خانه نکات حقوقی مجازات ضرب و جرح چیست؟

مجازات ضرب و جرح چیست؟

۰
0
زمان مطالعه: < 1 دقیقه
ضربه زدن ممکن است توسط دست یا پا و یا وسایل دیگری مانند سنگ و چوب انجام شود، اما هیچ یک از این وسایل مهم نیست، بلکه نوع و مقدار صدمه‌ای حائز اهمیت است که در ظاهر اندام فرد ایجاد شده است.

هر شخصی که به طور عمد به دیگری ضربه‌ای وارد کند و موجب شکستن یا از کار افتادن عضوی از بدن او یا موجب به وجود آمدن بیماری دائمی، از بین رفتن و ناقص شدن یکی از حواس یا از بین رفتن عقل مجنی‌علیه (فردی که صدمه به او وارد شده است) شود، باید مجازات قانونی را طی کند. در این نوشتار به بررسی مجازات ضرب و جرح که در قانون برای آن تعیین شده می‌پردازیم. در ادامه با مجله دلتا همراه باشید.

مجازات ضرب و جرح

در مواردی که قصاص امکان نداشته باشد در صورتی که  عمل مجرم موجب اخلال در نظم و امنیت جامعه شود، طبق قانون‌ مجازات اسلامی این فرد به ۲ تا ۵ سال حبس محکوم می‌شود و در صورت درخواست مجنی‌علیه (شخص آسیب‌دیده)، مرتکب ضرب و جرح به پرداخت دیه هم محکوم خواهد شد.

گاهی اوقات ضرب و جرح ممکن است با شکستگی‌هایی همراه باشد. به عنوان مثال در اثر ضربه زدن استخوان بینی فردی بشکند یا گوش وی بریده شود.

ضرب و جرح

ضربه زدن ممکن است توسط دست، پا یا وسایل دیگری مانند سنگ و چوب انجام شود، اما هیچ یک از این وسایل مهم نیست، بلکه نوع و مقدار صدمه‌ای حائز اهمیت است که در ظاهر اندام فرد ایجاد شده است.

پیشنهاد مطالعه : برای آشنایی بیشتر با مجازات آسیب رساندن به سارق مطلب “حکم آسیب رساندن به دزد” را مطالعه کنید.

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

طلاق غیابی و نکاتی که باید بدانید!

در دعاوی طلاق، گواهی عدم سازش برای هر یک از زوجین صادر می‌شود و آن‌ها باید در مدت چند هفته…