خانه دکوراسیون دکوراسیون بوهو چیست؟

دکوراسیون بوهو چیست؟

۱
1
زمان مطالعه: 4 دقیقه
اگر از خلاقیت و آزادی لذت می‌برید و برای استفاده از رنگ‌ها هراسی ندارید، حتما این سبک دکوراسیون را امتحان کنید.
دکوراسیون بوهو

دکوراسیون بوهو متعلق به کسانی است که می‌خواهند فضای خانه خود را پر از زندگی، رنگ و اسباب و اثاثیه جالب کنند. زیبایی این سبک در تضاد آن با انضباط و نظم دکوراسیون مدرن است. دکوراسیون بوهو بر آزادی و رهایی از قید و بندها تاکید دارد و فضایی پر از آرامش و تا حدی غیرمعمول را پدید می‌آورد. برای آشنایی بیشتر با این سبک، این مطلب مجله دلتا را بخوانید.

دکوراسیون داخلی

دکوراسیون بوهو یا کولی وار چیست؟

بوهو کوتاه شده کلمه بوهمیان (Bohemian) است که در زبان فرانسه به کولی یا کسی که زندگی غیرمعمول و اغلب هنرمندانه‌ای دارد می‌گویند. به همین دلیل دکوراسیون بوهو مناسب برای افرادی با سبک زندگی غیرمعمول مانند جهانگردان، بازیگران و نویسندگان است. البته لازم نیست حتما شغل عجیبی داشته باشید تا بتوانید از این سبک دکوراسیون لذت ببرید. اگر روح آزاد و ذهن خلاقی دارید و می‎خواهید سبک چیدمان خانه شما تصویر جهانگردی، تنوع و فرهنگ را در ذهن تداعی کند، می‌توانید این سبک دکوراسیون را برای خانه خود انتخاب کنید.

بهترین دیزاین خانه

رنگ در دکوراسیون بوهو

هیچ قاعده و قانونی در چیدمان به سبک بوهو وجود ندارد؛ با این حال استفاده از رنگ‌های زمینی و گرم در این سبک متداول است. در کنار این رنگ‌ها از آرایه‌هایی با رنگ درخشان و چشمگیر نیز استفاده می‌شود. به عنوان ‌مثال می‌توانید رنگ‌های زمینه دکوراسیون را قهوه‌ای تیره، سبز و خاکستری در نظر بگیرید و سپس دکورهایی با رنگ بنفش تند، نارنجی روشن و آبی کاربنی را به این زمینه اضافه کنید. استفاده از ترکیب رنگ‌های زنده و زیبا از اصلی‌ترین ویژگی‌های دکوراسیون بوهو است.

رنگ در دکوراسیون بوهو

دست شما در اضافه کردن بافت‌ها و طرح و نقش‌های متنوع به این چیدمان باز است. از این‌که طرح‌هایی را در کنار هم قرار دهید که تفاوت زیادی با هم دارند نترسید. از نقش‌هایی از سرتاسر جهان استفاده کنید تا فضا حس شادابی و تنوع را القا نماید. رومیزی‌های رنگارنگ روی میزهای خود پهن کنید. دکوراسیون دیوارها در سبک بوهو اهمیت زیادی دارد؛ پس روی دیوارها در کنار تابلوها و قاب عکس‌ها، زیلوهای سنتی نصب کنید. با وجود آن که استفاده از رنگ‌های زنده و تند امضای دکوراسیون بوهو است، از رنگ سفید غافل نشوید. سفید را برای متعادل کردن رنگ‌های تند و ایجاد فضا میان آرایه‌های رنگارنگ استفاده کنید.

دکوراسیون بوهو چیست

دکورها و تزیینات سبک بوهو

برخلاف چیدمان به سبک مینیمال و مدرن که تأکید بر استفاده از حداقل وسایل دکوری است، در دکوراسیون بوهو باید فضا را سرشار از تزیینات متنوع کنید. کلید چیدن دکور در سبک بوهو، جور کردن دکورهایی با ظاهر بسیار متفاوت در کنار هم است. در دکوراسیون بوهو آزادید که از متریال‌هایی متفاوت بهره بگیرید، از کتان و مخمل گرفته تا بافتنی‌های سنتی. برای ایجاد فضایی گرم و صمیمی از قالیچه‌ها، کوسن‌ها و پرده‌هایی پرنقش‌ونگار با رنگ‌های گرم استفاده کنید.

سبک بوهمیان

خانه سبک بوهو خود را با صنایع دستی و تزییناتی که در سفرهایتان خریداری کرده‌اید، تزیین کنید. تنوع را در دکورهای خود فراموش نکنید. می‌توانید چینی‌های مختلف، بطری‌های قدیمی، تابلوهای نقش برجسته و هر چیز دیگری را که به ذهنتان می‌رسد در کنار هم در این چیدمان به کار ببرید. دکوراسیون بوهو با همه کولی‌وار بودنش می‌تواند شیک و برازنده هم باشد. بنابراین دفعه بعدی که در فروشگاهی یک لوستر زیبا یا آینه‌ای با قاب نقره دیدید، از اضافه کردن آن به خانه خود نترسید.

اثاثیه خانه به سبک بوهو

مبلمان سبک بوهو در مبل فروشی‌ها پیدا نمی‌شود؛ بلکه باید با گذر زمان آن‌ها را جمع‌آوری کنید. خصوصا مبل‌های کلاسیک و وینتیج کاملا با این سبک همخوانی دارند. هر تکه از وسایل خانه باید برای شما خاص باشد و داستانی را بازگو کند. در عتیقه‌فروشی‌ها بگردید و هر تکه از اثاثیه را که به نظرتان جالب آمد خریداری کنید و در کنار یکدیگر قرار دهید. صندلی‌ها و راحتی‌هایی که بالشتک نرم و رنگ تند و شادی دارند، بلافاصله حس و حال دکوراسیون بوهو را منقل می‌کنند.

چیدمان اتاق نشیمن

با پهن کردن قالیچه‌ها روی زمین و قرار دادن بالش‌های بزرگ روی آن فضایی صمیمانه برای دورهم نشستن روی زمین ایجاد می‌شود. اصولا سبک بوهو حس گرم دورهم بودن را به ذهن متبادر می‌کند؛ بنابراین با مبلمان خشک و صندلی‌های رسمی چندان همخوانی ندارد.

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با روانشناسی رنگ‌ها در دکوراسیون داخلی، “رنگ در دکوراسیون داخلی” را مطالعه کنید.

بیشتر ببینید در دکوراسیون

همچنین بخوانید

ایده‌هایی برای جداسازی فضای خانه

جداسازی فضای خانه کار بسیار ساده‌ای است. تنها با کم و زیاد کردن چند المان ساده به خانه مثل…