مجازات فروش ملک فروخته شده

۲
1
زمان مطالعه: 2 دقیقه
قانونگذار برای افرادی که اقدام به فروش مجدد ملک کنند، مجازات در نظر گرفته است.
فروش ملک به چند نفر

فروش مجدد ملک فروخته شده از جمله جرائمی است که گاهی اتفاق می‌افتد و مالک را با مشکلات جدی مواجه می‌کند. اما سؤالی که مطرح می‌شود این است که اگر کسی با حیله و نیرنگ سند ملک شخص دیگری را دریافت کند به چه مجازاتی محکوم می‌شود و تکلیف سند دریافت شده چیست؟ در این نوشتار به این پرسش که مجازات فروش ملک به چند نفر چیست پاسخ داده شده است. در ادامه با مجله دلتا همراه باشید.

حکم فروش ملک به چند نفر

قانونگذار برای افرادی که اقدام به فروش مجدد ملک کنند، کیفر در نظر گرفته است. مطابق ماده ۱۰۵ قانون ثبت، هر کس تقاضای ثبت ملکی را کند که قبلاً به دیگری انتقال داده یا با علم به اینکه به نحو قانونی سلب مالکیت از او شده، تقاضای ثبت کند، کلاهبردار محسوب  و به مجازات یک تا هفت سال حبس و جزای نقدی معادل مالی که دریافت کرده و رد مال محکوم می‌شود. همچنین اگر مشمول کلاهبرداری مشدد، دو تا ده سال حبس و انفصال ابد از خدمات دولتی برای او در نظر گرفته شده است.

فروش ملک

کلاهبرداری مشدد چیست؟

کلاهبرداری مشدد، کلاهبرداری است که در آن مرتکب یکی از سه حالت زیر را داشته باشد.
۱. کارمند دولت یا موسسات عمومی و شهرداری‌ها یا نهادهای انقلابی باشد.
۲. مرتکب، خود را به‌ عنوان مامور دولت یا موسسات عمومی یا شهرداری، نهادهای انقلابی و شرکت‌های دولتی معرفی کند.
۳. مرتکب برای فریب مردم از تبلیغات عامه از طریق وسایل ارتباط جمعی مانند رادیو، تلویزیون، روزنامه، مجله یا نطق در مجامع یا انتشار آگهی چاپی یا خطی استفاده کند. به این کلاهبرداری‌ها، کلاهبرداری مشدد اتلاق می‌شود و مجازات مرتکب علاوه بر رد مال به صاحب آن، ۲ تا ۱۰ سال حبس به ‌علاوه جزای نقدی معادل مالی که دریافت شده و نیز انفصال ابد از خدمات دولتی است.

پیشنهاد مطالعه : برای آشنایی بیشتر با نحوه جلوگیری از کلاهبرداری ملکی “کلاهبرداری ملکی و راه های پیشگیری از آن” را مطالعه کنید.

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

در چه شرایطی زن بعد از طلاق نیز ارث می‌برد؟

از جمله افرادی که از متوفی ارث می‌برد، همسر دائم وی است و شرایط ارث بردن زن بعد از طلاق یک…