خانه نکات حقوقی هزینه انتقال سند ملک

هزینه انتقال سند ملک

۳
3
زمان مطالعه: 2 دقیقه
در هر معامله‌ای هزینه‌های رایجی وجود دارد که بدون پرداخت آن‌ها معامله انجام نمی‌شود. یکی از آن‌ها هزینه انتقال سند ملک است.
هزینه انتقال سند ملک

هزینه قرارداد ملکی یکی از موضوعات چالش‌ برانگیزی است که در هر معامله‌ای باعث سوال می‌شود و حتی گاهی منجر به برهم خوردن معامله را می‌شود. هزینه انتقال سند ملک ، هزینه بنگاه و کمیسیون اجاره آپارتمان از جمله هزینه‌های قرارداد ملکی هستند. اما چه کسی باید آنها را بپردازد؟ در مجله دلتا به این سوالات پاسخ داده شده است.

هزینه انتقال سند ملک

در معاملات ملکی معمولا مشاور املاک، واسطه میان خریدار و فروشنده است و مطابق قانون می‌تواند هزینه انتقال سند را از خریدار و فروشنده دریافت کند. هزینه قرارداد ملکی یک هزینه رایج است که دریافت آن کاملا قانونی است. برای دریافت هزینه قرارداد ملکی ضابطه‌های مشخصی وجود دارد و مشاوران نمی‌توانند به منظور انتقال سند ملک، مبلغ دلخواه خود را دریافت کنند.

هزینه انتقال سند

هزینه قرارداد ملکی شامل چه مواردی است؟

در هر معامله‌ای هزینه‌های رایجی وجود دارد که بدون پرداخت آن‌ها معامله انجام نمی‌شود. هزینه انتقال سند ملک صرف موارد زیر می‌شود.
۱. هزینه خلافی ساختمان، نوسازی و پسماند؛ که به شهرداری پرداخت می‌شود.
۲. ثبت مبایعه‌نامه در سیستم سراسری؛ دفتر معاملات املاک ۵ درصد ارزش ملک را از دو طرف معامله می‌گیرد.
۳. هزینه دفترخانه برای تنظیم و ثبت سند؛ هزینه دفترخانه بر عهده خریدار و فروشنده است و بین آن‌ها تقسیم می‌شود. در دفترخانه‌های رسمی، سند زدن ۲۰۰ هزار تا ۲ میلیون تومان هزینه دربر دارد.
۴. هزینه نقل و انتقال سند؛ اداره دارایی این هزینه را می‌گیرد. در صورتی که ملک در اجاره کسی باشد، مالیات بر اجاره هم از دو طرف معامله گرفته می‌شود.

هزینه انتقال سند ملک بر عهده کیست؟

گاهی در بنگاه معاملات املاک بر سر اینکه چه کسی باید هزینه انتقال سند ملک را بپردازد، نزاعاتی درمی‌گیرد و تا حد برهم خوردن معامله پیش می‌رود. اما این مساله نیازی به درگیری ندارد. زیرا قانون تعرفه‌های ثابت و یکسانی را برای همه مشخص کرده است. طبق قانون و عرف معاملات املاک هزینه‌های مربوط به دارایی و استعلام و … بر عهده فروشنده است. اما هزینه ثبت سند در دفترخانه رسمی بین خریدار و فروشنده تقسیم می‌شود.

پیشنهاد مطالعه : برای آشنایی با معامله ملک در رهن بانک “ملک در رهن بانک را چطور معامله کنیم؟” را مطالعه کنید.

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

فرار از پرداخت مهریه قابل اثبات است؟

بسیار دیده شده است شوهری که ملزم به پرداخت مهریه شده قبل یا بعد از اقدام قانونی زن برای وص…