آیا لاغری با دارچین امکان پذیر است؟

۱۱
2
زمان مطالعه: 3 دقیقه
دارچین یکی از پرکاربردترین ادویه‌های موجود است که در غذاهای گوناگونی می‌توان از آن استفاده کرد. برای کاهش وزن و لاغری نیز می‌توانید روی این ادویه پرخاصیت حساب باز کنید.
لاغری با دارچین

دارچین خاصیتی دارد که می‌تواند به کاهش وزن و لاغری کمک کند. البته برای کاهش وزن نمی‌توانید فقط روی مصرف دارچین حساب باز کنید. اگر به‌دنبال کاهش وزن هستید باید کالری کمتری مصرف کنید و بیشتر ورزش کنید. با این وجود مجموعه‌ای از تحقیقات، از اثر مثبت دارچین در کاهش وزن حکایت دارند. شما را به خواندن این مطلب از مجله دلتا دعوت می‌کنیم تا با خواص جادویی دارچین در کاهش وزن بیشتر آشنا شوید و ببینید آیا لاغری با دارچین امکان‌پذیر است یا خیر؟

خواص دارچین

رابطه دارچین و کاهش وزن

گزارش منتشر شده در مجله علوم و فناوری دیابت نشان می‌دهد که مصرف دارچین سبب جلوگیری از افزایش قند خون و کاهش سرعت تخلیه معده می‌شود. هرچه مواد غذایی، زمان بیشتری در معده باقی بمانند، حس گرسنگی دیرتر به سراغ‌تان می‌آید که این موضوع سبب می‌شود تا کالری کمتری مصرف کنید. به این طریق لاغری با دارچین امکان‌پذیر است. برای این که بتوانید هر هفته نیم کیلوگرم کاهش وزن را تجربه کنید، باید روزانه ۵۰۰ کالری کمتر مصرف کنید.

لاغری سریع با دارچین

رابطه میزان قند خون و کاهش وزن

آن دسته از مواد غذایی که سبب افزایش میزان قند می‌شوند، افزایش سطح انسولین را نیز در پی خواهند داشت. به‌دنبال آن، سطح قند خون به شدت افت خواهد کرد. این کاهش شدید، سبب گرسنگی دوباره می‌شود. بنابر نتایج گزارشی که به آن اشاره شد، مصرف دارچین، ۱۲ ساعت قبل از مصرف وعده‌ای که سبب افزایش قند خون می‌شود، باعث می‌شود تا بعد از مصرف وعده غذایی، شاهد افزایش سطح قند خون نباشید.

اثر تثبیت‌کننده قند خون به کاهش وزن شما کمک خواهد کرد. بنابر نتایج تحقیق منتشر شده در مرکز Cochrane، رژیم‌های حاوی مواد غذایی با شاخص قندی پایین در مقایسه با رژیم‌های کم چرب، تاثیر بیشتری بر روند کاهش وزن دارند.

کاهش وزن

نتایج تحقیقی که در سال ۲۰۱۰ در مجله پزشکی نیوانگلند به چاپ رسید، نشان می‌دهد که بهترین رژیم برای کاهش وزن، رژیم‌های حاوی مواد غذایی با شاخص قندی پایین و پروتئین بالا هستند. در رژیم‌های پروتئین بالا، ۲۵ درصد کالری از پروتئین و ۳۰-۲۵ درصد کالری از چربی‌ها تامین می‌شود.

رابطه مصرف دارچین و تناسب اندام

نتایج تحقیقی که در مجله تغذیه ورزشی منتشر شد، نشان می‌دهد که مصرف عصاره دارچین، با کاهش چربی و افزایش بافت عضلانی، موجب بهبود تناسب اندام خواهد شد.

تحقیق دیگری که در مجله بیوفیزیک و بیو‌شیمی منتشر شده است، نتایج مشابهی را گزارش می‌کند. این نتایج حاکی از این هستند که اضافه کردن دارچین به رژیم‌های پرشکر و با چربی بالا، سبب کاهش مقاومت به انسولین و انباشت چربی می‌شود که در نهایت به تناسب اندام می‌انجامد و به این طریق لاغری با دارچین میسر می‌شود.

خوراکی های مفید برای لاغری

دارچین، بخشی از یک رژیم سالم

می‌توانید دارچین را برای محدود کردن مصرف شکر و بهبود طعم به خوراکی‌هایی همچون نان، کیک و بیسکوییت اضافه کنید. همچنین افزودن میزان کمی از دارچین به جوی دو سر یا اسموتی صبحانه یا استفاده از آن در تهیه سیب‌زمینی یا سوپ کدوی ناهارتان، ایده‌ای عالی است.

تناسب اندام

از آن‌جایی که مصرف بیش‌ازحد دارچین می‌تواند عوارضی در پی باشد، از افراط در مصرف این ادویه، بپرهیزید. در ضمن مصرف دارچین همراه با هر نوع داروی شیمیایی یا گیاهی کاهش قند خون، توصیه نمی‌شود. همچنین افراد مبتلا به مشکلات کبدی باید از مصرف دارچین پرهیز کنند.

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با خواص عرق دارچین، “عرق دارچین و این همه خاصیت” را مطالعه کنید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

تمام خواص پیاز را با این ترفندها نصیب خودتان کنید

مجله دلتا در این مطلب به بررسی بهترین روش های استفاده پیاز برای درمان‌های طبیعی و بهره برد…