نوشهر؛ دریاچه فراخین

۱
1
زمان مطالعه: 4 دقیقه
فراخین یکی از بکرترین دریاچه‌های شمال ایران است که در دل جنگل قرار گرفته و این روزها در پر آب‌ترین و البته سرسبزترین حالت خود قرار دارد.
دریاچه فراخین

زیبایی‌های دریاچه فراخین در نزدیکی روستای ویسر جایی که درختان سر به فلک کشیده آن را احاطه کرده‌اند را تا زمانی که به محل دقیق این دریاچه نرسید نمی‌توانید درک کنید. دریاچه فراخین تا حد زیادی شبیه به تالاب است که البته این ویژگی هم به زیبایی‌های آن افزوده و هم موجب شده تا طبیعت اطراف آن مرموزتر به نظر برسد. با مجله دلتا و معرفی این دریاچه و طبیعت سرسبز آن همراه باشید.

آشنایی با دریاچه فراخین نوشهر

فراخین، نام دریاچه ای در نزدیکی روستای ویسر در نوشهر مازندران است که در میان درختان سر به فلک کشیده قرار دارد. این دریاچه در ارتفاع ۲ هزار و ۲۰۰ متری متری، میان جنگلی با درختان بلند و شاخ و برگ‌هایی زیبا قرار گرفته و آرامش و سکوتی جذاب ایجاد کرده است. آبِ این دریاچه که بیشتر شبیه به یک تالاب جنگلی است، از چشمه فراخین در بالادست آن و باران، تامین می‌شود. اگر در شمال ایران به دنبال مکانی هستید که بکر باشد و بتوانید برای چند ساعتی از همه چیز دور شوید، بدون شک دریاچه فراخین می‌تواند میزبان خوبی برای شما باشد.

دریاچه فراخین ویسر

دیدنی ها و تفریحات دریاچه فراخین

 • مسیر دریاچه فراخین: برای رسیدن به این دریاچه باید به دل جنگل بزنید و مسیری خاکی را در میان درختان سر به فلک کشیده پشت سر بگذارید. این مسیر برای افرادی که به آفرود در جاده‌های جنگلی علاقه دارند جذاب و هیجان‌انگیز است.
 • پیاده‌روی و گشت در جنگل: دریاچه فراخین در میان جنگل هیرکانی قرار دارد و پوشش گیاهی مجاور دریاچه یکی از زیباترین و با ارزش‌ترین پوشش‌های گیاهی ایران محسوب می‌شود. با قدم زدن در اطراف دریاچه می‌توانید این زیبایی‌ها را کشف کنید و تصاویر تازه‌ای را از طبیعت ببینید.
 • پیک نیک و کمپینگ: در محیط اطراف دریاچه می‌توانید پیک‌نیک ساده‌ای برپا کنید و یا با برپایی کمپ خود شب را در دل طبیعت بگذرانید.
 • عکاسی: موقعیت این دریاچه در میان جنگل، علاوه بر گردشگران، علاقه‌مندان به عکاسی از جنگل را به سر ذوق آورده و به این منطقه جذب کرده است.
 • قایق سواری: دریاچه فراخین امکانات قایق سواری ندارد اما اگر قایق بادی دارید، می توانید آن را به همراه خود ببرید و با رفتن به میان دریاچه مناظری متفاوت را ببینید.
 • دوچرخه سواری: برخی ترجیح می دهند مسیر رسیدن به این دریاچه را با دوچرخه بپیمایند و لذت بیشتری ببرند. در این صورت می‌توانید از برنامه‌های دوچرخه سواری که توسط راهنمایان این رشته تدارک دیده شده، استفاده کنید.

مسیر فراخین

اقامت در سفر به دریاچه فراخین

برای اقامت در بازدید از دریاچه فراخین این گزینه‌ها را پیش رو دارید:

 • کمپینگ در اطراف دریاچه
 • اقامتگاه و خانه‌های محلی روستاهای نزدیک همچون روستای کندلوس در فاصله ۴۸ کیلومتری
 • هتل، ویلا و سوییت‌ها در نوشهر در ۷۵ کیلومتری دریاچه

فصل سفر

بهار و تابستان: بهترین زمان برای رفتن به دریاچه فراخین از اوایل اردیبهشت تا اواخر شهریور است که دریاچه در پر آب‌ترین حالت خود قرار دارد.

