چک یا سفته ضمانت استخدام

۰
0
زمان مطالعه: < 1 دقیقه
در صورت عدم اطلاع و آگاهی پرسنل از تعهدات مخالف و مغایر با حسن انجام کار، کارفرما نمی‌تواند سفته و چک که تحت عنوان حسن انجام کار دریافت کرده، به اجرا بگذارد.

گاهی اوقات برخی از کارفرمایان برای تسهیل در کار خود اقدام به دریافت چک و سفته برای ضمانت حسن انجام کار از پرسنل خود می‌کنند که البته این کار منع قانونی ندارد. اما قانون درباره به اجرا گذاشتن آن هم فکری کرده استدر این نوشتار به بررسی قوانین مربوط به اجرا گذاشتن چک یا سفته‌ای که بابت حسن انجام کار گرفته می‌شود پرداخته شده است. در ادامه با مجله دلتا همراه باشید.

قانون دریافت چک و سفته از کارگر

در صورت عدم اطلاع و آگاهی پرسنل از تعهدات مخالف و مغایر با حسن انجام کار، کارفرما نمی‌تواند سفته و چک را به اجرا بگذارد. صرفا دریافت چک و سفته سفید امضا از پرسنل موجب پیگیری قضایی ضمانت‌ها نیست.

در قانون کار و مقررات مربوطه به اخذ سفته یا چک تضمینی توسط کارفرما از کارگر پیش‌بینی نشده است و مراجع حل اختلاف نیز به موضوع چک یا سفته دریافتی از کارگر توسط کارفرما ورود نمی‌کنند. اما چنانچه کارفرمایی سفته یا چک تضمینی را از کارگر دریافت کند بهتر است که شماره سفته یا چک بانکی در قرارداد درج شود و تحت عنوان حسن انجام کار پشت‌نویسی شود تا بتوان ازسوءاستفاده‌های احتمالی آن جلوگیری کرد.

اگر بعد از قطع رابطه کاری، کارفرما وسیله تضمینی را به کارگر مسترد نکند، توصیه می‌شود که کارگر نسبت به تکمیل اظهارنامه خطاب به کارفرما اقدام کند.

پیشنهاد مطالعه : برای آشنایی بیشتر با قوانین بیمه بیکاری “بیمه بیکاری و نکات حقوقی آن” را مطالعه کنید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

چند نکته‌ای که هرکس قبل از ازدواج باید به آن توجه کند

بی‌اطلاعی افراد از قوانین، یکی از دلایل اصلی افزایش پرونده‌های قضایی محسوب می‌شود. لذا، لا…