حق کمیسیون قرارداد اجاره در سال ۹۹

۲
1
زمان مطالعه: < 1 دقیقه
رییس اتحادیه مشاوران املاک استان تهران از وضعیت تعرفه و حق کمیسیون قرارداد‌های رهن و اجاره در سال جدید خبر داد.
حق کمیسیون قرارداد اجاره

رییس اتحادیه مشاوران املاک استان تهران با اشاره به وضعیت تعرفه‌های بنگاه‌های املاک، از عدم افزایش حق کمیسیون قرارداد اجاره در سال ٩٩ خبر داد.

به گزارش مجله دلتا مصطفی قلی خسروی درباره وضعیت تعرفه‌های بنگاه‌های املاک در سال ٩٩، گفت: ١٨ ماه پیش پیشنهاد افزایش حق کمیسیون بنگاه های املاک را به اتاق اصناف تهران ارائه دادیم اما اتاق اصناف با پیشنهاد ما برای افزایش حق کمیسیون بنگاه ها در قرارداد های رهن و اجاره مخالفت کرد.

به گفته خسروی، کمیسیون تشخیص اتاق اصناف تهران بعد از ماه‌ها کار کارشناسی و با توجه به وضعیت مستاجران و با وجود افزایش قیمت اجاره بها در کشور، تصمیم گرفت حق کمیسیون بنگاه‌ها در قراردادهای رهن و اجاره مثل سال‌های گذشته باشد.

خسروی گفت: با وجود اینکه پیشنهاد ما برای قراردادهای اجاره دریافت یک سوم اجاره ماهانه از دو طرف بود، اما با مخالفت اتاق اصناف، نرخ ها مثل سال گذشته همان یک چهارم است.

خسروی در خصوص وضعیت شکایت مردم به اتحادیه املاک در سال گذشته گفت: ١٠ درصد شکایات مردم سال گذشته از دریافت حق کمیسیون اضافه بود که به آن رسیدگی شد.

رییس اتحادیه املاک تهران اضافه کرد: از آنجا که امسال در بخش قراردادهای اجاره افزایش حق کمیسیون نداریم، اگر مستاجری به اتحادیه شکایت کند، بنگاه مشاور املاک طبق قانون، چهار برابر مبلغ دریافتی جریمه تعزیراتی می‌شود. ضمن اینکه مبلغ دریافتی اضافی را باید به مشتری برگرداند.

پیشنهاد مطالعه : برای آگاهی از آخرین اخبار‌ مسکن  “مسکن ملی ؛ ۲۵ درصد ارزان‌تر” را مطالعه کنید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در گزارش های ملکی

همچنین بخوانید

کاهش معاملات در بازار مسکن

دو افت ماهیانه تعداد معاملات در بازار مسکن از کاهش توان خرید و افزایش ریسک فروش آینده نشأت…