خشونت خانگی و راه‌های قانونی مقابله با آن

۳
6
زمان مطالعه: 3 دقیقه
خشونت خانگی (domestic violence) در حال حاضر در تمام کشورهای دنیا، یکی از آسیب‌ها و مسائل مهم اجتماعی و خانوادگی محسوب می­‌شود. تمام کشورها می‌کوشند با توجه به ظرفیت­‌ها و زیرساخت‌ها، تا حد امکان از وقوع این پدیده پیشگیری کنند یا پس از وقوع، از راه‌های مختلف با آن مقابله کنند.
خشونت خانگی

خشونت خانگی دربرگیرنده هر نوع خشونتی است که در حیطه خانواده و زندگی خصوصی افراد رخ می‌دهد. خشونت خانگی در میان افرادی واقع می­‌شود که به‌سبب ارتباطات خونی، خانوادگی یا قانونی با یکدیگر روابط صمیمی و پیوندهای عمیق دارند. اگرچه در تعریف عام از این لغت، خشونت خانگی می­‌تواند مردان را هم در بر گیرد، اما به‌دلایل اجتماعی ـ تاریخی که در اینجا مجال طرح آن­ها نیست، در این بخش، انواع خشونت خانگی و راه‌های مقابله با آن در مورد زنان و دختران مطرح می­‌شود. خشونت خانگی در مورد کودکان نیز مطرح است ولی چون مبحث کودک‌ آزاری به‌طور جداگانه یک آسیب اجتماعی بسیار مهم برای جوامع محسوب می­‌شود و مسائل حقوقی ویژۀ خود را دارد، موضوع این مقاله حول محور خشونت خانگی علیه زنان و دختران خواهد بود.با بخش حقوقی مجله دلتا همراه باشید.

انواع خشونت خانگی

خشونت خانگی علیه زنان، بنابر تعریف سازمان ملل عبارت است از: «هر نوع عمل خشونت‌آمیز مبتنی بر جنسیت که منجر به آسیب جسمی، جنسی و روانی به زنان شود.» مطابق این تعریف انواع خشونت خانگی عبارت‌اند از:

 • خشونت جسمی؛
 • خشونت جنسی؛
 • خشونت عاطفی و روانی؛
 • خشونت کلامی.

همچنین اخیرا مصادیق دیگری از خشونت ازجمله خشونت اقتصادی نیز جزء این دسته­‌بندی قرار گرفته‌اند. علاوه بر این، مواردی مانند ازدواج اجباری، و ازدواج و بارداری دختران زیر ۱۸ سال نیز از مصادیق خشونت خانگی علیه زنان محسوب می­‌شوند.

مقابله با خشونت

راهکارهای قانونی پیشگیری از وقوع خشونت خانگی علیه زنان یا مقابله با آن

در بندهای پیشین، تعریف و انواع خشونت خانگی مشخص شد. حال، باید دید در حقوق ایران چه راهکارهایی برای پیشگیری از وقوع خشونت خانگی علیه زنان یا مقابله با آن پیش­‌بینی شده است.

راهکارهای قانون مدنی

در قانون مدنی ایران، در بخش مربوط به حقوق خانواده در چند مورد محدود به مسئله خشونت خانگی پرداخته شده است. بر اساس ماده ۱۱۱۵ قانون مدنی، اگر زنی در منزل مشترک با همسر خود مورد ضرر جانی، مالی یا شرافتی قرار گیرد، می‌تواند خانه همسر خود را ترک کند، بدون اینکه ناشزه (زنی که وظایف زناشویی‌اش را بدون عذر شرعی یا قانونی انجام نمی‌دهد) محسوب شود (نشوز)؛ در مقابل، مرد نیز موظف است که همچنان نفقه زن خود را بپردازد.

همچنین مطابق ماده ۱۱۳۰ قانون مدنی، یکی از مواردی که مطابق آن زن می­‌تواند از دادگاه درخواست طلاق نماید، ضرب‌وشتم و خشونت جسمی همسر علیه اوست. قانون حمایت از خانواده در این موضوع ساکت است.

راهکارهای قانون مجازات اسلامی

در قانون مجازات اسلامی به‌طور اختصاصی به خشونت خانگی علیه زنان پرداخته نشده است. فقط در صورتی که اقدامات صورت‌گرفته مطابق موازین این قانون جرم باشد (مثلا ضرب‌وشتم)، دارای مجازات و البته دیه خواهد بود.

