سند دست نویس و تبعات آن

۹
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
اثبات اصالت سند دست نویس، مشکلات متعددی دارد، زیرا بسیاری از این دست‌ نوشته‌ها قابلیت جعل دارند.
سند دست نویس

اسناد و دست‌ نوشته‌های عادی مشکلات متعددی دارند و باید مراقب بود تا در دام این اسناد قرار نگرفت. در این نوشتار تبعات و معایب استفاده از سند دست نویس بررسی شده است. در ادامه با مجله دلتا همراه باشید.

اثبات اصالت سند دست نویس

اثبات اصالت این دسته از اسناد؛ مشکلات متعددی دارد و مرجع خطر پذیری محسوب می‎‌شود. به دلیل آن که بسیاری از این دست‌ نوشته‌ها قابلیت جعل شدن دارند، باید اصالت نوشته عادی حتما توسط کارشناسان به اثبات برسد و البته این موضوع با اشکالاتی روبه‌‎رو است.
افراد باید توجه داشته باشند که تا جای ممکن از اسناد دست نوشته دوری کنند و به‌ جای آن، سند خود را حتما در دفاتر اسناد رسمی به ثبت برسانند.
هنگامی که یک سند دست‌ نوشته یا سند عادی، به دادگاه ارائه می‌شود، دادگاه آن را به کارشناس مربوطه ارجاع می‌دهد، اما اگر کارشناس صلاحیت سند دست نویس را مورد تایید قرار ندهد، سند در حکم اسناد جعلی محسوب و جرم کیفری ایجاد می‌شود.

مجازات استفاده از سند دست نویس مجعول

اگر اصالت سند اثبات نشود در این هنگام فرد ذینفع در پرونده، شکایتی تحت عنوان «جعل» و «استفاده از سند جعل شده» را در دادگاه مطرح می‌کند که مجازات هر کدام از آن‌ها حداقل ۶ ماه حبس است.

بنابراین اگر در پی معامله ملک یا زمین هستید باید حتما به این نکته توجه کنید که ملک را از اداره ثبت اسناد استعلام کرده و پس از آن که جواب مثبت استعلام آمد، ملک مورد نظر را معامله کنید.

توجه به استعلامات حقوقی اهمیت بسیاری دارد، زیرا گاهی اوقات اتفاق می‌افتد که ملک به دلایل قانونی در رهن فردی دیگر بوده و خود فروشنده هم اجازه معامله نداشته است و این موضوع مشکلات متعددی را ایجاد خواهد کرد.

پیشنهاد مطالعه : برای مطالعه بیشتر به مطلب برای رفع مشکلات ثبتی املاک چه باید کرد؟ مراجعه کنید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

در این شرایط سهم‌الارث افراد کاهش پیدا می‌کند

بر اساس قانون شرایطی وجود دارد که در صورت وجود هریک از آنها وراث از متوفی ارثی نمی‌برند. ه…