خانه گردشگری ورکانه همدان ؛ روستای رنسانسی ایران

ورکانه همدان ؛ روستای رنسانسی ایران

۶
1
زمان مطالعه: 4 دقیقه
ورکانه روستایی در استان همدان است که به خاطر خانه‌هایی سنگی‌اش به آن لقب روستای رنسانسی ایران را داده‌اند.
روستای ورکانه همدان

خانه‌های روستای ورکانه به هنگام تابش نور به رنگ قهوه‌ای سوخته درمی‌آیند و گوشه‌ای از اروپا را در دوره رنسانس به تصویر می‌کشند. گفته می‌شود ورکانه بیش از ۴۰۰ سال قدمت دارد. کوچه‌های سنگفرش، خانه‌های سنگی و باغ‌های سرسبز بهانه‌های خوبی هستند تا بهترین لحظات را در این روستا برای گردشگران رقم بزنند. با مجله دلتا گشت و گذاری کوتاه به روستای ورکانه همدان داشته باشید.

دیدنی‌های روستای ورکانه

معماری و ساختار جذاب روستا

آنچه که بیش از همه در روستای ورکانه به چشم می‌آیند کاربرد سنگ در ساخت آن است. کوچه‌های سنگفرش این روستا با خانه‌های سنگی احاطه شده‌اند و یکی از زیباترین مناظر روستایی را پیش چشم شما قرار می‌دهند. در هر لحظه از روز با نور متفاوت خورشید تصویری تازه در ورکانه خلق می‌شود و نمایشی تازه را به شما نشان می‌دهد.

روستای ورکانه

جاذبه های تاریخی ورکانه

  • اصطبل پرورش اسب: در ۲ کیلومتری روستا اصطبلی وجود دارد که در سال‌های پیش از انقلاب به عنوان مرکزی برای پرورش اسب دربار فعالیت می‌کرد و امروزه یکی از دیدنی‌های روستا به شمار می‌آید. گفته می‌شود این بنا ساخته یکی از حکام همدان به نام امیر تومان است. اصطبل، یک حیاط مرکزی دارد که در دو طرف آن فضای نگهداری اسب دیده می‌شود و دو ضلع دیگر، ‌ورودی و انبار علوفه بوده است.
  • قلعه مهری خانم: این بنا قلعه‌ای اربابی ست که متعلق به مهری خانم، ارباب روستا بوده و در فاصله ۱۰۰ متری در ضلع جنوبی روستا قرار دارد. ساختمان بنا دارای پلان چلیپایی بوده و با زیربنای ۳۳۰ مترمربع در دو طبقه احداث شده است.
  • گورستان ورکانه: گورستان ساده‌‌ای در روستا وجود دارد که هیچ سنگ قبری در آن نیست و به همین دلیل، متمایز از دیگر گورستان‌ها جلوه می‌کند.

ورکانه همدان جاهای تاریخی

جاذبه های مذهبی ورکانه

  • ساختمان مسجد روستا در بافت قدیمی: در روستای ورکانه تنها یک مسجد وجود دارد که نوساز است و در ضلع جنوبی روستا قرار دارد. این مسجد نمای بیرونی و داخلی ساده‌ای دارد و تنها کاشی‌کاری‌هایی در اطراف محراب کوچک آن دیده می‌شود.
  • آرامگاه امامزاده غیب: یکی از مکان‌های مقدس در ورکانه آرامگاه امامزاده غیب است که در محله‌ای به نام درب مسجد قرار دارد. مردم اهمیت زیادی برای این آرامگاه قائلند و روزهای پنج‌شنبه و جمعه محوطه آن بسیار شلوغ می‌شود.

طبیعت روستای ورکانه همدان

به سبب جریان رودخانه‌های فصلی سیمین و ورکانه، جریان دائمی آب در قنات روستا و وجود چشمه‌سارهای متعدد، طبیعتی چشم‌نواز در جای جای این روستا به چشم می‌خورد. رودخانه‌‌های فصلی از یخچال‌های طبیعی در ارتفاعات سرچشمه می‌گیرند و بعد از سیراب‌کردن اراضی سیمین ورکانه به رودخانه فصلی ارزانفود یا دارستان می‌پیوندد. اراضی سرسبز طبیعی در اطراف روستا و درختان باغات، چهره ویژه‌ای به روستا بخشیده و مکانی پر طراوت را ایجاد کرده‌اند. کوه‌های اطراف روستا و دره‌های زیبا به نام های یورد صفرخان، دره‌‌خان، تخته‌سنگ، جن‌ دره و سوبلاغ با مناظر زیبای‌شان چشم همه را به خود خیره می‌کنند.

تفریحات روستای ورکانه

  • اسب سواری: در محل اصطبل قدیمی روستا، خدمات اسب سواری توسط مردم محلی ارائه می‌شود.
  • کوه‌نوردی: در اطراف روستا کوه‌هایی وجود دارند که با داشتن تجربه کوه‌نوردی و با استفاده از راهنمایی‌های مردم محلی می‌توانید از آنها بالا بروید.
  • پیک نیک: طبیعت اطراف روستا می‌تواند مکانی مناسب برای پیک‌نیک باشد.
  • اقامت و کمپینگ: اقامتگاه بوم‌گردی روستا تجربه اقامتی به‌یادماندنی را برای‌تان رقم می‌زند. کمپینگ در طبیعت اطراف روستا به ویژه در تابستان‌ها هم بسیار مورد توجه است.

جاذبه های گردشگری همدان

بهترین فصل سفر به روستای ورکانه

به دلیل قرارگیری روستای ورکانه همدان در دامنه جنوبی زاگرس مرکزی، آب و هوایی کوهستانی بر این روستا حاکم است که حکایت از سرمای سخت زمستانی دارد. بهترین زمان برای سفر به ورکانه اواسط بهار تا اواخر تابستان است چرا که آب و هوای معتدلی بر منطقه حاکم می‌شود.

بهار و تابستان: با گرم شدن هوا، ورکانه آب و هوای معتدلی پیدا می‌کند و سرسبزی باغ ها چهره این روستا را زیباتر جلوه می‌دهند.

پاییز و زمستان: در فصول سرد، سرمای سختی به ورکانه می‌آید اما علاقه‌مندان به طبیعت برای دیدن هزار رنگ پاییز و برف زیبای زمستانی باز هم، ورکانه را به عنوان مقصد سفر انتخاب می‌کنند.

غذاها و سوغات ورکانه

آبگوشت، انواع کباب و انواع آش مانند آش اوماج، آش پلته، آش واره، آش جو و ترخینه غذاهای خوشمزه‌ای هستند که در این روستا انتظار شما را می‌کشند. محصولات باغ‌های ورکانه شامل گردو، زردآلو، انگور و سیب نیز بهترین سوغاتی‌های این روستاست.

گردو سوغات ورکانه

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با روستاهای مختلف ایران “هوره؛ روستای پنهان در دل چهار محال و بختیاری” را مطالعه کنید.

بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

لحظه‌ای آرامش در تهران شلوغ

اگر ساکن تهران و عاشق طبیعت هستید و این روزها هم زیاد وقت نمی‌کنید که به خارج از تهران برو…