خانه‌های گنبدی شکل ضد زلزله

۰
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه

خانه های گنبدی شکل ضد زلزله درروستای کیوشو ژاپن ساخته شده است .در پی زمین لرزه ۷ریشتری کوما موتوی ژاپن ،در حوالی روستای کیوشو که خانه های گنبدی‌ شکل را به تعداد ۴۷۰ واحد در خود جای داده ،مکانی بود که از این زلزله آسیب ندید واین روستای مقاوم اززیانهای آن در امان ماند.

خانه های گنبدی

شاید همه ما با شنیدن واژه «فوم پلی‌استایرن» ، درذهنمان چیز هایی مثل ظروف و بسته‌ های یک‌ بارمصرف شکل بگیرد اما، در واقع سازندگان خانه‌های گنبدی ومدولارژاپنی ،«فوم پلی‌استایرن» را ازمصالح ساختمانی بسیار ارزشمند ،مقاوم و پایدار دربرابرتکان های شدید می دانند .

خانه‌های گنبدی شکل که با فوم پلی‌استایرن ساخته شده با قیمت ارزان و مقاوم در برابر زلزله و همچنین سرعت ساخت در کوتاه ترین زمان و داشتن ویژگی‌ عایق های حرارتی و با بکار گیری موادی بسیارارزشمند،اقامتگاهی مطمئن برای در امان بودن از حوادث غیر طبیعی شناخته شده اند.

2 30 خانه‌های گنبدی شکل ضد زلزله

خانه ‌های گنبدی ‌شکل از ۱۵ سال پیش تاکنون در ژاپن ساخته می‌شوند اما از سال ۲۰۱۶ تقاضا برای ساخت این خانه‌های فوق ‌سبک بطور چشم‌گیر افزایش یافت وعلت آن نیز حادثه بسیارتلخ زلزله ۷ ریشتری کوماموتو با ۴۹ کشته وحدود ۳۰۰۰ زخمی بود.

در پی این زمین لرزه ،حدود ۴۴ هزارنفر ناچار، منازل خود را ترک کردند، همچنین خانه ‌هایی فرو ریخت یا طعمه حریق شدند اما هنوز هم برخی از این افراد همچنان درخانه ‌های موقت روزگار می گذرانند.

خانه‌های معمولی درکوما موتو و اویتا از نظرسازه‌ با مشکلاتی بسیار روبه ‌رو شده بودند اما جایی که این زلزله را با مقاومت ازسر گذراند و هیچ آسیبی ندید، حوالی  روستای کیوشو یعنی مجتمعی با  ۴۸۰ خانه گنبدی‌ شکلی بود که به ‌صورت کاملاً فشرده کنار هم قرار گرفته و شرکت ساختمانی  Japan Dome House این خانه های گنبدی شکل  را ساخته  بود.

2 30 خانه‌های گنبدی شکل ضد زلزله

نکته بسیار جالب که باید بدانید این است که خانه ‌ها ی گنبدی از نظر شکل ظاهر بسیار شبیه کپرهای مردم ساکن کرمان خودمان هستند.

مجله دلتا

بیشتر ببینید در همه عناوین

همچنین بخوانید

باغرود نیشابور، بهشت دره های بینالود

باغرود نیشابور از مراکز گردشگری طبیعی نیشابور است و در ۱۲ کیلومتری شمال این شهر قرار دارد.…