خانه نکات حقوقی حکم تعویض قفل درب خانه توسط شوهر

حکم تعویض قفل درب خانه توسط شوهر

۱
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
تعویض قفل در منزل توسط شوهر معمولا به این دلیل انجام می‌شود که وی بخواهد علیه زن دعوای عدم تمکین ارائه کند و نفقه وی را نپردازد.
تعویض قفل درب توسط شوهر

گاهی مرد قفل در منزل مشترک را تعویض کرده و از این طریق دسترسی زن به منزل مشترک را ناممکن می‌کند. در این نوشتار قصد داریم به بررسی موضوع مهمی تحت عنوان تعویض قفل درب توسط شوهر بپردازیم و حکم عوض کردن قفل توسط مرد را بیان کنیم. در ادامه با مجله دلتا همراه باشید.

تعویض قفل در توسط شوهر

معمولا مرد در صورتی اقدام به تعویض قفل در می‌کند که وی بخواهد علیه زن دعوای عدم تمکین ارائه کند و زن را به تمکین نکردن محکوم کرده و نفقه وی را نپردازد. اما اگر مرد خود زمینه عدم تمکین توسط زن را فراهم کرده باشد، دیگر نمی‌تواند به این دلیل، دعوای عدم تمکین اقامه کند. بنابراین در چنین شرایطی در درجه اول، زن می‌تواند به کلانتری مراجعه و تقاضا کند که عوض شدن قفل درب خانه توسط مرد صورتجلسه شود. علاوه‌ بر این می‌تواند شهودی را هم حاضر و استشهادیه‌ای مبنی بر تعویض قفل در منزل توسط مرد تهیه کند. در این صورت، دیگر مرد نمی‌تواند در دادگاه دعوای عدم تمکین زن را مطرح کند.

تعویض قفل توسط شوهر

ممانعت از حق ورود به منزل

همانگونه که مطرح شد زن می‌تواند برای مقابله با این امر به کلانتری مراجعه و ثبت صورتجلسه تعویض قفل در منزل را تقاضا کند. لازم به ذکر است که بر اساس رویه قضایی دادگاه‌ها عوض کردن قفل پیامدهایی را برای وی به همراه خواهد داشت. به این صورت که اگر مرد اقدام به تعویض قفل درب خانه کرده باشد و از این طریق مانع ورود زن به منزل شده باشد، زوجه می‌تواند علیه شوهر شکایت کیفری ترک انفاق کند. زیرا این اقدام مرد به معنای آن است که از پرداخت نفقه به زن خودداری کرده است. در این شرایط اگر دادگاه تعویض قفل درب منزل توسط شوهر را تشخیص دهد، شوهر را به جرم ترک انفاق محکوم می‌کند که مجازات جرم ترک انفاق برابر قوانین و مقررات حبس از سه ماه و یک روز تا پنج ماه حبس است. به بیان دیگر، پیامد تعویض قفل درب منزل توسط مرد آن است که در صورتی که زوجه از وی به جرم ترک انفاق شکایت کند، مرد به مجازات حبس محکوم خواهد شد.

پیشنهاد مطالعه : برای آشنایی بیشتر با مجازات پرداخت نکردن نفقه “عواقب عدم پرداخت نفقه” را مطالعه کنید.

 • مراحل طلاق از طرف مرد

  طلاق از طرف مرد به چه صورت است؟

  عدم رضایت و موافقت زوجه در طلاق از طرف مرد تنها می‌تواند مراحل طلاق از طرف مرد را طولانی ک…
 • تقلب و فریب در معامله

  فریب در معامله

  در قراردادها گاهی اتفاق می‌افتد که یکی از طرفین معامله اعمال فریبنده و نیرنگ‌آمیز انجام ده…
 • اثبات فرار از پرداخت مهریه

  فرار از پرداخت مهریه قابل اثبات است؟

  بسیار دیده شده است شوهری که ملزم به پرداخت مهریه شده قبل یا بعد از اقدام قانونی زن برای وص…
بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

طلاق از طرف مرد به چه صورت است؟

عدم رضایت و موافقت زوجه در طلاق از طرف مرد تنها می‌تواند مراحل طلاق از طرف مرد را طولانی ک…