خواص اعجاب انگیز کلم بروکسل

۰
1
زمان مطالعه: 4 دقیقه
کلم بروکسل سرشار از ویتامین C، ویتامین A، ویتامین K، فیبر، پتاسیم و بسیاری از ویتامین‌های ضروری دیگر است.
خواص کلم بروکسل

کلم بروکسل به تیره شب‌بویان تعلق داشته و خویشاوندی نزدیکی با کلم چینی، گل‌کلم و خردل چینی دارد. کلم بروکسل که جزء سبزیجات چلیپایی محسوب می‌شود سرشار از مواد مغذی بوده و فواید بسیاری برای سلامتی دارد. کلم بروکسل در پیشگیری و بهبود بسیاری از بیماری‌ها مانند سرطان، دیابت، فشار خون و… موثر است. برای آشنایی بیشتر با خواص کلم بروکسل با ادامه این مطلب مجله دلتا همراه شوید.

فواید کلم بروکسل

۱. سرشار از آنتی اکسیدان

کلم بروکسل فواید بسیاری برای سلامتی دارد؛ اما در این بین خاصیت آنتی‌اکسیدانی، یکی از برجسته‌ترین خواص کلم بروکسل است. آنتی‌اکسیدان ها ترکیباتی هستند که باعث کاهش استرس اکسیداتیو در سلول‌ها شده و خطر بروز بیماری‌های مزمن را کاهش می‌دهند.

گنجاندن روزانه دو فنجان (۳۰۰ گرم) کلم بروکسل در رژیم غذایی می‌تواند به تامین آنتی‌اکسیدان‌های موردنیاز بدن و سلامت فرد کمک زیادی کند.

کلم بروکسل را چگونه بخوریم

۲. محافظت از بدن در برابر سرطان

براساس برخی مطالعات مقادیر بالای آنتی‌اکسیدان‌های موجود در کلم بروکسل می‌تواند از شما در برابر انواع سرطان‌ها محافظت کند.

بر اساس مطالعه‌ای که در سال ۲۰۰۸ صورت گرفت، کلم بروکسل می‌تواند از بدن در برابر کارسینوژن‌ها یا عوامل ایجادکننده سرطان محافظت کرده و همچنین تاثیر آسیب‌های اکسیداتیو بر سلول‌ها را کاهش دهد.  براساس مطالعه دیگری، مصرف کلم بروکسل می‌تواند سطح آنزیم‌های مسئول سم‌زدایی بدن را ۱۵ تا ۳۰ درصد افزایش دهد. باتوجه به این ویژگی‌ها محققان نتیجه‌ گرفتند که کلم بروکسل می‌تواند خطر بروز سرطان کولون یا سرطان روده بزرگ را کاهش دهد.

فواید مصرف روزانه سبزیجات

۳. سرشار از فیبر

تنها نصف فنجان کلم بروکسل پخته‌شده محتوی ۲ گرم فیبر است. این میزان معادل ۸ درصد نیاز روزانه‌تان به فیبر است. فیبر بخش مهمی از یک رژیم غذایی سالم را تشکیل می‌دهد. وجود مقدار کافی فیبر در غذا می‌تواند فواید بسیاری برای سلامتی به همراه داشته باشد.

بر اساس مطالعات، مصرف فیبر می‌تواند به کاهش یبوست، افزایش دفع مدفوع و همچنین نرم کردن مدفوع و سهولت آن کمک کند.

نقش فیبر در رژیم غذایی

۴. کنترل قند خون

یکی دیگر از مهم‌ترین خواص کلم بروکسل کمک به کنترل قند خون است. براساس مطالعات مختلف، مصرف سبزیجات چلیپایی از جمله کلم بروکسل می‌تواند خطر بروز دیابت را کاهش دهد. این امر به‌خاطر وجود مقدار بالای فیبر در کلم بروکسل است که می‌تواند به تنظیم قند خون کمک کند. فیبر بدون این که هضم شود، می‌تواند به‌آرامی در بدن حرکت کند و سرعت جذب قند در خون را کاهش بدهد.

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با روش‌های تنظیم قند خون، “تنظیم قند خون با ۵ روش طبیعی” را مطالعه کنید.

۵. بمب ویتامین C

شاید باورتان نشود ولی این حقیقت دارد که نصف فنجان کلم بروکسل پخته‌شده می‌تواند ۸۱ درصد نیاز روزمره‌تان به ویتامین C را تامین کند. ویتامین C با کمک به تولید پروتئین کلاژن در بدن به ترمیم بافت‌ها و عضلات کمک کرده و در بهبود زخم ها مؤثر است. همچنین مصرف ویتامین C می‌تواند شدت و طول دوره‌ سرماخوردگی در بزرگسالان را به‌طور میانگین ۸ درصد کاهش دهد.

با کلم بروکسل چی درست کنم

۶. کمک به بارداری سالم

یکی از خواص کلم بروکسل کمک به بارداری سالم است. مقدار بالای فولیک‌ اسید موجود در کلم بروکسل آن را به ماده‌ای مهم برای زنان باردار تبدیل کرده است. فولیک اسید در پیشگیری از بروز نقص لوله عصبی در نوزادان بسیار مهم است. این پدیده هر سال هزاران نوزاد را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با تغذیه دوران بارداری، “تغذیه مناسب در دوران بارداری” را مطالعه کنید.

۷. تنظیم هورمون ها

براساس مطالعات، ترکیبات فعال و فرار موجود در کلم بروکسل می‌توانند بر غده تیروئید و عملکرد آن در بدن تاثیر بگذارند. در نتیجه، کلم بروکسل می‌تواند به تنظیم هورمون‌ها در بدن کمک کند و موجب تنظیم سوخت‌وساز، فعالیت دستگاه گوارش و تنظیم سطح انرژی در بدن شود.

خواص کلم بروکسل برای لاغری

۸. کمک به کاهش وزن

کلم بروکسل به خاطر وجود فیبر زیاد می‌تواند به کاهش وزن کمک چشمگیری کند. فیبر موجب ترشح بیشتر هورمون لپتین می‌شود و میل شما به غذاخوردن را کاهش می‌دهد. فیبر می‌تواند باعث کاهش غذای مصرفی، تمیز کردن روده، کاهش نفخ و گرفتگی عضلات ناشی از رژیم‌گرفتن شود.

از دیگر خواص کلم بروکسل می‌توان به وجود ویتامین K و کمک به لخته شدن خون، تامین اسیدهای چرب امگا ۳، کاهش التهابات و کمک به کاهش فشار خون اشاره کرد.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

پوست موز را دور نریزید

همچنین بخوانید: نشانه‌‌های خاموش دیابت چیست؟ خواص ادویه کاری را می‌دانید؟ خواص جالب و شگفت…