اسپیناس، نماد طبیعت زیبای آستارا

۱۶
2
زمان مطالعه: 2 دقیقه
استان گیلان دیر زمانی است که جزو مقاصد اصلی گردشگران بوده است. طبیعت بی‌نهایت زیبای آن که از یک سو به البرز می‌رسد و همچنین سرسبزی و شور زندگی که در این استان جریان دارد، همواره مشوق خوبی برای جذب طبیعت‌دوستان بوده است.
قلعه اسپیناس

در غربی‌ترین بخش استان گیلان و در شرق شهر لوندویل، قله اسپیناس آستارا قد برافراشته است که در ۱۷ کیلومتری شرق این شهر قرار دارد. در بخش ایرانگردی امروز قصد داریم به قلعه اسپیناس که در فراز این قله بلند به تماشای شهر نشسته سری بزنیم، پس تا انتهای این مطلب مجله دلتا همراه ما بمانید.

این قله همچنین به کوه اسپیناس یا اسپینه (به معنای کوه اسب) معروف است. روی این قله، قلعه شیندان یا سندان، که قلعه تاریخی و مرتفعی است، قرار گرفته که در مرز ایران و جمهوری آذربایجان قرار دارد. قلعه شیندان دارای مکانی استراتژیک است و فضای دید بسیار گسترده‌ای دارد.

قلعه اسپیناس در آستاراکوه اسپیناس پشت تالاب استیل در بخش غربی رشته‌کوه‌های البرز واقع شده است و با پوشش گیاهی سرسبز و انبوه خود به‌عنوان یکی از مناطق مورد علاقه طبیعت دوستان و کوهنوردان برای ایرانگردی شناخته می‌شود. شیندان به معنی محل نور است و در گذشته ساکنین این قلعه به صورت شبانه‌روزی برای نگهداری از آتشکده‌ای که در آن وجود داشت، نگهبانی می‌دادند.

در ساخت این قلعه از سنگ و ملات ساروج استفاده شده است. ناگفته نماند که این قلعه اتفاقات و وقایع زیادی را شاهد بوده است که یکی از مهم‌ترین اتفاقات این قلعه این بود که در دوران شاه عباس صفوی، وقتی حمزه خان تالشی (حاکم آستارا) قیام کرد، حاکم اردبیل به مدت ۹ ماه قلعه را محاصره کرد که در نهایت حمزه خان با کشتی به شیروان متواری شد.

قلعه اسپیناس گیلان

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با دیگر جاذبه‌های گردشگری مطلب دودکش جن، جاذبه عجیب زنجان را مطالعه کنید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

کشور کانگوروها را بهتر بشناسید

همچنین بخوانید: جزیره مرگباری که ورود به آن ممنوع است! وحشتناک‌ترین موزه‌های دنیا چه وسایل…