ثبت و جستجوی ملک
اپلیکیشن مجله دلتا نصب رایگان اپلیکیشن مجله دلتا
خانه گزارش های ملکی خبر خوش برای مستاجران؛ نرخ اجاره کاهش می‌یابد!

خبر خوش برای مستاجران؛ نرخ اجاره کاهش می‌یابد!

۰
1
زمان مطالعه: 2 دقیقه
مقدمات پرداخت وام ودیعه اجاره از هفته پیش رو فراهم می‌شود؛ وامی که به عقیده بسیاری از کارشناسان آثار مثبتی بر بازار اجاره مسکن خواهد داشت.
وام ودیعه مسکن برای مستاجران
وام ودیعه مسکن برای مستاجران تهرانی ۵۰ میلیون تومان، برای مستاجران شهرهای بزرگ ۳۰ میلیون تومان و سایر شهرها ۱۵ میلیون تومان، با نرخ سود ۱۳ درصدی تعیین شده است. این وام اقساط ماهیانه ندارد و مستاجران فقط سود ۱۳ درصدی را به صورت ماهیانه به بانک پرداخت می‌کنند، وام به حساب مالک واریز می‌شود و پس از پایان قرارداد، اصل مبلغ به بانک برگردانده می‌شود.

به گزارش مجله دلتا حسام عقبایی نایب رییس اتحادیه مشاوران املاک در خصوص تخصیص وام ودیعه اجاره مسکن برای مستاجران و تاثیر آن بر بازار، گفت: تنظیم‌گری دولت در بازار اجاره توانسته تا حدود زیادی جو روانی را کنترل و از رشد قیمت‌های اجاره در تیرماه جلوگیری کند. دولت با ارائه تسهیلات بانکی به مستاجران درصدد جبران خلا پولی و تطبیق شرایط مالی مستاجران با نرخ تورم است. تا آنجا که از همان لحظه‌ای که اعطای قطعی وام به مستاجران و رقم آن اعلام شد تا امروز تاثیر مثبتی در بازار اجاره داشته و یکبار دیگر جلو رشد جهشی را در ابتدای مردادماه گرفته است.

نایب رییس اتحادیه املاک تهران، گفت: اکنون مصوبه تعیین سقف اجاره بها در حال اجرا است، بسیاری از مستاجران که برای تمدید قراردادهای خود به بنگاه‌های املاکی مراجعه می‌کنند به موجران می‌گویند باید سقف افزایش را رعایت کنند که اثر مثبتی بر بازار اجاره و مقابله با پیشنهادات فضایی مالکان داشته و قیمت‌ها را کنترل کرده است.

وی با بیان اینکه شرایط مستاجران طوری است که دولت مجبور به اتخاذ برنامه‌های فوری برای تنظیم‌گری بازار اجاره بود، گفت: توقع داریم اعطای «وام اجاره» ادامه‌دار باشد و تنها برنامه دولت فعلی نباشد. در بودجه کشور به آن نگاه شود و تبدیل به سیاست کلان شده و همچنین جامعه آماری گسترده‌تری را تحت پوشش قرار دهد و فقط شامل یارانه بگیران نشود.

وی توضیح داد: اجاره نشینی در دهه‌های اخیر روز به روز افزایش یافته است در حدی که در دهه ۹۰ نسبت به دهه ۸۰ و در دهه ۸۰ نسبت به دهه ۷۰ شاهد رشد اجاره نشینی بودیم. میزان اجاره نشینی سیر صعودی داشته تاجایی که بیش از ۴۰ درصد از مردم تهران مستاجر هستند.

عقبایی گفت: نرخ تورم عمومی کشور در فرودین ۹۹ که کشور تعطیل بوده ۳۰ درصد اعلام شد. اما رشد حقوق کارمندان کشوری و لشکری بین ۱۵ تا ۲۲ درصد است که عمده مستاجران ما را تشکیل می‌دهند بنابراین جمعیت مستاجر کشوری نمی‌توانستند به تورم برسند و مجبور شدند یا محلات زندگی خود را تغییر دهند و یا به واحدی با متراژ کمتر پناه ببرند؛ در این شرایط  برنامه‌های موقت دولت توانست این عقب ماندگی را تا حدود زیادی جبران کند.

پیشنهاد مطالعه: برای آگاهی از گزارش های ملکی بیشتر مطلب “جزییات جدید از وام ودیعه اجاره و اقساط آن” را مطالعه کنید.

بیشتر ببینید در گزارش های ملکی

همچنین بخوانید

کاهش معاملات در بازار مسکن

دو افت ماهیانه تعداد معاملات در بازار مسکن از کاهش توان خرید و افزایش ریسک فروش آینده نشأت…

پیشنهاد سردبیر

جوجه کباب ترکی

جوجه کباب ترکیه‌ای با فر

اگر از روش‌ها و چاشنی‌‌های خاص برای طبخ جوجه استفاده نکنید سبب می‌شود تا بعد از گذشت مدتی، دیگر تمایل به مصرف جوجه کباب نداشته باشید. اما در مقابل می‌توانید با استفاده بسیار خلاقانه و مبتکرانه از مواد و چاشنی‌ها جوجه را به غذایی خاطره‌انگیز تبدیل کنید.

وبگردی

جدیدترین مطالب

مشاهده موارد بیشتر