خانه گردشگری دزفول؛ چال کندی

دزفول؛ چال کندی

۰
1
زمان مطالعه: 2 دقیقه
چال کندی با تفریحاتی چون شنا، قايق‌سواری و ماهیگیری يکی از تفريحگاه‌های ماه‌های گرم در دزفول است.
چال کندی
چال کندی، از جاذبه‌‌های گردشگری زیبای جنوب ایران در کنار رودخانه دز، میان گردشگران داخلی تفریحگاهی مناسب برای قایق‌سواری‌ به شمار می‌رود. این منطقه از محدوده‌های کمتر دست خورده رود دز است و آرامش رودخانه، حاشیه طبیعی آن و زیستگاه‌هایی که هنوز تخریب نشده‌اند، هنوز آرامش خاصی به گردشگران می بخشند. با مجله دلتا در معرفی چال کندی همراه باشید.

چال کندی محوطه‌ای در پیرامون رودخانه دز و در واقع نام دره‌ای است که آب خروجی از سد دز از آنجا می‌گذرد. رودخانه در این محوطه رود دز از میان صخره‌هایی رسوبی می‌گذرد. این منطقه به دلیل داشتن عمق بالا و دیواره‌های بلند از دو طرف در فصل تابستان، هوایی خنک و فضایی آرامش بخش و دلنشین دارد و افزون بر اهمیت محیط‌ زیستی از نظر دارا بودن گونه‌های گیاهی و جانوری منطقه‌ای بسیار ارزشمند است.

برای رفتن به این محوطه دو راه وجود دارد. یک مسیر به وسیله قایق‌ است. در این محل مکان‌هایی است که می‌توانید آنجا از قایق پیاده و مدتی را به استراحت و لذت در فضای چال کندی مشغول شوید. مسیر قایق سواری در این منطقه بسیار زیباست و پرندگان و گیاهان فضای بسیار جالبی ایجاد کرده اند. مسیر دیگر برای رفتن به چال کندی زمینی و با ماشین است. البته در این مسیر باید حدود ۱۰ تا ۱۵ دقیقه پیاده روی کرده تا به نزدیکی رود برسید و دیواره‌ها و صخره‌ها را ببینید.

زمان مناسب برای سفر 

اقلیم دزفول گرم و به علت وجود رودخانه دز مرطوب است. هوا از ابتدای بهار گرم می‌شود و گرما تا اوایل پاییز ادامه دارد، اما زمستان این منطقه هوای مدیترانه‌ای داشته و زمان مناسبی برای سفر به دزفول و بازدید از جاذبه‌های گردشگری آن است. با این حال بهترین زمان برای بازدید از چال کندی به علت شرایط محیطی، تابستان است چرا که یکی از مهم‌ترین جاذبه‌ها و تفرجگاه‌های گردشگری مردم محلی در این فصل محسوب شده و مردم برای فرار از گرمای شهر به این منطقه خنک سفر می‌کنند. در این محوطه شرایط شنا، قایق‌سواری و ماهی‌گیری فراهم است. در هنگام قایق‌سواری بسیار مراقب باشید. حجم آب در برخی قسمت‌ها زیاد است و در صورت بی احتیاطی امکان خطر وجود دارد.

 • والنسیا و سرگرمی‌های عجیب و غریبش!

  در سفر خود به اسپانیا بعد از اینکه تمام جاذبه‌های بزرگ را از لیست فعالیت‌هایتان خط زدید، ن…
 • شهر آبی استیلتزویل

  شهری که روی آب شناور است

  به طور معمول شهرها در نقاطی مانند کرانه رودخانه‌ها، دشت‌های وسیع، دامنه کوه‌ها، کنار جاده‌…
 • پارک جمشیدیه تهران

  لحظه‌ای آرامش در تهران شلوغ

  اگر ساکن تهران و عاشق طبیعت هستید و این روزها هم زیاد وقت نمی‌کنید که به خارج از تهران برو…
بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

والنسیا و سرگرمی‌های عجیب و غریبش!

در سفر خود به اسپانیا بعد از اینکه تمام جاذبه‌های بزرگ را از لیست فعالیت‌هایتان خط زدید، ن…