ثبت و جستجوی ملک
اپلیکیشن مجله دلتا نصب رایگان اپلیکیشن مجله دلتا
خانه گزارش های ملکی وام ودیعه مسکن به کدام خانه‌ها تعلق می‌گیرد؟

وام ودیعه مسکن به کدام خانه‌ها تعلق می‌گیرد؟

۱
1
زمان مطالعه: 2 دقیقه
طبق تصمیم‌گیری‌های انجام‌شده برای اعطای تسهیلات ودیعه مسکن، واحد مسکونی که در اختیار مستاجران قرار دارد باید برابر الگوی مسکن باشد.
وام ودیعه

بنا بر اعلام وزارت راه و شهرسازی یکی از شرایط پرداخت وام ودیعه مسکن به مستاجران تهرانی، داشتن واحد حداکثر ۷۵ مترمربعی است. شرطی که براساس آن بخش زیادی از اجاره نشین‌ها از طرح دولت حذف می‌شوند.

به گزارش مجله دلتا حدود ۲ ماه است که مسئولان وزارت راه و شهرسازی از برنامه‌ریزی‌ها برای پرداخت وام ودیعه مسکن در حمایت از مستاجران خبر می‌دهند. تا امروز اطلاعات مربوط به این برنامه به صورت قطره چکانی اعلام شده و جزییات دقیق آن مشخص نیست.

محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی، در تازه‌ترین اظهارنظر خود با اشاره به اینکه بانک مرکزی در حال تجزیه و تحلیل نحوه پرداخت تسهیلات کمک هزینه ودیعه مسکن است، می‌گوید: قرار است کمیته تامین منابع ستاد ملی مبارزه با کرونا با محوریت بانک مرکزی، بخشی از منابع ۷۵ هزار میلیاردتومانی را که برای مبارزه با کرونا تخصیص داده شده، برای کمک به مستاجران نیازمند در نظر بگیرد.

وی افزود: طبق تصمیم‌گیری‌های انجام‌شده برای پرداخت این تسهیلات، واحد مسکونی که در اختیار مستاجران قرار دارد باید برابر الگوی مسکن باشد. به این معنا که حداکثر متراژ واحد مسکونی مستاجران تهرانی برای بهره‌مندی از این تسهیلات ۷۵ و در سایر شهرهای کشور ۹۰ مترمربع در نظر گرفته شده است.

وی تاکید کرد: نکته مهم دیگر برای پرداخت این تسهیلات وجود قرارداد رسمی اجاره، میان موجر و مستاجر است.  این تسهیلات پس از نهایی‌شدن به‌عنوان کمک‌هزینه ودیعه مسکن از طریق شبکه بانکی در اختیار مالکان قرار می‌گیرد و مستاجران صرفا کارمزد تسهیلات را پرداخت می‌کنند.

به نظر نمی‌رسد معیار اعلام شده از سوی وزیر راه و شهرسازی بتواند مشکل بخش زیادی از مستاجران را برطرف کند؛ چراکه به طور قطع اجاره‌نشین‌های فراوانی مشمول طرح حمایتی دولت نمی‌شوند. از سوی دیگر زمان اجرایی شدن این طرح در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

فصل نقل و انتقال در بازار اجاره مسکن چند ماهی است که آغاز شده و طولانی شدن زمان اجرای طرح دولت به جز آثار روانی بسیار محدود، تاثیری بر بازار مسکن نخواهد داشت.

پیشنهاد مطالعه: برای آگاهی از گزارش های ملکی بیشتر مطلب “آپارتمان‌های زیر متری ۱۰ میلیون تومان در تهران” را مطالعه کنید.

بیشتر ببینید در گزارش های ملکی

همچنین بخوانید

کاهش معاملات در بازار مسکن

دو افت ماهیانه تعداد معاملات در بازار مسکن از کاهش توان خرید و افزایش ریسک فروش آینده نشأت…

پیشنهاد سردبیر

کت شلوار زنانه

کت و شلوار زنانه، انتخابی شیک و جذاب

برای انتخاب این لباس، استایل و فرم بدن اهمیت زیادی دارد. خانم‌های چاق یا لاغر، قد کوتاه یا قد بلند برای خرید کت و شلوار باید مواردی را رعایت کنند.

وبگردی

جدیدترین مطالب

مشاهده موارد بیشتر