“ترین” های جاذبه‌های گردشگری ایران

۲
0
زمان مطالعه: 5 دقیقه
پربازدید ترین جاذبه های ایران و جهان مکان‌های هستند که گل سرسبد جاذبه‌های مشابه خود بوده و پسوند "ترین" دارند.
جاذبه های گردش ایران

گردشگران بسیاری در سراسر دنیا برای بلندترین برج‌ها، عظیم‌ترین بناها، عجیب‌ترین مکان‌ها و … برنامه سفر می‌چینند. مجله دلتا را با “ترین” های جاذبه های گردشگری ایران و جهان ورق بزنید.

عظیم‌ترین بنای سنگی جهان

تخت جمشید

ساخت تخت جمشید یا آن طور که در کتیبه‌ها ثبت شده شهر مردمان پارسی، در ۵۵ کیلومتری شمال شرق شیراز و مقابل جلگه مرودشت در سال ۵۱۸ قبل از میلاد به دستور داریوش اول آغاز شد و جمعا حدود ۱۲۰ سال طول کشید. این مجموعه عظیم با مساحت ۱۳۵ هزار مترمربع، بزرگترین مجموعه باشکوه هخامنشی است که همه از سنگ ساخته شده است. جالب است بدانید میان سنگ‌ها هیچگونه ملاتی استفاده نشده و سنگ‌ها به یکدیگر جفت شده‌اند. البته در برخی موارد بست‌های آهنی معروف به دم چلچله ای مورد استفاده قرار گرفته است. مجموعه تخت جمشید شامل هفت کاخ، نقوش برجسته، پلکان‌ها، ستون‌ها و دو آرامگاه سنگی است.

گرم‌ترین نقطه کره زمین

بیابان لوت گنبدقابوس

بیابان لوت در ۸۰ کیلومتری شمال شهداد، تپه‌ای مملو از گدازه‌های آتشفشانی با مساحتی معادل ۴۸۰ کیلومتر مربع که آن را گندم بریان می‌خوانند و گاه نیز ریگ سوخته، گرم‌ترین نقطه کره زمین است با دمایی معادل ۶۷ درجه سانتیگراد در سایه! در گندم بریان در فضایی با طول ۲۰۰ کیلومتر و عرض ۱۵۰ کیلومتر هیچ نوع زندگی جریان ندارد و شرایط به گونه‌ای است که علاوه بر گیاهان و حیوانات، حتی باکتریها نیز توان زنده ماندن ندارند. تا پیش از کشف این منطقه توسط پروفسور کردوانی تصور می‌شد صحرای لیبی در شمال صحرای آفریقا با ۵۷٫۷ درجه سانتیگراد گرم‌ترین نقطه کره زمین باشد.

بلندترین برج آجری جهان

گنبدقابوس

برج یا گنبد قابوس سال ۳۷۵ خورشیدی در جرجان (گنبد کاووس فعلی) ساخته شد. این بنا با آجرهای دنباله‌دار و ملات و به شکل یک استوانه چندوجهی ساخته شده است که شامل پی و صفه بنا، سردابه، بدنه و گنبد مخروطی است. برج قابوس بر فراز تپه خاکی که حدود ۱۵ متر از سطح زمین بلندتر است، قرار دارد. ارتفاع برج ۵۵ متر است که با احتساب بلندی تپه، در مجموع ۷۰ متر ارتفاع از سطح زمین دارد.

طولانی ترین غار نمکی جهان

غار نمکدان در جزیره قشم

غار نمکدان در جزیره قشم حدود ۶۵۸۰ متر طول دارد. تا پیش از کشف این غار، غار نمکی سدام در فلسطین با داشتن طولی معادل ۵۶۸۵ متر به عنوان طولانی‌ترین غار نمکی جهان قلمداد می‌شد. جریان آب نمک در کف غار، از چشم‌اندازهای دلپذیر آن است. رطوبت جزیره و نفوذ آب در غار، سبب فروچکیدن آب نمک اشباع شده بر بدنه قندیل ها می‌شود که شکل آنها را پیوسته دگرگون می‌کند. غار نمکدان دارای یک دریاچه نمک به ژرفای یک متر در فاصله ۱۶۰ متری دهانه ورودی است. از دل کوه نمکدان، یک جریان آب زیرزمینی همیشگی می جوشد که راه را به بیرون گشوده و پس از حل کردن نمک در راه خود، به شکل چشمه نمک در دامنه کوه نمایان می‌شود. این چشمه در گودال روبه روی خود، حوضچه ای طبیعی به رنگ سفید پدید می‌آورد.

