درمان فوری گوش درد کودکان در خانه

۰
3
زمان مطالعه: 4 دقیقه
تقریبا تمام کودکان بارها در دوران کودکی خود گوش درد را تجربه می‌کنند. روش‌های تسکین و درمان خانگی گوش درد کودکان در این مطلب آورده شده است.
درمان گوش درد کودکان

بیشتر بچه‌ها حداقل یک بار در دوران کودکی گوش درد را تجربه می‌کنند که این درد گاهی می‌تواند شدید باشد و احساس ناراحتی و بی‌قراری زیادی برای کودک ایجاد کند. گفته می‌شود از هر شش کودک، پنج کودک حداقل یک بار طی سه سال اولیه زندگی خود دچار عفونت گوش می‌شوند. گوش درد می‌تواند به دلایل مختلفی از جمله گرفتگی بینی، تغییر فشار، عفونت سینوسی، جرم گوش و التهاب لوزه‌ها ایجاد شود. در این مطلب مجله دلتا چند راهکار موثر خانگی برای تسکین و درمان گوش درد کودکان را با شما در میان خواهیم گذاشت.

هشدار: اگر کودک علائمی چون مشکلات تعادلی، شنوایی یا واکنش به صداها، تب و یا تورم داشت ممکن است مشکل جدی‌تری وجود داشته باشد که حتما و فورا باید به پزشک مراجعه کنید.

نکات مهم برای سلامتی کودک

کمپرس گرم

برای کاهش احساس ناراحتی و درمان گوش درد کودکان هر چه زودتر گوش دردناک کودک خود را گرم کنید. این گرما از درد کاسته و حتی جلوی تکثیر میکروارگانیسم‌ها را می‌گیرد.

یک پارچه‌ی تمیز را به آب گرم آغشته کنید، خوب بچلانید و آن را به مدت ۵ دقیقه روی گوش قرار دهید. ۱۰ دقیقه صبر کنید و سپس دوباره همین کار را تکرار کنید. همچنین می‌توانید یک پد حرارتی روی گوش دردناک بگذارید. یک راه دیگر هم این است که یک فنجان نمک را در فر یا مایکروویو گرم کنید، نمک را داخل پارچه‌ای بریزید و گره بزنید و آن را ۱۰ دقیقه روی گوش بگذارید.

درمان خانگی گوش درد کودکان

کمپرس سرد

گوش درد کودکان را با کمپرس سرد هم می‌توانید تسکین دهید. سرما باعث کرخت شدن عصب‌های اطراف گوش شده و در نتیجه از درد کاسته می‌شود. یک تکه پارچه را به آب سرد آغشته کرده و خوب بچلانید، آن را روی گوش قرار دهید و بگذارید ۲۰ دقیقه بماند. همچنین می‌توانید مقداری یخ را در حوله بپیچید و روی گوش بگذارید. هرگز یخ را مستقیما روی پوست نگذارید.

سیر

سیر یک راهکار موثر خانگی برای درمان گوش درد کودکان است. خاصیت ضد باکتریایی سیر کمک می‌کند گوش درد عفونی تا حدود زیادی تسکین یابد.

یک قاشق چای‌خوری سیر خرد شده را همراه با دو قاشق غذاخوری روغن کنجد حرارت دهید، آن را خنک کنید و روغنش را جدا کنید. دو یا سه قطره از این روغن سیردار شده را در گوش کودک بریزید. می‌توانید از این قطره خانگی گوش، ۲ تا ۳ بار در روز استفاده کنید.

درمان فوری گوش درد کودکان

شیر مادر

شیر مادر دارای آنتی‌بادی‌های طبیعی است که می‌توانند التیام هر نوع عفونت گوشی را سرعت بدهند. پژوهشی نشان داده میزان عفونت گوش در کودکانی که از شیر مادر تغذیه می‌کنند طی سال اول زندگی بسیار کمتر است. یعنی آشکارا می‌توان نتیجه گرفت که تغذیه با شیر مادر، یکی از بهترین راه‌ها برای پیشگیری از گوش درد کودک است. علاوه بر تغذیه با شیر مادر، می‌توانید چند قطره از این شیر را با قطره چکان در گوش دردناک بریزید تا درد تسکین پیدا کند. هر چند ساعت یکبار می‌توانید این کار را تکرار کنید.

روغن زیتون

اگر گوش کودک هیچ ترشحی ندارد و علامتی از پارگی پرده گوش نمی‌بینید، می‌توانید از روغن زیتون برای درمان گوش درد کودکان استفاده کنید. این روغن مانند روان کننده عمل کرده و کمک می‌کند عفونت برطرف شود.

کمی روغن زیتون را ولرم کنید و با قطره چکان، ۳ تا ۵ قطره از آن را در گوش بچکانید. یک پنبه توپی در گوش بگذارید تا روغن بیرون نریزید. این کار را می‌توانید یک تا دو بار در روز انجام دهید.

بیماری های شایع کودکان

دستگاه رطوبت ساز

اگر گوش درد کودک ناشی از سرماخوردگی یا عفونت دستگاه تنفسی فوقانی است، استفاده از دستگاه بخور یا رطوبت‌ساز در اتاقی که آن‌هامی‌خوابند، کمک زیادی به درمان گوش درد کودکان خواهد کرد. تنفس در هوای مرطوب کمک می‌کند از التهاب راه‌های هوایی دستگاه فوقانی تنفس و همچنین از فشار وارد بر پرده گوش کاسته شود و در نتیجه گوش درد تسکین پیدا کند.

درد گوش نشانه چیست؟

بخار گرم

یکی از بهترین راهکارهای خانگی برای تسکین گوش درد ناشی از احتقان یا عفونت سینوسی در بچه‌ها، استنشاق بخار گرم است.

بخار باعث می‌شود گرفتگی بینی کمتر شده و با عفونت سینوسی نیز مبارزه و تنفس را تا حدودی آسان‌تر می‌کند. همچنین گرما و رطوبت، ترشحات را رقیق‌تر و دفع آن‌ها را راحت‌تر می‌کند. دوش آب گرم را باز کنید و در را ببندید تا بخار فرار نکند. کودک را در حمام پر از بخار نگه دارید و بگذارید دست کم ۳۰ دقیقه این هوا را تنفس کند. برای بچه‌های بزرگ‌تر نیز می‌توانید یک کاسه بزرگ آب جوش تهیه کرده و از کودک بخواهید ۱۰ تا ۱۵ دقیقه بخار را تنفس کند. این کار را روزی یک تا دو بار انجام دهید.

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با دیگر بیماری‌های مربوط به کودکان، “بوی بد دهان کودک” را مطالعه کنید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

چرا نباید غذای سرخ شده بخوریم؟

همچنین بخوانید: فرمول ساخت معجون برای پاک‌سازی ریه ۵ ماده‌ غذایی که سوخت‌وساز بدن را کاهش …