آیا قیمت خانه واجاره ‌بها قابل کنترل است؟

۰
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه

تورم عمومی عامل تاثیر گذار بر قیمت خانه و نرخ اجاره بها است .به گفته معاون مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی ، تا زمانی که تورم عمومی کنترل نشود نمی توان بر قیمت خانه و اجاره بها نظارت داشت.

به گزارش مجله دلتا به نقل از اقتصادآنلاین ،علی قائدی گفت: ازنیمه سال ۹۲ تا پایان سال ۹۵ قیمت ها دربازارخرید و فروش خانه تقریبا تثبیت شده بود در دوره یاد شده قیمت خانه فقط ۱۰ درصد افزایش یافته بود.

تورم عمومی

وی افزود : مسکن کالایی اقتصادی است و همزمان با رشد تورم به طور طبیعی قیمت آن نیز افزایش خواهد یافت چرا که درغیر این صورت مسکن توجیه اقتصادی خود را از دست داده و سرمایه گذاران از این بازار خارج می شوند.

معاون مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی یادآور شد : ازاوایل سال ۹۶ به تدریج با افزایش ملایم قیمت در بازار روبه رو بودیم اما، درانتهای همان سال که افزایش نرخ ارز پیش آمد درواقع انتظار تورم عمومی دربازارایجاد شد و در پی آن عوامل تولید و ساخت و ساز را تحت تاثیر قرارداد.

قائدی افزود: این عوامل باعث شد که شتاب افزایش قیمت خانه  بیشتر شود ودرروزهای پایانی سال ۹۶ وابتدای سال ۹۷ با افزایش چشمگیر قیمت خانه در بازار روبه رو شویم .

وی درباره سامانه املاک و اسکان گفت نیز گفت : موضوع نهادسازی و ابزارسازی برای کنترل بازارمسکن یکی از مسائل و دغدغه هایی است که در وزارت راه و شهرسازی با جدیت درحال پیگیری است.

قائدی تصریح کرد: قیمت خانه ونرخ اجاره بها دربلند مدت ازنرخ تورم عمومی تاثیر پذیر است و تا زمانی که تورم عمومی کنترل نشود کنترل قیمت خانه و نرخ اجاره بها دور از انتظار است .

در این باره بیشتر بخوانید:

آیا اجاره بهای مسکن افزایش می یابد؟

معاون مدیرکل دفتراقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی خاطر نشان کرد: سامانه های اطلاعاتی ازابزارهایی است که می توان با آن بازار مسکن را کنترل کرد و با دادن اطلاعات و ایجاد رقابت در بازارمی توانیم نوسان ها را کاهش دهیم و وزارت راه و شهرسازی در این دوره برای ایجاد و راه اندازی سامانه ملی املاک و اسکان تلاش های زیادی کرده است.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در همه عناوین

همچنین بخوانید

کاهش معاملات در بازار مسکن

دو افت ماهیانه تعداد معاملات در بازار مسکن از کاهش توان خرید و افزایش ریسک فروش آینده نشأت…