مسکن مهر پردیس در قبضه سوداگران

۱
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
آخرین گزارش‌ها از تعیین نرخ سود 18 درصدی برای مالکان مسکن مهری که به صرف خرید و فروش، از سکونت در این واحدها خودداری می‌کنند، حکایت دارد.
قیمت واحدهای مسکن مهر پردیس

“بعضی افراد در پردیس صدها واحد مسکونی خریده‌اند”؛ این صحبت مدیر عامل عمران پردیس است که می‌گوید افزایش حدود ۲۵ میلیون تومانی قیمت واحدهای مسکن مهر پردیس که از ابتدای خرداد اعمال می‌شود صرفا شامل صاحبان ۲ تا ۳ هزار واحدی است که دائم بر  طبل گرانی می‌کوبند؛ دلالانی که حالا می‌توان از آنها به عنوان سلطان‌های مسکن پردیس نام برد.

به گزارش مجله دلتا شرکت عمران شهر جدید پردیس در روزهای اخیر اعلام کرد نقل و انتقال واحد های مسکن مهر که از اول خرداد ماه ۱۳۹۹ انجام می شود شامل ۲۵ میلیون تومان افزایش قیمت خواهد بود. مدیرعامل عمران پردیس گفته این هدف صرفاً در جهت مقابله با دلالان که مرتباً قیمت ها را بالا می برند انجام شده و شامل متقاضیان واقعی نخواهد بود.

روز دوشنبه ۲۹ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹ دلالان و سوداگران بازار مسکن پردیس به یکباره غافلگیر شدند؛ زیرا دولت تصمیم گرفت ۲۵ درصد یارانه‌ای را که تا الان به سفته بازان پرداخت می‌شده را از آنها دریافت کند و همچنین سود وام آنها را از ۴ درصد به ۱۸ درصد افزایش دهد.

افزایش ۲۵ میلیون تومانی قیمت واحدهای مسکن مهر پردیس چندان به مذاق سفته بازان و بورس بازان در بازار مسکن پردیس خوش نیامده؛ تا جایی که گفته می‌شود طی دو روز گذشته مراجعات بسیاری را به کارگزاری مسکن مهر پردیس داشته‌اند. تجربه نشان داده این افراد معمولاً هم خود را پشت سر متقاضیان واقعی پنهان می کنند؛ متقاضیانی که البته طبق گفته هدایت مدیرعامل عمران پردیس، عمدتا از تصمیم اخیر خشنود هستند.

مسکن مهر پردیس

متقاضیان مصرفی نگران نباشند

سید مهدی هدایت، مدیرعامل شرکت عمران پردیس در توضیح مصوبه اخیر گفت: دولت تاکنون به طور میانگین ۱۰۰ میلیون تومان یارانه برای تکمیل هر واحد مسکونی در پردیس پرداخت می‌کرده و تمامی واحدها از وام ارزان قیمت ۴ درصد استفاده کرده‌اند. با این حال تعداد قابل توجهی از مالکان که کارشان صرفا خرید و فروش است از سکونت خودداری می‌کنند. بنابراین تصمیم گرفتیم از ابتدای خردادماه ۲۵ درصد یارانه‌ای را که دولت به این گروه پرداخت می‌کند را از این مالکان دریافت کنیم.

وی افزود: اولا افزایش اخیر قیمت، هزینه نقل و انتقال نیست. دوما شامل وکالت‌نامه‌هایی که پیش از ابتدای خرداد ۹۹ منعقد شده نخواهد بود. یعنی متقاضیان اولیه و کسانی که قبل از ابتدای خردادماه اقدام به تنظیم وکالت‌نامه کرده بودند با همان رقم یک میلیون تومان می‌توانند خرید و فروش خود را انجام دهند.

خیزش بی سر و صدای قیمت مسکن در پردیس

دلالان در شرایطی کماکان از ۷۵ درصد یارانه بهره خواهند گرفت که سودهای کلانی از التهابات بازار مسکن پردیس به جیب زده‌اند. قیمت واحدها در پردیس طی حدود ۲.۵ سال گذشته حدود ۳۰۰ درصد افزایش یافته است. دلالان فقط از دی‌ماه گذشته تاکنون به طور چراغ خاموش قیمت‌ها را تا ۳۰ درصد افزایش داده‌اند؛ بنابر ادعای یکی از کارکنان شرکت عمران پردیس، برخی متقاضیان واقعی در تماس با مسئولان خواستار برداشته شدن تمامی کمک‌های یارانه‌ای به دلالان و نه فقط ۲۵ درصد شده‌اند.

هزینه تولید مسکن در پردیس چند؟

هزینه ساخت و ساز هر واحد مسکونی در پردیس ۲۰۰ تا ۲۵۰ میلیون تومان است؛ در حالی‌که بعضی واحدها در فاز ۱۱ به حدود ۵۰۰ میلیون تومان و در فاز ۸ به بیش از ۷۰۰ میلیون تومان رسیده است. این موضوع نشان می‌دهد با وجود کاهش یارانه‌های دولتی به دلالان، به دلیل سود بالای خرید و فروش آپارتمان در پردیس، احتمالا بازار مسکن این شهر در قبضه سوداگران باقی خواهد ماند.

پیشنهاد مطالعه : برای آگاهی از آخرین گزارش‌های ملکی “کدام مناطق تهران مناسب خانه‌اولی‌ها است؟” را مطالعه کنید.

بیشتر ببینید در دسته بندی نشده

همچنین بخوانید

این آینه دکوری شیک را خودتان بسازید +ویدیو

آینه دکوری یکی از وسایلی است که زیبایی چیدمان منزل شما را دوچندان می‌کند. برای اینکه یه آی…