ثبت و جستجوی ملک
اپلیکیشن مجله دلتا نصب رایگان اپلیکیشن مجله دلتا
خانه گزارش های ملکی بازار مسکن آرام گرفت!

بازار مسکن آرام گرفت!

۱
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
به اعتقاده برخی کارشناسان مصوبه اخذ مالیات از خانه‌های خالی، مسکن را از یک کالای سرمایه‌ای خارج می‌کند و  سفته بازان و سوداگران دیگر نمی‌توانند بدون هیچ منعی در این بازار سرمایه گذاری کنند.
وضعیت مسکن در تیر ماه 99

قیمت مسکن در خردادماه شیب افزایشی تندی را به خود گرفته بود که به رشد ۱۱ درصدی در مقایسه با اردیبهشت ماه و ۴۲ درصدی نسبت به ماه مشابه در سال گذشته  منجر شد. قیمت اجاره نیز با تبعیت از قیمت مسکن، نسبت به تابستان سال گذشته حدود ۲۰ درصد افزایش داشت، اما وضعیت مسکن در تیر ماه ۹۹ نشان می‌دهد بازار آرام شده است.

به گزارش مجله دلتا آمارهای غیر رسمی از اوضاع خرید و فروش در بازار مسکن پایتخت در تیرماه امسال از ثبات قیمت‌ها و خروج سوداگران (متقاضیان غیر مصرفی) از بازار مسکن خبر می‌دهد.

در تیرماه ۹۹، دولت نخستین بار برای تعیین مبلغ اجاره سقف تعیین و همزمان برای عرضه مسکن مصوبه قدیمی دریافت مالیات از خانه‌های خالی را وارد فاز اجرایی کرد که به اعتقاد برخی کارشناسان این مصوبه مسکن را از یک کالای سرمایه‌ای خارج می‌کند و سفته بازان و سوداگران دیگر نمی‌توانند بدون هیچ منعی در این بازار سرمایه گذاری کنند.

همزمان جذابیت بازارهای موازی مانند بورس می‌تواند کوچ متقاضیان غیرمصرفی از بازار مسکن را به روندی ادامه‌دار تبدیل کند و تا ۱۰ درصد منجر به کاهش قیمت مسکن شود. سوداگران و سفته بازان بعد از هر شوک قیمتی در بازارهای طلا، ارز و … به سراغ خرید مسکن می‌روند تا به زعم خود از تورم جا نمانند و سرمایه خود را چند برابر کنند؛ اتفاقی که در آخرین ماه پاییز سال گذشته در منطقه یک تهران روی داد و قیمت خانه در این منطقه را در هر متر مربع تا ۵ میلیون تومان بیشتر کرد اما شرایط در تیرماه امسال به سمت دیگری هدایت شد.

حسام عقبایی نایب رییس اتحادیه املاک تهران پیش تر گفته بود: اگر بسته‌های سیاستی و حمایتی دولت برای ساماندهی بازار مسکن در ستاد ملی مبارزه با کرونا به همین روال تصویب و به مرحله اجرا برسد، بازار مسکن را برای سوداگران و سفته بازان غیرجذاب خواهد کرد که منجر به شکستن حباب قیمت مسکن خواهد شد.

۱۵ روز دیگر گزارش رسمی بانک مرکزی و وزارت راه و شهرسازی از نرخ‌ها در اولین ماه تابستان ۹۹ منتشر خواهد شد، اما نگاهی به وضعیت مسکن در تیر ماه ۹۹ نشان می‌دهد قیمت‌ها در تیرماه به ثبات رسیده است و فعلا خبری از افزایش روزانه قیمت مسکن و اجاره نیست.

پیشنهاد مطالعه: برای آگاهی از گزارش های ملکی بیشتر مطلب “نرخ اجاره در مناطق مختلف تهران” را مطالعه کنید.

بیشتر ببینید در گزارش های ملکی

همچنین بخوانید

کاهش معاملات در بازار مسکن

دو افت ماهیانه تعداد معاملات در بازار مسکن از کاهش توان خرید و افزایش ریسک فروش آینده نشأت…

پیشنهاد سردبیر

مواد غذایی برای تقویت حافظه

بهترین مواد غذایی برای تقویت حافظه و تمرکز

مواد غذایی که مصرف می‌کنیم می‌توانند اثر قابل توجهی بر روحیه، احساسات و توانایی‌های شناختی ما داشته باشد. در میان مواد غذایی، خوراکی‌هایی وجود دارد که می‌توانند به تقویت عملکرد مغز از جمله حافظه، تمرکز و غیره کمک کنند.

وبگردی

جدیدترین مطالب

مشاهده موارد بیشتر