خانه گزارش های ملکی بازار اجاره با کرونا به کدام سمت می‌رود؟

بازار اجاره با کرونا به کدام سمت می‌رود؟

۰
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
واسطه‌های ملکی می‌گویند که در روزهای اخیر عمده قراردادها در بازار اجاره از نوع تمدید است و نرخ‌ها نیز رشد چندانی نشان نمی‌دهد.
قیمت رهن و اجاره مسکن تهران

بررسی قیمت رهن و اجاره مسکن تهران این روزها از عدم افزایش نرخ اجاره حکایت دارد، با این حال مستاجران امیدوارند در کنار ثابت ماندن نرخ اجاره با شروع فصل نقل و انتقالات، تمدید قراردادهای اجاره از سوی موجران میسر شود.

به گزارش مجله دلتا در بازار اجاره از یک طرف قیمت‌ها به ثبات نسبی رسیده و از سوی دیگر نسبت به سال‌های قبل، تمایل مستاجران و حتی موجران به تمدید قراردادهای اجاره افزایش یافته است. جنس نگرانی هر دو گروه نیز با یکدیگر تفاوت دارد. مستاجران از به خطر افتادن سلامتی شان در پی جابه‌جایی، نگران هستند و موجران بیم آن دارند که با رفتن مستاجر، واحدشان برای چند ماه خالی بماند. خروجی این وضعیت به افزایش محسوس تمایل برای تمدید قرارداد منتهی شده است.

از سوی دیگر مستاجرانی که این روزها قراردادشان به اتمام رسیده اضطراب جابه‌جایی را دارند. محمودزاده، معاون وزیر راه و شهرسازی در این خصوص گفته که تمدید قراردادهای اجاره مسکن جزو پیشنهادهای وزارت راه و شهرسازی به ستاد ملی مبارزه با کرونا جهت حمایت از مستاجران است اما این ستاد نیز هنوز پروتکلی را برای بازار اجاره تعیین نکرده است.

پیش از این هم وزارت راه و شهرسازی برنامه هایی را برای کنترل بازار اجاره مد نظر قرار داده بود؛ برنامه هایی مثل اجاره‌داری حرفه ای، کمک به بخش خصوصی برای تکمیل واحدهای نیمه ساز درون شهرها با هدف ورود آنها به بازار اجاره و اجرای طرح اقدام ملی مسکن.

اما اینکه آیا می توان با توجه به قوانین مربوط به حقوق مالکیت، صاحبخانه ها را مجبور کرد قرارداد مستاجران را تا یک سال دیگر تمدید کنند یا اینکه برای چند ماه به آن‌ها فرصت بدهند، سوالی است که به نظر می رسد پاسخ به آن چندان راحت نیست.

گزارش‌های میدانی از آخرین وضعیت بازار اجاره در شهر تهران از آرامش قیمتی این بازار در مقطع کنونی حکایت دارد. در بخش فروش نیز به جز تعداد معدود آگهی‌، رشد قابل توجهی در قیمت ها مشاهده نمی‌شود. البته واسطه‌های ملکی می گویند که وضعیت فعلی ناپایدار است و همه چیز به مدت زمان ماندگاری کرونا بستگی دارد.

اما آنچه مسلم است این که حتی بعد از از فروکش کردن کرونا، توان متقاضیان در بخش اجاره عامل تعیین کننده در میزان افزایش قیمت رهن و اجاره مسکن تهران است و به همین دلیل نمی‌توان انتظار داشت میانگین نرخ رشد اجاره بها در سال جاری از حدود ۳۰ درصد سال گذشته فراتر برود.

پیشنهاد مطالعه : برای دریافت آخرین اخبار از بازار اجاره “قیمت روز اجاره آپارتمان‌های بزرگ متراژ” را مطالعه کنید.

بیشتر ببینید در گزارش های ملکی

همچنین بخوانید

کاهش معاملات در بازار مسکن

دو افت ماهیانه تعداد معاملات در بازار مسکن از کاهش توان خرید و افزایش ریسک فروش آینده نشأت…