خانه نکات حقوقی هزینه تعمیر نمای ساختمان و تراس بر عهده کیست؟

هزینه تعمیر نمای ساختمان و تراس بر عهده کیست؟

۱
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
نمای بیرونی آپارتمان جزء مشاعات به حساب می‌آید. بنابراین اگر پنجره یا نورگیری که در قسمت مشاعات تعبیه شده دچار مشکل و خرابی شود، تمام واحد‌ها باید در پرداخت هزینه‌های تعمیر آن مشارکت داشته باشند. اما این حالت برای تراس هم صدق می‌کند؟
هزینه تعمیر نمای ساختمان

هر ساختمان دارای هیئت مدیره است و بر اساس تصمیماتی که در آن هیئت مدیره و توسط مدیر ساختمان گرفته می‌شود، اقداماتی نظیر تعمیرات داخلی ساختمان انجام خواهد شد. اما این سؤال مطرح می‌شود که هزینه تعمیر نمای بیرونی ساختمان و تراس بر عهده چه کسی است؟ در مجله دلتا به این سؤال، پاسخ داده شده است. در ادامه با ما همراه باشید.

هزینه تعمیر بالکن بر عهده کیست؟

بسیاری از افراد این سوال را دارند که آیا نمای بیرونی بالکن و تراس جزء مشاعات حساب می‌شود و در صورت ریزش نمای تراس یک واحد، تمام واحد‌ها باید هزینه تعمیر را پرداخت کنند یا فقط بر عهده مالک همان واحد است؟

هزینه تعمیر نمای ساختمان و تراس

در پاسخ به این سوال باید گفت که نمای بیرونی آپارتمان جزء مشاعات به حساب می‌آید. حال اگر پنجره یا نورگیری که در قسمت مشاعات تعبیه شده دچار مشکل و خرابی شود، تمام واحد‌ها باید در پرداخت هزینه‌های تعمیر آن مشارکت داشته باشند. اما از آنجایی که در برخی از اسناد میزان متراژ بالکن و تراس ذکر شده است، پس می‌توان نتیجه گرفت این بخش‌ها جزء مشاعات ساختمان نیستند و مربوط به قسمت‌های اختصاصی هر یک از واحد‌ها به حساب می‌آیند و در صورت به وجود آمدن خرابی در تراس واحدی، همان واحد باید هزینه خرابی را پرداخت کند. بنابراین در صورتی که آن قسمت از ساختمان که دچار مشکل شده استفاده اختصاصی داشته باشد و صرفاً برای یک واحد نورگیری داشته باشد، هزینه تعمیر بر عهده همان واحدی است که نمای بیرونی آن دچار مشکل شده است.

پیشنهاد مطالعه : برای آشنایی بیشتر با قوانین مشاعات ساختمان “مشاعات ساختمان چیست و چه قوانینی دارد؟” را مطالعه کنید.

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

فرار از پرداخت مهریه قابل اثبات است؟

بسیار دیده شده است شوهری که ملزم به پرداخت مهریه شده قبل یا بعد از اقدام قانونی زن برای وص…