قیمت خانه، یک ماهه ۹میلیون بالا رفت!

۰
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
در شرایطی که میانگین قیمت مسکن پایتخت طی یک ماه گذشته ۲ میلیون تومان افزایش پیدا کرده، در منطقه یک افزایش ۹ میلیون تومانی داشته است.
قیمت خانه در شمال تهران

با رشد حدود ۲ میلیون تومانی میانگین قیمت مسکن در پایتخت، میانگین قیمت از متری ۱۷ میلیون و ۶ هزار تومان در اردیبهشت ماه به ۱۹ میلیون و ۷۱ هزار تومان در خرداد ماه رسیده است. گزارش‌ها اما از رشد ۲.۵ تا ۹ میلیون تومانی قیمت خانه در شمال تهران حاکیست.

به گزارش مجله دلتا جزییات بیشتر از رشد قیمت خانه در شمال تهران نشان می دهد میانگین قیمت هر متر خانه در منطقه یک از ۳۳.۸ میلیون تومان در اردیبهشت ماه به ۴۲.۴ میلیون تومان در خرداد ماه رسیده که از ۲۵ درصد رشد حکایت دارد.

قیمت مسکن در منطقه ۳ نیز به ۳۳.۹ میلیون تومان رسیده و در مقایسه با اردیبهشت‌ماه ۳.۳ میلیون تومان رشد داشته است.

همچنین در منطقه ۲ که رتبه سوم از نظر قیمت مسکن در شهر تهران را داراست، نرخ ها از ۲۶.۴ میلیون تومان به ۲۸.۹ میلیون تومان رسیده که افزایش ۲.۵ میلیون تومانی در هر متر مربع را نشان می‌دهد.

میانگین قیمت خانه در منطقه ۶ نیز به عنوان چهارمین منطقه گران قیمت تهران، از ۲۴.۴ میلیون تومان در اردیبهشت ماه به ۲۵.۸ میلیون تومان در خرداد ماه افزایش پیدا کرده است.

پیش بینی قیمت مسکن

نرخ‌گذاری سلیقه‌ای در بازار مسکن

پیش از این از رشد بی‌ضابطه نرخ‌های پیشنهادی در مناطق شمالی پایتخت و هجوم سرمایه‌گذاران به این مناطق گزارشی منتشر شد که بر اساس آن نرخ پیشنهادی مسکن در منطقه یک به متری ۴۹ میلیون تومان رسیده بود. این نشان می‌دهد نرخ گذاری در بازار مسکن سلیقه‌ای شده است. با وجود آنکه خرید و فروشی با قیمت های نجومی انجام نمی‌شود اما رشد ۹ میلیون تومانی قیمت‌های قطعی در شمال شهر آن هم فقط در یک ماه تامل برانگیز است. هرچند کارشناسان و مسئولان، علت اصلی رشد قیمت مسکن را تاثیرپذیری از نرخ تورم بازارهای موازی می‌دانند.

این جهش قیمتی در حالی اتفاق افتاده که بیشترین تعداد واحدهای خالی از سکنه در مناطق شمالی تهران رصد می‌شود. مطابق آمار سال ۹۵ در تهران ۴۹۰ هزار واحد مسکونی خالی وجود دارد. طرح اخذ مالیات از خانه های خالی سرانجام پس از سالها کش و قوس قرار است از تابستان امسال اجرایی شود و بر اساس گفته محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی، مالکان خانه‌های خالی در تابستان جاری باید منتظر برگه های مالیاتی باشند.

طبق برنامه قرار است از سال ۱۳۹۵ که قانون اخذ مالیات از واحدهای خالی به تصویب رسیده، مالیات اجاره این واحدها محاسبه شود. بر این اساس خانه ها از سال اولی که خالی بوده‌اند معاف از مالیات هستند، سال دوم باید ۵۰ درصد ارزش اجاره را به عنوان مالیات بپردازند، سال سوم معادل ارزش اجاره و به ترتیب در سالهای بعد این ضرایب افزایش می یابد.

پیشنهاد مطالعه: برای آگاهی از آخرین گزارش های ملکی “هجوم سرمایه‌گذاران مسکن به شمال پایتخت” را مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر ببینید در دسته بندی نشده

همچنین بخوانید

آموزش سوهان کشیدن ناخن در خانه

آیا سوهان کشیدن ناخن برای شما هم به یک دغدغه تبدیل شده است؟ حفظ سلامت ناخن‌ها یکی از مهم‌ت…