پاییز؛ بهترین زمان سفر به تالاب هسل

۳
1
زمان مطالعه: 3 دقیقه
مرداب هسل در دل جنگل‌های مشعل با درختان سر به فلک کشیده واقع شده و با زیبایی بی‌نظیرش مقصد بسیاری از گردشگران شده است. 
تالاب هسل مرداب هسل
تالاب هسل در ۱۰ کیلومتری جاده چالوس و در میان جنگل‌های سرسبز پنهان شده است. این مرداب از رویایی ترین جاذبه‌هایی است که در شمال کشور خواهید دید چراکه هر زمانی که به این تالاب سفر کنید رنگ مرداب متفاوت خواهد بود. با بخش گردشگری مجله دلتا و پرسه‌ا‌ی کوتاه در اطراف مرداب هسل همراه باشید.
شاید در لحظه اول تشخیص ندهید که این سطح رنگین که ترکیبی از رنگ های سبز، زرد، نارنجی و قرمز دارد، یک تالاب است؛ محدوده‌ای که از فاصله دور شبیه دشتی پر از گل به چشم می‌رسد. رنگ آب این آبگیر، ترکیبی از رنگ‌های سبز و نارنجی و سرخ است که البته رنگ سرخ بر آن غلبه دارد و هرچه به مرکز آن نزدیک می‌شوید، رنگ قرمز متمایزتری می‌بینید که با پس‌زمینه سبز قلب شما را به وجد می‌آورد. این مرداب بیضی شکل و عمق آن در نقاط مختلف متغیر است که در بعضی قسمت ها به ۱۵ متر می‌رسد. بخشی از آب مرداب هسل از طریق چشمه‌های این تالاب تامین می‌شود و بارانی که از نیمه پاییز تا نیمه بهار می‌بارد، این آبگیر را پر می‌کند.
دیدنی های مازندران

اگر در بهار و تابستان به هسل بروید مرداب به رنگ سبز زمردی خواهد بود. اما زیبایی اصلی مرداب هسل خودش را در فصل پاییز و زمستان نشان می دهد! جلبک‌ها به رنگ قرمز آجری و نارنجی تغییر می‌کنند از همین رو مرداب به رنگ قرمز در می آید که در کنار درختان سبز و سنگ‌ها، منظره‌ای خیره‌کننده و شگفت‌انگیز به ما هدیه می‌کند.

پوشش گیاهی مرداب

پوشش گیاهی تالاب هسل

این تالاب در دل جنگل مشعل یا به طور دقیق‌تر جنگل مشعل موزی قرار گرفته است. البته این جنگل نام‌های دیگری مثل جنگل «فین» یا محمدآباد نیز دارد. جنگل از جنوب به جنگل های «سوته لار» و منطقه «کردشت»، از شمال به گاوسرای قدیمی مشعل و منطقه مشعل موزی می رسد.

در مسیر پیاده روی به سوی مرداب درختان ممرز، انجیلی، راش، داغداغان، آزاد، شمشاد و بعضی درختان میوه جنگلی مانند سیب ترش جنگلی، انگور جنگلی، انجیر، انار و انواعی از گیاهان دارویی مثل بابونه، «فشکی واش»، «زِمِنج» می‌بینید. اگر قصد شب‌مانی دارید، می‌توانید در فاصله مناسبی از مرداب کمپ بزنید.

تالاب هسل مازندران

آب و هوای مرداب هسل

جنگل مشعل یا فین از مناطقی است که تغییر آب و هوای آن شما را گیج خواهد کرد! ممکن است در یک لحظه آفتاب باشد و در لحظه دیگر آب و هوا به طور کامل عوض شود و زیر باران بمانید! اگر می خواهید به این مرداب خیره‌کننده سفر کنید بارانی و لباس مناسب به همراه خود داشته باشید تا غافلگیر نشوید.

در سفر به تالاب هسل چه چیزهایی همراه داشته باشیم؟

دوربین عکاسی! بی شک دلتان نمی‌خواهد دست خالی و بدون هیچ عکسی از تالاب هسل برگردید. عکس‌های بی‌نظیری می‌توانید با طبیعت چشم‌نواز و جذاب این مرداب و جنگل فین بگیرید. شما یک پیاده روی طولانی برای رسیدن به مرداب هسل خواهید داشت. بنابراین کوله‌ای مناسب همراه خود داشته باشید و وسایل لازم خود همچون وعده غذایی، یک دست لباس گرم، بارانی، عینک در آن قرار دهید. کفش مناسب پیاده‌روی به پا کنید تا در طول مسیر اذیت نشوید.

بهترین زمان برای سفر به تالاب هسل

بهترین زمان سفر به این تالاب، پاییز خواهد بود. زمانی که مرداب هسل به رنگ قرمز آجری و نارنجی در می‌آید تا در کنار شاخ و برگ انبوه درختان، چشم‌اندازی بی نظیر را برای شما به ارمغان آورد. سکوت بی نظیر این مرداب وهم عجیبی به فضا می‌بخشد و تنها شما صدای پرندگان را می‌شنوید و گاهی صدای وزق و قورباغه! تصور کنید باران بیاید بی‌شک ترکیب بوی خاک باران خورده با این فضای خیره‌کننده شما را مدهوش خود می‌کند.

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با جاذبه های گردشگری بیشتر “قلعه رودخان؛ بزرگترین قلعه آجری ایران” را مطالعه کنید.

دانلود اپلیکیشن
 • عجیب‌ترین کشور اروپا

  همچنین بخوانید: اسرار شگفت انگیز تخت جمشید جزیره مرگباری که ورود به آن ممنوع است! وحشتناک‌…
 • روستای رومانو

  روستایی با مردمان اروپایی در قلب ایران!

  تنها روستای رومانو زبان ایران، روستای زرگر محسوب می‌شود. با وجود این که افسانه‌های قدیمی ز…
 • تعطیلات تیر ماه کجا برویم

  تعطیلات تیر ماه کجا برویم؟

  تیرماه سال ۱۴۰۱، غیر از جمعه‌ها، دو روز تعطیلی دیگر هم دارد که به این ترتیب می‌توانید با ا…
بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

عجیب‌ترین کشور اروپا

همچنین بخوانید: اسرار شگفت انگیز تخت جمشید جزیره مرگباری که ورود به آن ممنوع است! وحشتناک‌…