خانه سلامتی تقویت ریه‌ها در مقابل کرونا

تقویت ریه‌ها در مقابل کرونا

۰
0
آنچه می‌خورید تقریباً بر همه ابعاد سلامتی شما تأثیر دارد و این شامل ریه‌ها نیز می‌شود.
تقویت ریه‌ها

بعضی از خوراکی‌ها وجود دارند که می‌توانند سلامت و تقویت ریه‌ها را موجب شوند، التهاب و وجود مخاط را کاهش دهند. همچنین این خوراکی‌ها می‌توانند ظرفیت ریه‌ها را افزایش داده و توانایی بدن را در جلوگیری از بیماری ریه بهبود بخشند.

مراقبت و تقویت ریه‌ها در شرایط شیوع کرونا از اهمیت بیشتری برخوردار است و باید از روش‌های مختلفی برای محافظت از سیستم تنفسی خود بهره بگیرید.

در ادامه چند خوراکی که برای تقویت ریه‌ها بسیار مفیدند آورده شده است. با مجله دلتا همراه ما باشید.

موز

موزها سرشار از پتاسیم بوده و گزینه‌ای عالی برای بهبود عملکرد ریه‌ها محسوب می‌شود. پتاسیم برای سلامتی و عملکرد خوب ریه ضروری است. در کنار موز، آووکادو، کدو سبز و پرتقال نیز منابع دیگر پتاسیم شناخته شده‌اند.

گوجه فرنگی

گوجه فرنگی

گوجه فرنگی نیز سرشار از پتاسیم است که برای سلامت ریه‌ها ضروری است. همچنین یک مطالعه که توسط محققان دانشکده بهداشت عمومی جان هاپکینز بلومبرگ انجام شده نشان داده که یک رژیم غذایی حاوی گوجه فرنگی باعث کاهش تخریب بافت ریه در افراد سابقاَ سیگاری می‌شود.

گوجه فرنگی همچنین سرشار از ویتامین C است که نه تنها سیستم ایمنی را تقویت می‌کند، بلکه می‌تواند به طور خاص سلامت ریه‌ها را نیز بهبود بخشد.

بخشی از خواص آنتی‌اکسیدانی گوجه فرنگی در مقابله با عفونت‌هایی مانند ذات‌الریه که سلامت ریه‌ها را تهدید می‌کند مفید بوده و از آسیب رادیکال‌های آزاد به سلول‌های ریه‌ها جلوگیری می‌کند.

سیب‌زمینی شیرین

سیب‌زمینی شیرین مانند گوجه فرنگی و انواع توت‌ها  سرشار از کاروتنوئیدها و آنتی‌اکسیدان‌ها است. غذاهای سرشار از آنتی‌اکسیدان می‌توانند به تقویت سلامت ریه‌ها در سطح سلولی کمک کنند.

مانند سایر سبزیجات نارنجی رنگ، سیب زمینی شیرین نیز سرشار از ویتامین A است که از پوشش‌های تنفسی حمایت می‌کند و خطر عفونت‌های ریه را کاهش می‌دهد.

ماهی چرب

ماهی چرب

اسیدهای چرب امگا ۳ در ماهی‌های چرب مانند سالمون می‌توانند به کاهش علائم بیماری‌های ریوی مانند بیماری مزمن انسدادی ریه (COPD) و آمفیزم کمک کنند.

امگا ۳ همچنین دارای خاصیت ضد التهابی است که نشان داده شده به طور موثر با احتمال ابتلا به بیماری ریه مبارزه می‌کنند.

امگا ۳ موجود در ماهی عملکرد ضد التهابی بدن و قلب و عروق را نیز بهبود می‌بخشد. این بدان معنی است که برای هرگونه التهاب در ریه‌ها یا دستگاه تنفسی مفید واقع می‌شود.

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی بیشتر با خواص امگا ۳ ”چرا باید امگا ۳ بخوریم؟” را مطالعه کنید.

ماهی‌های چرب همچنین سرشار از ویتامین D هستند که یکی از مهم‌ترین ویتامین‌ها برای سلامتی ریه‌ها بوده و در افراد مبتلا به آسم نقش محافظتی دارد.

قارچ

قارچ‌ یکی از منابع گیاهی ویتامین D است. مصرف بیشتر این قارچ‌ها می‌تواند به کاهش التهاب مسیرهای هوایی کمک کند.

قارچ‌ به طور کلی برای سلامت ریه‌ها مفید است و می‌تواند همزمان سیستم ایمنی بدن را نیز تقویت کنند. قارچ‌های سرچماقی نیز به طور ویژه برای ریه‌ها مفید بوده و به تنظیم تعادل رطوبت در ریه‌ها کمک می‌کنند.

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی بیشتر با روش تقویت سیستم ایمنی بدن ”تقویت سیستم ایمنی بدن” را مطالعه کنید.

تخم‌‌مرغ

تخم‌‌مرغ

تخم‌مرغ حاوی پروتئین با کیفیت بالا است که به حمایت از سلامت ریه‌ها و حفظ ماهیچه‌های تنفسی قوی کمک می‌کند.

پروتئین همچنین از عملکرد سیستم ایمنی و بهبود زخم‌ها نیز حمایت می‌کند. تخم‌مرغ سرشار از ویتامین D و چربی‌های سالم است که برای سلامت ریه‌ها مفید است.

سیب

سیب سرشار از کوئرستین است که دارای خواص آنتی هیستامین، ضد التهابی و آنتی‌اکسیدانی است و می‌تواند خطر ابتلا به بیماری مزمن ریوی، آسم و برونشیت را کاهش دهد.

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی بیشتر با خواص سیب ”سیب زرد، دوای هزار و یک درد” را مطالعه کنید.

آویشن

آویشن

آویشن به طور خاص یک داروی عالی برای سرفه است. این گیاه همچنین به تنفس و گلو نیز کمک می‌کند. این گیاه همچنین برای درمان برونشیت نیز پیشنهاد می‌شود.

زنجبیل

زنجبیل برای سلامتی ریه‌ها بسیار مفید است. نه تنها زنجبیل دارای خواص ضد التهابی است، بلکه تأثیر آرامش بخش در عضلات دارد که به باز شدن مجاری هوایی کمک می‌کند.

تقویت ریه‌ها

سیر

سیر  آنتی‌اکسیدان‌هایی را تأمین می‌کند که می‌تواند به محافظت از سلول‌های موجود در ریه‌ها و دفاع در برابر آسیب‌های رادیکال آزاد کمک کند.

ترب کوهی

ترب کوهی و واسابی (ترب ژاپنی) می‌توانند سینوس‌ها و مخاط نازک رقیق در ریه‌ها را تحریک کنند. تحقیقات همچنین نشان می‌دهد که ترب کوهی آنزیم‌های مقابله با سرطان را فعال می‌کند.

بیشتر ببینید در سلامتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین بخوانید

پیشگیری از پوکی استخوان با کلسیم

پوکی استخوان دومین دلیل رایج مرگ و میر در میان زنان خصوصا زنان ۶۰ سال به بالا است. مردان ن…