البته شاید در اینجا ذکر ماده ۶۱۹ قانون مجازات اسلامی (تعزیرات) ثمربخش باشد، هرچند که موضوع بحث ما در خصوص خشونت خانگی است. مطابق این ماده، «هرکس در اماکن عمومی یا معابر متعرض یا مزاحم اطفال یا زنان شود یا با الفاظ و حرکات مخالف شئون و حیثیت به آنان توهین کند، به حبس از دو تا شش ماه و تا ۷۴ ضربه شلاق محکوم خواهد شد».

خلأهای قانونی

واضح است که راهکارهای قانونی پیشین به‌هیچ‌عنوان نه برای پیشگیری از وقوع خشونت خانگی کافی است و نه برای حمایت‌های بعدی از آسیب‌دیدگان و مجازات خاطیان. این امر زمانی روشن­‌تر می­‌شود که نگاه کوتاهی به آمار موجود در زمینه خشونت خانگی در ایران بیندازیم.

طبق اعلام سازمان بهزیستی، ۲۷ درصد زنان ۱۹ تا ۴۹ساله در فاصلۀ سال‌های ۹۶ تا ۹۷ مورد خشونت همسر قرار گرفته­‌اند. همچنین، طبق گزارش پزشکی قانونی، ۹۰ درصد خشونت های خانگی علیه زنان است.

همچنین پژوهش دیگری نشان می­‌دهد ۶۶ درصد زنان ایرانی از آغاز زندگی مشترک‌شان تاکنون، حداقل یک بار مورد خشونت قرار گرفته‌اند.

به این آمارها باید این نکته را نیز افزود که تنها کمتر از ۳۵ درصد از خشونت‌های خانگی در ایران به پلیس گزاش داده می‌شود.

با در نظر گرفتن همه این موارد، جامعه حقوقی کشور به این نتیجه رسید که زمان آن فرارسیده است که قانونی کامل و جامع برای مقابله با پدیده خشونت خانگی به تصویب برسد. به این ترتیب، متن «لایحه منع خشونت علیه زنان» یا «لایحه تأمین امنیت زنان» در سال ۱۳۹۶ تدوین شد و به قوه قضائیه ارائه گردید.

خشونت خانگی

۳ دیدگاه

 1. س.ا

  ۵ اسفند ۱۳۹۹ در ۱۰:۲۷ ب٫ظ

  دختری هستم ۲۱ ساله دانشجو، پدرم منو از بچگی بیشتر وقتا یا میزد یا خشونت کلامی داشت با اینکه بچه بودم ولی یا توهین میکرد یا فحش میداد ، هروقتم دعوا میشد بین خودمون یا داداشم بدون اینکه بدونه مشکل از داداشم بوده یا چیشده فقط منو میزد یا خودش یا با وسیله ای چیزی،الانم که به این سن رسیدم روز به روز خشونت فیزیکی و کلامیش بدتر شده و فحش های رکیک و جنسی میده یا کتکم میزنه و میزنه تو صورتم یا سرم، گاهی تهدید به مرگم میکنه که انقد میزنمت یا کله اتو میکوبم تو دیوار تا همینجا بمیری،تهدیداش همیشه هست،همیشه گفته اون پسر بوده هر غلطی بخواد میکنه چیزیم ب کسی نمیشه راحته ولی تو حق نداری تو دختری تورو بکشمم کسی نمیتونه چیزی بگه ، هیچ موقع نیومدن با من حرف بزنن ، اسیب روحی و روانی شدیدی دارم و افسردگی هم دارم، خواستم ببینم اگر بخوام شکایت بکنم یا به صورت قانونی اقدام کنم ایا قانون پشت من هست یا نه ؟ میخواد از خشونت خانگی و علیه فرزند دفاع کنه چون مثلا پدر هستش..؟؟؟

  پاسخ

  • سارا امیرانی

   ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰ در ۳:۱۱ ب٫ظ

   سپاس از همراهی شما
   البته بهتر است حتما به یک روانشناس مراجعه کنید. در حیطه قانونی هم می شود اقدام کرد اما باید مستنداتی برای اثبات حرفهاتون به دادسرا عرضه کنید.اورژانس اجتماعی هم می تونه کمک کننده باشه.

   پاسخ

 2. ناشناس

  ۲ مرداد ۱۳۹۹ در ۱:۴۷ ب٫ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

چه زمانی داشتن وکیل برای طلاق توافقی الزامی است؟

یکی از سؤالاتی که از ما پرسیده می‌شود آن است که داشتن وکیل برای طلاق توافقی الزامی است یا …