روف گاردن، طراحی و اجرا

۱
1
زمان مطالعه: 3 دقیقه
ایجاد روف گاردن، راهی است جهت رجوع به طبیعت در زندگی شهری.
ساخت روف گاردن

روف گاردن که در زبان فارسی به آن «بام باغ» گفته می‌شود، مجموعه‌ای از عملیات ایجاد فضای سبز بر روی پشت‌بام ساختمان‌ها است. امروزه ساخت روف گاردن در کلان‌شهرها بسیار رواج پیدا کرده است. برای آشنایی بیشتر با روف گاردن و انواع آن با مجله دلتا همراه شوید.

در حقیقت، بام باغ تکنولوژی مدرنی‌است که سقفی سبز را به وجود می‌آورد. ساخت روف گاردن، راهی است جهت رجوع به طبیعت در زندگی شهری؛ چراکه با توجه به پیشرفت شهرنشینی و با حضور برج‌ها و ساختمان‌های بلند، فضاهای موجود برای محوطه‌سازی روزبه‌روز، رو به کاهش می‌رود.

روف گاردن‌ها مزیت‌های متعددی دارند که از مهم‌ترین آن می‌توان به پاکسازی هوای اطراف، به‌ویژه محوطه داخلی ساختمان اشاره کرد. علاوه‌بر آن، بام باغ‌ها کمک شایانی به تغییر چهره یکنواخت شهر می‌کنند و چشم‌اندازی زیبا به وجود می‌آورند.

وجود پوشش گیاهی در پشت‌بام به کاهشِ از دست دادن گرما و مصرف انرژی در شرایط آب‌وهوایی زمستان نیز کمک بسیاری می‌کند؛ در فصل‌های سرد، نور آفتاب جذب باغچه‌های تعبیه شده در پشت بام می‌شود و محیطی دنج و خصوصی برای استراحت، پذیرایی و پرورش گیاهان ایجاد می‌کند.

در سال‌های اخیر در معماری بسیاری از هتل‌های بزرگ، آسمان‌خراش‌ها یا برج‌های مسکونی دنیا، ساخت روف گارد به بنا اضافه شده است که چهره شهر را دگرگون کرده و این فضا را در جایگاه مناسبی برای دوستداران محیط‌زیست قرار داده است.

ساخت روف گاردن

انواع بام باغ یا روف گاردن

بام باغ گسترده

در این نوع بام باغ، کشت گیاهان با ریشه‌های کم صورت می‌گیرد. بستر کاشت بسیار سطحی و ضخامت خاک حداکثر ۲۰ سانتی‌متر است. بام باغ گسترده نسبت به دیگر انواع بام باغ بسیار ارزان قیمت‌تر است و چمن و گیاهانی با پوشش سطحی و کم ارتفاع در آن کاشته می‌شود.

بام باغ نیمه متمرکز

این نوع بام سبز، شامل کشت گیاهان با حجم ریشه بیشتر و دارای عمق بستر کاشت بالای ۳۰ سانتی‌متر تا ۱ متر است. در این نوع بام سبز، کلیه گیاهان بوته‌ای مانند توت‌فرنگی، هندوانه و گیاهان دارویی مانند پونه و اسطخودوس و همچنین چمن، قابل کشت است و فقط باید در طراحی سازه، وزن ایجادشده، مدنظر گرفته شود.

بام باغ متمرکز

همانطور که از نام این باغ پیدا است در این نوع، استفاده از خاک با حجم و ارتفاع زیاد در نظر گرفته می‌شود. در این نوع باغ که از موارد قبلی گران‌قیمت‌تر است، انواع درختان، گیاهان زینتی و گل‌ها کاشته می‌شوند.

این نوع باغ بر روی پشت‌بام ساختمان‌های بزرگ گسترده ساخته شده و مسیرهایی برای قدم زدن و نیمکت‌هایی برای استراحت در آن تعبیه می‌شود.

بام باغ

نکاتی کلی برای ساخت روف گاردن

انتخاب خاک برای بام باغ

انتخاب خاک مناسب برای ساخت روف گاردن یکی از فاکتورهای کلیدی است. این نوع خاک باید وزن کمی داشته و توانایی جذب آب در آن زیاد باشد و البته نباید فراموش کرد خاک مدنظر باید غنی از کود برای تغذیه مناسب گیاهان باشد.

تقسیم وزن در بام باغ

ساخت روف گاردن باعث افزایش فشار روی پشت‌بام خواهد شد. بنابراین ساخت باغچه‌ یا آلاچیق باید با محاسبات دقیق انجام شود تا بتوان اضافه وزن ناشی از آن‌را برطرف کرد.

ایزولاسیون روف گاردن

ایزولاسیون در روف گاردن یکی از مهم‌ترین بخش‌ها است. در واقع ایزولاسیون، عایق مناسبی است که از عبور آب به فضایی که زیر روف گاردن قرار می‌گیرد به‌خوبی جلوگیری می‌کند.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در دکوراسیون

همچنین بخوانید

این گلدان‌ها خانه شما را دیدنی می‌کنند

در این مطلب از مجله دلتا به معرفی ایده های استفاده از گلدان های آویز در منزل می‌پردازیم. ب…