میان ۲۲ منطقه شهر تهران؛ منطقه ۵ با سهم ۲/ ۱۳ درصد از معاملات، بیشترین تعداد قراردادهای مبایعه نامه را به خود اختصاص داده است. همچنین مناطق ۴ و ۲ با سهم ۹ و ۹/ ۷‌ درصد در رتبه‌های بعدی قرار گرفته‌اند. همچنین منطقه ۵؛ بیشترین میزان افزایش متوسط قیمت را نیز از آن خود کرده است.

این گزارش نشان می‌دهد: بیشترین افزایش متوسط قیمت در تیر ماه ۹۷ در مقایسه با همین ماه درسال ۹۶؛ به منطقه ۵ معادل ۷۱ و ۸ دهم  درصد و کمترین میزان افزایش؛ به منطقه ۱۲ معادل ۱۴ و ۸ دهم درصد تعلق دارد.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در همه عناوین

همچنین بخوانید

دیوار بزرگ گرگان، دومین دیوار طولانی جهان

در دوران اوج ایران، دیواری بسیار بزرگ در گرگان وجود داشت که از نظر طول و استقامت با دیوار …