تفاوت انواع کت، اسپرت، بلیزر و رسمی

۰
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
شاید تا به حال دقت کرده باشد که فرم کت و شلوار‌های مردانه با همدیگر تفاوت دارد و بعضی از کت هایی که میپوشید توی بدن شما جلوه زیباتری دارند ، این مسئله به این خاطر است که کت و شلوارها مدل و شخصیت های متفاوتی دارند و هر کدوم از آنها برای شرایط و حتی تیپ بدنی خاصی طراحی شده اند.
تفاوت انواع کت

ما اغلب تفاوت زیادی بین کت اسپرت، بلیزر و کت رسمی قائل نمی‌شویم. البته این کت‌ها از خیلی جهات شبیه هم هستند. اما تفاوت‌های ظریفی در این دسته از لباس‌ها وجود دارد که در ادامه این بخش از مجله دلتا تفاوت انواع کت را بررسی خواهیم کرد.

کت اسپرت

کت اسپرت غیررسمی‌ترین کت در بین این سه کت است چند دهه‌ی قبل، کت اسپرت دقیقاً همانطور که از اسمش برمی‌آید، برای عملکرد خاصی طراحی شد، یعنی این کت چیزی بود که مردان هنگام شرکت در فعالیت‌های ورزشی مثل تیر اندازی و شکار استفاده می‌کردند.

مردان کت‌های اسپرت را صبح‌ها و یا مواقعی که نیاز به کت رسمی نبود، می‌پوشیدند. در گذشته، کت‌های اسپرت چیزی لوکس به حساب می‌آمدند، چون بیشتر مرد‌ها فقط توانایی تهیه‌ یک دست کت و شلوار را داشتند که جایگزینی برای آن نداشتند.

  • تنوع گسترده‌ی رنگ و طرح
  • کت های اسپرت راحت‌تر و گشادتر از بقیه‌ی کت‌ها هستند و امکان پوشیدن چند لایه لباس از زیر آن و تحرک بیشتر وجود دارد
  • بعضی وقت‌ها (نه همیشه) وصله‌ی آرنج، چاک، جیب کوچک و پیلی دارند

کت اسپرت

نکاتی برای ست کردن

از آنجا که این کت کمتر از بقیه رسمی است، می‌توانید آن را با شلوار جین ست کنید. جالب اینجا است که هر چه رنگ و بافت شلوار با کت تان متفاوت‌تر باشد، ترکیب بهتری به وجود خواهد آمد. کت اسپرت معمولاً گشادترین کت شما است، پس به راحتی می‌توانید آن را روی یقه‌اسکی یا هر لباس ضخیم دیگری بپوشید

بلیزر

بلیزر شیک‌تر از کت اسپرت است و از نظر رسمی بودن، بین کت‌های اسپرت و کت‌های رسمی قرار دارد.

  • بسیار پرکاربرد- به راحتی می‌توانید در موقعیت‌های رسمی یا غیر رسمی آن را بپوشید
  • در انواع دو دکمه‌ی یک طرفه، سه دکمه‌ی یک طرفه و شش دکمه‌ی دوطرفه وجود دارد
  • شانه‌اش ساختاریافته‌تر از کت اسپرت و از آن تنگ‌تر است
  • در نوع سنتی آن از دکمه‌های طلا، نقره یا صدف مروارید استفاده می‌شد (اما امروزه از هر دو نوع دکمه‌های رسمی و غیررسمی دیده می‌شود)

بلیزر

برای استایل غیررسمی، می‌توانید آن را با شلوار جین، یا شلوار‌های کتان رنگی یا خاکی ست کنید. برای استایل رسمی‌تر از شلوار فلانل یا پارچه‌ای استفاده کنید. هرچند بلیزر با هر چیزی، از تیشرت گرفته تا یک یقه اسکی ضخیم، هماهنگ می‌شود، با پیراهن دکمه‌دار و کراوات (یا پاپیون) ظاهر کلاسیک‌تری پیدا می‌کند. پرکاربرد بودن بلیزر این اجازه را به شما می‌دهد که آن را با کفش‌های متنوع بپوشید؛ کفشتان را متناسب با میزان رسمی بودن شلوارتان انتخاب کنید. با شلوار فلانل بهتر است چیزی مثل کفش چرمی سگک‌دار و آکسفورد بپوشید..

کت رسمی

این کت رسمی‌ترین گزینه از بین این سه کت و قدیمی‌ترین و بدون شک سنتی‌ترین و محبوب‌ترین نوع است. مهم‌ترین وجه تمایز این کت با بقیه این است که باید با شلواری که دقیقاً از پارچه‌ی خود کت دوخته شده، همراه شود. امروزه کت رسمی و شلوار هماهنگ با آن جزء اجتناب ناپذیر لباس تجاری و مهمانی‌های شبانه‌ی مردان است.

  • کت رسمی باید با شلوار و گاهی با جلیقه‌ای از پارچه‌ی هماهنگ با خودش ست شود
  • از نظر رنگ و تزئینات، ساده‌ترین نوع کت است. معمولاً در رنگ‌های خنثی و طرح‌های ساده (راه راه باریک، پامرغی، پنجره‌ای، کاملاً ساده و …) دیده می‌شود، مگر این که به سفارش مشتری دوخته شود.
  • تنگ‌تر از بقیه‌ی کت‌ها است و بنابراین نباید از زیر آن چند لایه لباس پوشید

کت رسمی

کت‌های رسمی باید فقط با شلوار هم‌جنس خودشان پوشیده شوند. شاید بخواهید در بعضی موقعیت‌ها آن‌ها را با شلوار‌های جین و کتان ظریف بپوشید، اما هرگز در مهمانی‌های رسمی این کار را نکنید. از آنجا که این کت‌ها برای پوشیده شدن از روی چند لایه لباس طراحی نشده‌اند، بهتر این است که با پیراهن دکمه‌دار و در صورت نیاز با ژیله‌ی نازک پوشیده شود. طبیعی است که کفش رسمی بهترین گزینه برای ست کردن با کت رسمی است.

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با نحوه تشخیص کیفیت لباس مطلب “تشخیص کیفیت و مرغوبیت لباس” را مطالعه کنید.

کرم ضد چروک؛ اکسیر جوانی قرن 22

بالا رفتن سن، استفاده مداوم از لوازم‌آرایشی و هوای آلوده باعث چروک شدن پوست صورت می‌شوند. با استفاده روزانه از کرم ضد چروک می‌توان چروک‌‌ها را از بین برد و از ایجادشان جلوگیری کرد، همچنین خاصیت سفت کنندگی این کرم‌ از افتادگی ماهیچه و عضلات صورت جلوگیری می‌کند.

بیشتر ببینید در مد و زیبایی

همچنین بخوانید

هرگز این مواد را به پوستتان نزنید

ماسک های مضر برای پوست را همه افراد باید بشناسند تا هرگز از آن‌ها استفاده نکنند. استفاده ا…