خانه نکات حقوقی پنهان کاری در معامله و عواقب آن

پنهان کاری در معامله و عواقب آن

۰
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
تدلیس حقه و فریبی است که از سوی یکی از دو طرف معامله به‌ منظور گمراه ساختن طرف دیگر به‌ کارمی‌رود و او را به انجام معامله‌ای ترغیب می‌کند که در صورت آگاه بودن از واقعیت امر به انجام قرارداد رضایت نمی‌داد.

در قراردادها گاهی اتفاق می‌افتد که یکی از طرف‌های معامله اعمال فریبنده و نیرنگ‌آمیز انجام دهد تا آن معامله سر بگیرد، یا اینکه اعمال مذبور با آگاهی و علم او صورت بگیرد و به سبب آن اقدامات کالایی که مورد معامله است، فاقد عیب یا نقص موجود یا واجد مزایایی نشان داده شود که در حقیقت فاقد آن مزایا و محسن است و با اغوای طرف دیگر، وی را به انعقاد آن قرارداد ترغیب کندبه این عمل که موجب فریب طرف معامله شود تدلیس گفته می‌شود. در مجله دلتا به بررسی تدلیس و پنهان کاری در معاملات پرداخته شده است.

پنهان کاری در معاملات

تدلیس حقه و فریبی است که از سوی یکی از دو طرف معامله به‌ منظور گمراه ساختن طرف دیگر به‌ کار می‌رود و او را به انجام معامله‌ای ترغیب می‌کند که در صورت آگاه بودن از واقعیت امر به انجام آن رضایت نمی‌داد. به عبارت دیگر اگر طرف معامله می‌دانست که به‌ طور مثال مورد معامله دارای این حسن نبوده و یا دارای این عیب است، اقدام به انعقاد قرارداد مذبور نمی‌کرد. در نتیجه برای به وقوع پیوستن تدلیس دو شرط لازم است:

 1. انجام عملیات اعم از گفتار یا فعل
 2. فریب دادن

باید مدنظر قرار داد که در ماده ۴۳۸ قانون مدنی، فقط قراردادهای تجاری مدنظر نبوده و تدلیس عقد نکاح را نیز در بر می‌گیرد. دروغ در داشتن تحصیلات یا شغل عالی، ادعای فرزند خانواده سرشناسی بودن، پنهان کردن ازدواج قبلی یا بیماری ونیز از جمله مثال‌هایی از تدلیس هستند که امروزه در دادگاه‌های خانواده، تعدادی از پرونده‌‌های طلاق به آن اختصاص دارد.

پنهان کاری در معاملات

اثر تدلیس در معاملات

انجام هر گونه عملیاتی که سبب فریب طرف دیگر در مورد ویژگی‌های مورد معامله شود، چه از طرف فروشنده و چه از طرف خریدار باشد، سبب تحقق تدلیس و ایجاد اختیار (خیار) فسخ برای معامله آن می‌گردد که اثر فوری دارد و باید فورا اعمال گردد.

شایان ذکر است گاهی افراد در متن قرارداد شرط می‌کنند که تمامی اختیارات ساقط شود که به آن شرط اسقاط کافه خیارات گفته می‌شود.

پیشنهاد مطالعه : برای آشنایی بیشتر با جرم پنهان کاری در عقد نکاح “ازدواج با تدلیس پایدار نیست!” را مطالعه کنید.

 • نحوه پس گرفتن جهیزیه

  آیا می‌شود جهیزیه را پس گرفت؟

  در حال حاضر اقدام قانونی برای پس گرفتن جهیزیه نیازمند ارائه دادخواست استرداد جهیزیه به داد…
 • تقسیم ارث در زمان حیات

  تقسیم ارث در زمان حیات چگونه است؟

  هر کسی آزاد است که در مورد اموالش به هر شکلی تصمیم بگیرد. اما براساس قانون کسی نمی‌تواند و…
 • موارد مستثنیات دین

  مستثنیات دین را بشناسید

  اموالی هستند که به عنوان مستثنیات دین شناخته می‌شوند و از این اموال نمی‌توان چیزی را توقیف…
بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

آیا می‌شود جهیزیه را پس گرفت؟

در حال حاضر اقدام قانونی برای پس گرفتن جهیزیه نیازمند ارائه دادخواست استرداد جهیزیه به داد…