پاییز: در فصل پاییز به دلیل جنگلی بودن منطقه، رنگارنگ شدن برگ‌ها و انعکاس تصویر آن‌ها در آب، دریاچه بسیار دیدنی است.

زمستان: در فصل زمستان به دلیل برف‌گیر بودن منطقه، نبود امکانات مناسب، مسیر و وضعیت ناامن جاده پیشنهاد می‌شود به این دریاچه سفر نکنید؛ مگر اینکه تجهیزات و تجربه لازم و کافی را داشته باشید.

نکته مهم! در فصل‌های سرد و بارانی رفت‌وآمد دشوار است و به ماشین‌های آفرود و دو دیفرانسیل نیاز دارد؛ ولی از بهار تا اوایل پاییز کیفیت جاده نسبتا خوب است و امکان استفاده از ماشین‌های سواری سبک نیز وجود دارد.

دیدنی های اطراف

 • آبشار دارنو : این آبشار مجموعه‌ای از ۷ آبشار کوچک و بزرگ است که در محدوده فراخین قرار گرفته‌اند.
 • مرداب هسل: این مرداب در جنگلی سرسبز جایی در ۱۵ کیلومتری شمال غربی مرزن آباد قرار دارد.
 • تالاب ممرز یا تالاب ارواح:دریاچه ممرز در ۵ کیلومتری شمال روستای چلندر از توابع نوشهر واقع است.

پیشنهاد مطالعه : برای آشنایی با تالاب ممرز ”نوشهر؛ دریاچه ارواح” را مطالعه کنید.

فراخین-کجاست

توصیه‌های لازم

 • در این منطقه آنتن دهی موبایل وجود ندارد، حتما یکی از دوستان و یا نزدیکان خود را از موقعیت خود مطلع کنید تا در صورت بروز مشکل آن‌ها بتوانند پیگیری کنند.
 • در جاده فرعی منتهی به دریاچه هیچگونه تابلو راهنمایی نیست، باید به مسیر دقت کنید، اگر برای اولین بار است که به این منطقه سفر می‌کنید، حتما از یک راهنما آشنا به مسیر کمک بگیرید.
 • این منطقه برف گیر است پس در زمان بارش برف به آنجا سفر نکنید اما اگر تجهیزات و تجربه کافی برای سفرهای زمستانی را دارید، زمانی را انتخاب کنید که از آخرین برف منطقه دو هفته گذشته باشد .
 • خودروی خود را برای این سفر از قبل آماده کنید و تمام مسائل احتمالی را در نظر بگیرید، خودروهای دو دیفرانسیل برای این مسیر در فصل زمستان مناسب‌تر است. بهتر است در زمستان با باد لاستیک کم رانندگی کنید.
 • به دلیل بکر بودن منطقه و جلوگیری از آسیب به اکو سیستم آن، بهتر است سفر را با تعداد افراد کم و محدود انجام دهید. شما همراهان همیشگی کارناوال آگاه هستید که تمام زباله‌های تولید شده را باید هنگام برگشت همراه خود از منطقه خارج کنید.
 • در بین راه امکان خرید و تهیه لوازم مورد نیاز نیست، بنابراین هرچه نیاز دارید را در روستای دلسم یا ویسر تهیه کنید.

پیشنهاد مطالعه : برای آشنایی بیشتر با دریاچه‌های ایران ”حوض سلطان ؛ بزرگترین آینه طبیعی ایران” را مطالعه کنید.

بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

روستایی که ساکنانش یکباره به خواب می‌روند!

یک بیماری عجیب و اسرارآمیز اهالی روستای کلاچی را بر سر زبان‌ها انداخته است. می‌گویند ساکنا…