کروموتراپی یا رنگ درمانی علمی

۰
3
زمان مطالعه: 4 دقیقه
آیا با علم کروموتراپی یا رنگ درمانی آشنایی دارید؟
کروموتراپی

این روزها دنیای مدرن برای رسیدن به تعادل، به علوم باستانی و باورهای نیاکان خود اقبال بیشتری نشان می­‎دهد و هر آنچه را که بتواند با استناد به مدارک علمی اثبات کند جدای از آنکه مربوط به چه دورانی است، دور ازتعصب‎های خام دوران شکوفایی مدرنیته می­‎پذیرد.

کروموتراپی

کروموتراپی یا رنگ درمانی یکی ازعلومی است که نیاکان ما از آن درجهت بهبود مشکلات جسمی و روحی از آن بهره می­گرفته است .

کروموتراپی علمی چند هزار ساله که با استفاده از تشعشعات الکترومغناطیس حاصل از رنگ‎های گوناگون به درمان یا دستکم، کمک به درمان بیماری‎هایی متعدد پرداخته است و امروزه پس از انجام آزمایش‎های متعدد تاثیرات این شیوه درمانی برای دانشمندان پزشکی و معماری اثبات شده است و امروزه در برخی دانشکده‎های پزشکی و معماری دنیا در دوره های تخصصی به تربیت متخصص رنگ درمانییا کروموتراپیست اقدام می­‎کنند.

کروموتراپی یا رنگ درمانی

رنگ‎های قابل رویت برای چشم انسان با تاثیر بربافت‎های کوانتومی مولکول‎های آب بدن تاثیراتی متعدد و گوناگون برعملکرد اندام‎ها و ارگان‎های انسان دارند و شرح چگونگی این عملکرد شاید برای اجداد ما ممکن نبوده است، اما آنها به تاثیرات عمده این شیوه درمانی پی‎برده بودند و راه‎های موفق را به کار می­‎گرفته­­­‎اند.

رنگ در فضای داخلی

درابتدا رنگ درمانی درمصرباستان، هندوستان، یونان و چین با استفاده ازنور خورشید صورت می­‎گرفته است همچنین آنها با بهره­‎گیری از رنگهای خاص مانند زرد قرمز و… تلاش می­‎کردند روی خصوصیات اخلاقی افراد تاثیربگذار­ند. بدیهی است ۲۰۰۰ سال پیش ازمیلاد مسیح، علم رنگ شناسی آنچنان پیشرفته نبوده و انسانها نمی­­‎دانستند که می­‎توان با ترکیب کردن رنگ ها به نسبت های گوناگون طیف های مختلف از رنگ ها با فرکانس های متفاوت بدست آورد.

رنگ و پزشکی

پس از پزشکان یونانی که باوری غیرمستدل به رنگ درمانی داشته‎اند و فقط با تجویز رنگ تلاش داشتند بر بیمار تاثیری مثبت بگذارند. ابن سینا، پزشک نامدارایرانی با مطالعه روی بدن انسان یکی از نشانه‎های بیماری را رنگ می­‎دانست مانند رنگ قرمز برای فشارخون بالا و تب یا رنگ زرد برای عفونت های گوناگون، آنها برای کاهش فشار خون و تب بالای بیماران، آنها را درمحیطی با نورآبی قرار می‎دادند و یا از نور زرد در مقابل صدمات فیزیکی عضلانی مانند کبودی درفضای اتاق بیمار برای کاهش درد‎ها بهره می‎گرفتند. ابن‎سینا در رساله ای اشاره کرده که رنگ هم راهی برای تشخیص بیماری و هم شیوه ای برای درمان است.

رنگ

در اوایل قرن نوزدهم و با بازگشت به این شیوه، برخی پزشکان اروپایی از رنگ آبی برای بهبود و کاهش درد بیماران دارای بریدگی وسوختگی استفاده کرده‎­اند و مشاهده کردند که نیاز به تجویز ضد‎دردهای گوناگون برای این دسته از بیماران بسیار کمتر شده است. آنها با تلفیق متد‎های درمانی مدرن با متد‎های باستانی، درمان‎های متعدد و کار آمدی تا سال ۱۹۹۹ برای بیماری های خاص تجویز و آزمایش کردند که نتایجی بسیار موفقیت آمیزی داشت.

رنگ درمانی علمی

امروزه در بسیاری از کشورهای اروپایی، موسسات کروموتراپی یا همان رنگ درمانی فعالیت می­‎کنند که زیرنظر کروموتراپیست معماران و پزشکان، خدماتی متعدد در خصوص رنگ درمانی ارائه می­‎دهند که در کنار سونای رنگ و نور، محیط زندگی مشتریان خود را بر اساس نیاز آنها به‎منظور کمک به بهبود عملکرد فیزیکی طراحی و دکور می­‎کنند .

رنگ درمانی

کاربرد رنگ‎های مختلف در این متد بسیار متعدد و متفاوت است. به عنوان مثال رنگ صورتی تیره جریان خون را تمیز و باعث تقویت دیواره رگ ها می­‎شود، همچنین رنگ نارنجی که ترکیبی از زرد و قرمز خالص است به بیماران تنفسی مانند برونشیت کمک می­‎کند و باعث فعال شدن بافت های چربی و کاهش وزن می‎­شود .

بنابراین می‎­توان با بهره گیری ازاین اصول، محیطی را برای بیماران و افراد گوناگون درمنزلشان توسط یک معمار متخصص در بخش کروموتراپی فراهم کرد که هم افراد سریعتر بهبود یابند و هم دوران سلامتی طولانی‎تر را تجربه کنند.

اختصاصی مجله دلتا:

ترجمه و تالیف: دکتر ابراهیم یوسفی

برای دیدن مطالب بیشتر در مورد معماری های خاص ، دکوراسیون داخلی و محوطه سازی از مجله دلتا دیدن کنید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در دکوراسیون

همچنین بخوانید

این گلدان‌ها خانه شما را دیدنی می‌کنند

در این مطلب از مجله دلتا به معرفی ایده های استفاده از گلدان های آویز در منزل می‌پردازیم. ب…