منیزیم و ضرورت آن برای بدن

۳
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
درحدود ۶۰٪ منیزیم بدن‌تان در استخوان‌ها یافت می‌شود. مابقی آن در عضلات، بافت نرم و مایعاتی مانند خون وجود دارد. درواقع، هر سلول بدن‌تان محتوی منیزیم است و سلول‌ها برای انجام‌دادن اعمال خود به آن نیاز دارند.
خواص منیزیم

از خواص منیزیم برای بدن چقدر اطلاع دارید؟ منیزیم از مواد معدنی ضروری برای بدن است. بدن برای فعالیت‌هایش به مقدار نسبتاً بالایی از این ماده نیاز دارد.

منیزیم چهارمین ماده معدنی فراوان در بدن انسان است و نقش مهمی در سلامت مغز و بدن ایفا می‌کند. ممکن است حتی با داشتن رژیم غذایی سالم نیز منیزیم کافی را دریافت نکنید. در ادامه با خواص منیزیم برای بدن بیشتر آشنا می‌شویم. با ما در مجله دلتا همراه شوید.

خواص منیزیم برای بدن انسان

در ادامه به مهمترین فواید منیزیم برای بدن اشاره می‌کنیم.

تأثیرگذاری در واکنش بیوشیمیایی

یکی از مهم‌ترین خواص منیزیم این است که در نقش کوفاکتور (مولکول کمک‌کننده در واکنش‌های بیوشیمیایی) عمل می‌کند و به‌طور مداوم توسط آنزیم‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. درواقع، منیزیم در بیش از ۶۰۰ واکنش بیوشیمیایی در بدن نقش دارد. ازجمله می‌توان از واکنش‌های زیر نام برد:

  • تبدیل غذا به انرژی
  • تشکیل پروتئین‌های تازه از اسیدهای آمینه
  • کمک به تولید و بازسازی DNA و RNA
  • انجام انقباضات و آرامش عضلات است
  • تنظیم فعالیت انتقال‌دهنده‌های عصبی که پیام‌ها را به مغز و سیستم عصبی منتقل می‌کنند.

بهبود عملکرد ورزشی

بهبود عملکرد ورزشی

ازجمله خواص منیزیم برای بدن می‌توان از بهبود عملکرد ورزشی یاد کرد. منیزیم به گردش قند خون در عضلات و دفع لاکتات کمک می‌کند.

مبارزه با افسردگی

منیزیم نقشی کلیدی در عملکرد مغز و خلق‌و‌خوی فرد ایفا می‌کند و مقدار پایین آن می‌تواند موجب افزایش خطر افسردگی شود.

برخی متخصصان باور دارند که سطح پایین منیزیم در رژیم غذایی مدرن می‌تواند عامل افزایش افسردگی و بیماری های روانی باشد. مکمل‌های منیزیم می‌تواند به کاهش علائم افسردگی کمک کند.

بهبود دیابت نوع ۲

یکی دیگر از خواص منیزیم برای بدن، کمک به بهبود دیابت نوع ۲ است. مطالعات نشان داده‌ است که ۴۸٪ مبتلایان به دیابت نوع ۲ سطح منیزیم پایینی در خون‌شان دارند. همچنین، تحقیقات نشان داده افرادی که بدن‌شان منیزیم پایینی دریافت می‌کند، بیشتر در خطر ابتلا به دیابت هستند.

کاهش فشارخون

کاهش فشارخون

بر اساس مطالعات، مصرف منیزیم می‌تواند به کاهش فشارخون در مبتلایان به فشارخون بالا کمک کند، اما بر افرادی با سطح طبیعی فشارخون تأثیری ندارد.

 خاصیت ضدالتهابی

پایین‌بودن دریافت منیزیم با بروز التهابات مزمن در ارتباط است. این التهابات مهم‌ترین عوامل مؤثر بر پیری، چاقی و بیماری‌های مزمن است.

پیشگیری از میگرن

از خواص منیزیم برای بدن می توان به بهبود سردردهای میگرنی اشاره کرد. برخی از پژوهشگران بر این باورند افرادی که از میگرن رنج می‌برند معمولاً، بیش از دیگران دچار کمبود منیزیم هستند.

کاهش مقاومت به انسولین

مقاومت به انسولین یکی از دلایل اصلی بروز سندروم متابولیک و دیابت نوع ۲ است. علاوه‌بر‌ این، سطح بالای انسولین همراه با مقاومت به انسولین می‌تواند به دفع منیزیم از طریق ادرار و کاهش آن در بدن منجر شود.

سندرم پیش ‌از‌ قاعدگی

بهبود علائم سندرم پیش ‌از‌ قاعدگی

سندرم پیش از قاعدگی، یکی از رایج‌ترین اختلالات در میان زنان است. علائم آن شامل احتباس آب، گرفتگی‌های شکمی، خستگی و تحریک‌پذیری است. جالب است بدانید که منیزیم در بهبود خلق‌و‌خو و سایر علائم این سندرم موثر است.

سلامت استخوان

منیزیم برای تشکیل استخوان ضروری است. این ماده به جذب کلسیم توسط استخوان و فعال‌کردن ویتامین D در کلیه‌ها کمک می‌کند. ویتامین D نیز برای سلامت استخوان ضروری است.

مصرف منیزیم به میزان مناسب بر افزایش تراکم استخوان، تشکیل استخوان و کاهش خطر پوکی استخوان در زنان یائسه تأثیرگذار است.

جذب کلسیم

کلسیم و منیزیم در سلامت استخوان و پیشگیری از پوکی استخوان نقش مهمی دارند. بدون منیزیم، مصرف مقدار بالای کلسیم می‌تواند موجب افزایش کلسیفیکاسیون (آهکی‌شدن) در سرخرگ‌ها، بیماری‌های قلبی-عروقی و بروز سنگ کلیه شود.

خواص منیزیم کاهش اضطراب

کاهش اضطراب

کاهش اضطراب ازجمله خواص منیزیم برای بدن است. کاهش سطح منیزیم یا تغییر در نحوه پردازش آن می‌تواند موجب افزایش اضطراب شود.

سلامت قلب

منیزیم برای حفظ سلامت عضلات، ازجمله عضلات قلب، و انتقال سیگنال‌های الکتریکی در بدن ضروری است. مصرف مقدار کافی منیزیم می‌تواند خطر تصلب شرایین و فشارخون بالا را کاهش دهد.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

چرا نباید غذای سرخ شده بخوریم؟

همچنین بخوانید: فرمول ساخت معجون برای پاک‌سازی ریه ۵ ماده‌ غذایی که سوخت‌وساز بدن را کاهش …