عجیب‌ترین قنات جهان

قنات دو طبقه مون اردستان جاذبه های گردشگری ایران

یکی از شاهکارهای علم مهندسی قدیم، قنات دو طبقه مون اردستان است. در هر طبقه از این قنات ۸۰۰ ساله، آبی مستقل جریان دارد و آب هیچ یک به دیگری نفوذ نمی‌کند. این قنات دو کیلومتر طول دارد و مقدار آبدهی آن ۶ لیتر در ثانیه است.

بزرگ‌ترین بافت خشتی جهان

یزد بافت خشتی جاذبه های گردشگری ایران

یزد یکی از مهمترین شهرهای زنده و تاریخی کشور است که مجموعه‌ای کامل از بناهای دوره‌های مختلف زمانی شامل بازارهای قدیمی، مسجدها، باغ ها، عمارات، آتشکده ها و … را در خود جای داده است. این شهر علاوه بر آن که بزرگترین بافت خشتی جهان است، با ۷۴۳ هکتار عرصه و ۵ ‌‏ هزار هکتار حریم، دست‌نخورده‌ترین بافت تاریخی کشور محسوب می‌شود.

بلندترین طاق طبیعی جهان

غار اسپهبد خورشید جاذبه های گردشگری ایران

دهانه غار اسپهبد خورشید (دژ افسانه ای) در کوه‌های کناره شرقی راه سراسری سوادکوه و تنگه دوآب، با طول ۱۹٫۷۵ متر و عرض ۱۴٫۲۵ متر، بلند‌ترین طاق طبیعی جهان محسوب می‌شود که ارتفاع آن معادل ۱۵ متر است. این طاق سال ۱۳۳۵ شمسی توسط غارشناسان کشف شد.

بزرگ‌ترین جزیره غیر مستقل جهان

بزرگ‌ترین جزیره غیر مستقل جهان جاذبه های گردشگری ایران

قشم، بزرگترین جزیره غیر مستقل دنیاست که در حساس‌ترین نقطه استراتژیک خلیج فارس و در دهانه تنگه هرمز واقع شده است. طول جزیره حدود ۱۲۰ کیلومتر و عرض جزیره در نقاط مختلف متفاوت است. بیشترین عرض جزیره، مابین لافت و شیب دراز است. عرض متوسط جزیره را میتوان معادل ۱۴ کیلومتر در نظر گرفت. بخش وسیعی از کرانه‌های شمالی جزیره با جنگل دریایی حرا به وسعت ۱۵۰ کیلومتر مربع پوشیده شده است. جزیره قشم با مساحت ۱۴۹۱ کیلومتر مربع از ۲۳ کشور دنیا وسیع تر است. به طور مثال قشم ۲٫۵ برابر سنگاپور و بحرین و سان مارینو، ۱٫۵ برابر هنگ کنگ، پنج برابر مالدیو و ۷۰ برابر ماکائوست.

داغ‌ترین چشمه جهان

چشمه آبگرم قینرجه جاذبه های گردشگری ایران

چشمه آبگرم قینرجه در جنوب مشگین شهر و در ارتفاع ۱۲۴۰ متری دامنه شمالی سبلان در مجاورت چهار چشمه معدنی دیگر قرار دارد. این چشمه با دمای ۸۶ درجه سانتیگراد، داغ ترین چشمه کلرایدی جهان است که دارای سه دهنه است. باتوجه به خواص درمانی عناصر موجود در آن بخصوص گوگرد بالا، برای درمان لنفاتیسم، راشیتیسم و روماتیسمهای مزمن سودمند است. دمای بالای این چشمه تسکین دهنده درد و ضد تورم است. در کنار چشمه آبشاری است که بر زیبایی و جاذبه گردشگری چشمه قینرجه افزوده است.

باستانی‌ترین پل قابل استفاده جهان

پل دزفول جاذبه های گردشگری ایران

این پل که در مرکز شهر دزفول قرار دارد، شرق و غرب این شهر را به هم پیوند داده و از دیرباز محل تردد میان شهرهای شوشتر، اندیمشک و دزفول بوده است. تاریخ پل دزفول به سال ۲۶۰ میلادی، زمانی که شاپور اول ساسانی با استفاده از ۷۰ هزار اسیر رومی اقدام به ساخت این پل مستحکم کرد، برمی‌گردد. این پل دارای ۱۴ دهنه است و آب رودخانه دز از آن گذر دارد. این پل در دوران عضدالدوله دیلمی، صفویه و پهلوی مرمت و بازسازی شد؛ اما پایه‌هایش همچنان بدون تغییر، یادگاری از عصر ساسانی است.

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با جاذبه های گردشگری ایران مطلب “قلعه رودخان؛ بزرگترین قلعه آجری ایران” را مطالعه کنید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

وسایل مورد نیاز سفر چیست؟

در هیچ دوره‌ای سفر رفتن مثل امروزه چشمگیر نشده بود و همان‌طور که می‌دانید گشتن و گردش به ص…