خانه سلامتی درمان سریع سرفه با ۵ روش موثر خانگی

درمان سریع سرفه با ۵ روش موثر خانگی

۱
4
زمان مطالعه: 4 دقیقه
سرفه واکنش طبیعی و مکانیزم دفاعی بدن برای محافظت از مجاری تنفسی است؛ اما اگر مزمن و ادامه‌دار باشد می‌تواند آسیب‌زا شود. در این مطلب می‌خواهیم روش‌های درمان خانگی سرفه را با شما در میان بگذاریم.
درمان سریع سرفه

سرفه‌های مداوم و پشت سرهم واقعا آزاردهنده‌ است. فرض کنید سر کلاس درس و زمانی که معلم در حال تدریس است، سرفه‌های شما سکوت کلاس را برهم بزند یا در رستوران وقتی که سرفه می‌کنید دیگران جلوی بشقاب‌شان را بگیرند تا غذای‌شان آلوده نشود. در هر حال سرفه باعث ناراحتی شما و اطرافیان‌تان خواهد شد و درمان سرفه می‌تواند دغدغه مهمی باشد. با این مطلب مجله دلتا همراه باشید تا درباره درمان سریع سرفه با راهکارهای خانگی بیشتر بدانید.

درمان سرفه خشک

۱. عسل

حتما با خواص بی‌شمار عسل آشنا هستید. اولین مورد پیشنهادی ما برای درمان سریع سرفه عسل است.  عسل یک مسکن طبیعی با چسبندگی بالاست که می‌تواند سطح غشای مخاطی تحریک‌شده را بپوشاند و تسکین بدهد. همچنین به‌علت وجود آنزیم‌های طبیعی‌ در عسل این ماده خاصیت ضدباکتری دارد؛ این امر به کوتاه‌تر شدن دوره سرفه‌هایی که ریشه در مشکلات باکتریایی دارد، منجر می‌شود.

برای استفاده از خاصیت درمانی عسل، یک تا سه مرتبه در روز هربار یک قاشق غذاخوری عسل طبیعی مصرف کنید تا سرفه‌تان بهبود یابد. طریقه مصرف دیگر هم این است که عسل را با آب ولرم و کمی آبلیمو مخلوط کنید تا یک داروی موثر داشته باشد.

درمان گلودرد با عسل

۲. غرغره کردن آب نمک

یک روش شناخته‌شده برای درمان سریع سرفه و سوزش گلو غرغره کردن آب نمک است. آب نمک ناراحتی ناشی از سرفه را کاهش می‌دهد و از طریق فرایند اسمز (گذرندگی) به درمان گلودرد کمک می‌کند.  همچنین با غرغره کردن آب نمک، خلط‌ها به‌راحتی زدوده می‌شوند.

برای درست کردن محلول آب نمک یک قاشق چای‌خوری نمک را با ۲۲۵ میلی‌لیتر آب ولرم ترکیب کنید و به‌خوبی هم بزنید تا حل شود. مقداری از آن را به‌مدت ۵ تا ۱۰ ثانیه غرغره کنید و این کار را ادامه بدهید تا آب نمک تمام شود. در نهایت گلویتان را با آب شست‌و‌شو دهید.

علت سرفه خشک

۳. چای آویشن

آویشن گیاهی است که از زمان‌های بسیار قدیم از آن استفاده می‌کردند. مرگ سیاه که ناشی از بیماری طاعون بود، از سال ۱۳۴۶ تا ۱۳۵۳ جان بسیاری از انسان‌ها را گرفت. در آن زمان مردم با سوزاندن آویشن در شهر بیماری را از خود دور می‌کردند. آویشن خاصیت ضدمیکروبی دارد و باعث نرم شدن عضلات نای و نایژه می‌شود و مجاری تنفسی را باز می‌کند. در نهایت میزان سرفه‌ها کاهش می‌یابد و بیمار احساس آسودگی بیشتری خواهد داشت.

خواص آویشن

برای درست کردن چای آویشن به یک مشت آویشن تازه یا دو قاشق غذاخوری آویشن خشک و ۲۲۵ میلی‌لیتر آب نیاز دارید. همچنین بنا بر سلیقه خودتان می‌توانید از عسل یا لیمو نیز استفاده کنید. این نوشیدنی را دو یا سه بار در روز مصرف کنید. در ضمن مصرف این نوشیدنی قبل از خواب باعث می‌شود راحت‌تر بخوابید.

۴. شربت زنجبیل و نعناع

زنجبیل به‌عنوان یک ماده خلط‌آور به نرم کردن و خروج مخاط کمک می‌کند؛ همچنین خارش آزاردهنده پشت گلو را که ریشه بسیاری از سرفه‌های خشک است، متوقف می‌کند. نعناع نیز خارش ناشی از سرفه‌ها را تسکین می‌دهد.

برای درست کردن شربت زنجبیل و نعناع به سه قاشق غذاخوری زنجبیل خردشده، یک قاشق غذاخوری نعناع خشک، ۴ فنجان آب و یک فنجان عسل نیاز دارید.

درمان خانگی سرماخوردگی

زنجبیل را خرد کنید و به همراه نعناع به چهار فنجان آب اضافه کنید و آن را به جوش بیاورید. بگذارید ترکیب آن‌قدر بجوشد تا حجم آن به نصف مقدار اولیه برسد. پس از این که کمی خنک شد یک فنجان عسل را با آن ترکیب کنید و هم بزنید تا تمام عسل کاملا در آن حل شود. سپس شربت را در ظرفی بریزید و نگهداری کنید. هر چند ساعت، یک قاشق غذاخوری از آن را میل کنید تا سرفه‌تان رفع شود.

۵. حمام بخار و دستگاه رطوبت ساز

دوش آب داغ با کاهش تراوشات بینی به درمان سریع سرفه نیز کمک می‌کند. این روش نه تنها سرفه ناشی از سرماخوردگی، بلکه سرفه‌های ناشی از حساسیت را تسکین می‌دهد. خشکی ناشی از تراوشات زیاد بینی آزاردهنده است؛ در چنین موقعیت‌هایی دستگاه‌های رطوبت‌ساز کمک‌کننده هستند. هوای مرطوب در تسکین سرفه موثر است؛ اما باید از رطوبت بیش‌ازاندازه هم اجتناب کرد.

درمان خانگی سرفه

همچنین بخور با گیاهان معطر و روغن‌هایی مثل روغن درخت چای و روغن اکالیپتوس نیز می‌تواند در درمان سریع سرفه و سرماخوردگی موثر باشد؛ چرا که به‌خوبی و به‌سرعت مخاط و خلط را از بین می‌برد.

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با فواید اکالیپتوس، “خواص اکالیپتوس” را مطالعه کنید.

بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

غذاهای سرشار از آهن را بشناسید!

آهن، یک ماده‌ی معدنی مهم است که باید به طور مرتب مصرف شود، زیرا بدن نمی‌تواند آن را بسازد.…