ثبت و جستجوی ملک
اپلیکیشن مجله دلتا نصب رایگان اپلیکیشن مجله دلتا

با وام ۱۶۰ میلیونی مسکن چند متر خانه می‌توان خرید؟

۰
0
زمان مطالعه: < 1 دقیقه
یک کارشناس مسکن معتقد است در شرایط کنونی تسهیلات بانکی کمکی به خانه‌دار شدن مردم نمی‌کند.
وام ۱۶۰ میلیونی

نایب رییس اتحادیه مشاوران املاک درباره کارایی وام مسکن روی قدرت خرید مردم اظهار داشت: وام ۱۶۰ میلیونی برای خریی خانه کافی نیست و تسهیلات بانکی مسکن کارایی ندارد. در کشور ما بانک مسکن، یک بانک تجاری بوده و هنوز به یک بانک توسعه‌ای تبدیل نشده است. بانک تجاری، نگاه سود و زیانی و بنگاه‌دارانه دارد.

به گزارش مجله دلتا حسام عقبایی در توضیحات تکمیلی افزود: وقتی به کشورهای توسعه ‌یافته و یا حتی در حال توسعه مثل ترکیه و مالزی نگاه می‌کنید، می‌بینید تا ۷۰، ۸۰ درصد و حتی بعضا تا ۱۰۰ درصد قیمت مسکن به صورت ۳۰ ساله، ۴۰ ساله و حتی نیم قرن تسهیلات بانکی پرداخت می‌شود.

وی تصریح کرد: در بانک مسکن نباید نگاه تجاری وجود داشته باشد. در کجای دنیا برای گرفتن یک وام ۱۶۰ میلیونی، یک چهارم مبلغ وام را هزینه گرفتن وام می‌کنید؟ مشاهده می شود کسی که از حداقل تسهیلات بانکی مسکن می‌خواهد استفاده کند برای دریافت وام ۱۶۰ میلیونی بدهند باید ۳۰ تا ۴۰ میلیون تومان باید هزینه کند؛  با سود ۱۸ درصد.

وی تاکید کرد: این تسهیلات کارایی ندارد و موثر نیست. یعنی یک فرد با ۱۶۰ میلیون تومان و میانگین ۱۷ میلیون تومان قیمت هر متر واحد مسکونی، قادر به خرید حتی ۱۰ متر آپارتمان متوسط در شهر بزرگی مثل تهران نیست و در عمل تسهیلات بانکی کمکی به خانه‌دار شدن مردم نمی‌کند.

پیشنهاد مطالعه: برای آگاهی از گزارش های ملکی بیشتر مطلب “آپارتمان‌های زیر متری ۲۰ میلیون در تهران” را مطالعه کنید.

بیشتر ببینید در گزارش های ملکی

همچنین بخوانید

کاهش معاملات در بازار مسکن

دو افت ماهیانه تعداد معاملات در بازار مسکن از کاهش توان خرید و افزایش ریسک فروش آینده نشأت…

پیشنهاد سردبیر

ترفندها برای زیباتر شدن خانه

ترفندهایی برای زیباتر شدن خانه

یکی از اصلی‌ترین وسایل هر خانه‌ای مبلمان هستند که در نگاه اول مخاطب را به خود جذب می‌کنند. انتخاب یک مبل درست و شیک برای خانه، اولین قدم برای داشتن خانه‌ای شیک و لوکس است.

وبگردی

جدیدترین مطالب

مشاهده موارد بیشتر